"Остриетата" не нараниха уязвимия шампион (видео)

След слабо първо и по-добро второ полувреме Манчестър Сити победи с 2:0 новака Шефилд Юнайтед в последния за годината мач в Премиър лийг. Головете отбелязаха Серхио Агуеро в 52-ата минута и Кевин Де Бройне в 82-ата. Отборът на Джосеп Гуардиола отново се върна на 14 точки зад водача Ливърпул, който по-рано днес се справи с  Уулвърхамптън на "Анфийлд".

Шефилд Юнайтед измъчи максимално "гражданите" и можеше да води на почивката, но гол на Лис Мусе беше отменен заради изключително тънка засада. Тимът на Крис Уайлдър показа защо до визитата си на "Етихад" нямаше нито една загуба като гост през сезона и се намира на престижното осмо място в класирането.

Манчестър Сити никога не е губил срещу този съперник в Премиър лийг (4 победи и 3 равенства  - б. р.). Освен това, "небесносините" вече са в серия от 38 поредни мача без поражение на собствен терен срещу новаци в елита.

Шефилд Юнайтед отстъпи в 16-о от последните си 17 гостувания на действащ шампион.

На вратата на Ман Сити бе Клаудио Браво. Чилиецът замести Едерсон, който получи червен картон на "Молиню". Тогава това принуди Гуардиола да смени завърналия се сред титулярите Серхио Агуеро, но днес аржентинецът отново започна от първата минута. Рияд Марез и Рахийм Стърлинг бяха другите нападатели в състава на Гуардиола, а в средата на терена действаха Кевин Де Бройне, Родриго Ернандес и Бернардо Силва.

В защитата се завърна Олександър Зинченко, а титуляр за първи път бе младокът Ерик Гарсия. Сред резервите останаха Илкай Гюндоган, Габриел Жезус и Бенжамен Менди, който имаше голяма вина за един от головете на Уулвърхамптън.

В 11-те на Шефилд Юнайтед имаше три промени в сравнение с равенството срещу Уотфорд на "Брамал Лейн". Мухамед Бешич зае мястото на Джон Лундстрам, Лис Мусе и Калъм Робинсън пък се появиха в стартовия състав за сметка на Дейвид Макголдрик и Оливър Макбърни.

"Остриетата" бяха допуснали само 17 гола в първите си 19 мача и това им даваше основания да се надяват, че могат да спрат и звездното нападение на шампионите, но успяха само до почивката.

От самото начало домакините взеха инициативата и накараха футболистите на Шефилд Юнайтед да се бранят дълбоко в половината си. "Остриетата" обаче очакваха това и разчитаха на контри, които бяха доста опасни. В 8-ата минута Робинсън намери непокрития Мусе, но той стреля много неточно с глава. Сити атакуваше основно по фланговете, но трудно намираше пролуки за центрирания.

След четвърт час игра Родри изведе Марез, който преодоля Джак О'Конъл, но Джон Игън се намеси перфектно на далечната греда. Агуеро беше активен, но срещаше сериозни трудности със здравите бранители на гостите.

В 29-ата минута Джон Флек подаде към спринтиращия Мусе, който прати топката под плонжа на Браво. "Остриетата" обаче не се радваха дълго, защото след намесата на ВАР попадението беше отменено заради засада.

Играта на Ман Сити определено не вървеше. Футболистите на Гуардиола си разменяха безкрайни подавания, но не създаваха голови положения. В 36-ата минута Зинченко опита далечен изстрел и прати топката над напречната греда. В 38-ата Бешич отправи неточен удар при една от редките атаки на Шефилд Юнайтед.

Гостите имаха още един шанс в края на полувремето, когато Мусе получи отличен пас от Оливър Норууд, но шутира в аут. Зинченко пък за втори път стреля силно извън наказателното поле и резултатът беше същият - топка високо над вратата.

Второто полувреме започна с пропуск на Агуеро, който се опита технично да прехвърли Дийн Хендерсън, но остана далеч от истината. В 52-ата минута отново аржентинският национал се озова на добра позиция и този път с мощен шут под гредата откри резултата. Гостите претендираха, че преди паса на Де Бройне към Агуеро топката се е ударила в рефера Крис Кавана и това им е попречило, но голът беше зачетен.

Шефилд Юнайтед се превърна в 32-ия отбор, срещу който Агуеро се разписва във Висшата лига. Нападателят не е успявал да вкара гол единствено на Болтън.

След попадението Ман Сити още по-продължително контролираше топката в очакване гостите да се изтеглят напред и да се открият повече свободни пространства в половината им. Това се случи и в 70-ата минута имаше нова любопитна ситуация. Стърлинг комбинира с Марез в наказателното поле, алжирецът стреля и топката сякаш срещна ръката на бранител в червено-черно, но този път Кавана отсъди в полза на гостите, а и ВАР потвърди правотата му.

Де Бройне можеше да вкара втори гол за "гражданите" в 75-ата минута, но след изстреля му от пряк свободен удар топката мина на около десетина сантиметра над целта. Малко по-късно Мусе имаше възможност да накаже грешка в защитата на Сити, но спечели само корнер.

В 82-ата минута интригата изчезна. Де Бройне завърши по безкомпромисен начин бърза контра и осигури трите точки на домакините. Подаването за гола дойде от Марез.

В добавеното време резервата Били Шарп уцели гредата и пропусна да направи последните секунди драматични. Топката се разходи около голлинията, но не я премина.

В следващия си мач на 1 януари Манчестър Сити ще е домакин на набиращия скорост Евертън, а ден по-късно Шефилд Юнайтед ще гостува на Ливърпул.