Ман Сити хвърли бялата кърпа! Обрат от 2:0 до 2:3 направи мисията на "гражданите" невъзможна

Шампионът Манчестър Сити на практика се предаде в битката за титлата на Англия. Отборът на Джосеп Гуардиола допусна обрат от 2:0 до 2:3 срещу Уулвърхамптън и изостава на цели 14 точки от убедителния лидер Ливърпул, който има и мач по-малко.

"Гражданите" останаха в намален състав още от 12-ата минута заради червен картон на вратаря Едерсон. В 24-ата Рахийм Стърлинг пропусна дузпа, но получи шанс да я изпълни повторно заради по-ранно навлизане в наказателното поле на футболисти на домакините. Руи Патрисио за втори път спаси удара на Стърлинг, но при добавката английският национал нямаше как да сбърка. Още едно попадение на крилото сякаш реши нещата в полза на "небесносините", но след това голове на Адама Траоре (55'), Раул Хименес (82') и Мат Дохърти (89') донесоха знаменита победа на Уулвърхамптън.

По-рано през кампанията Уулвс шокира шампионите и на "Етихад", като ги победи с 2:0. Това беше първата загуба на Сити на собствен сезон през кампанията, а сега пораженията са общо пет. До днес само Челси през сезон 2016/17 беше постигал дубъл в рамките на един сезон срещу отбора на Гуардиола.

"Гражданите" не успяха да се възползват от загубата на Лестър, който вчера беше разгромен с 0:4 от Ливърпул, и продължават да са трети в подреждането. "Вълците" пък се изкачиха на петата позиция, заемана досега от Тотнъм.

Серхио Агуеро се завърна (както се оказа - за кратко) в титулярния състав на Манчестър Сити, а другите двама в предни позиции бяха Рияд Марез и Рахийм Стърлинг. Кевин Де Бройне, Родриго Ернандес и Бернардо Силва действаха в средата на терена, а Фернандиньо отново игра като централен защитник до Николас Отаменди.

Илкай Гюндоган бе сред резервите, както и доскоро контузеният Олександър Зинченко.

В атака за домакините започнаха Раул Хименес, Диого Жота и Адама Траоре, а в халфовата линия най-много работа свършиха португалците Жоао Моутиньо и Рубен Невеш.

По традиция Нуно Еспирито Санто заложи на схема с трима централни защитници в лицето на Конър Коуди, Ромен Саис и Леандер Дендонкер.

Гостите се опитаха да наложат надмощие още в началото, но отбраната на Уулвърхамптън внимаваше и не допускаше грешки. След едно единоборство със Стърлинг Дендонкер имаше нужда от медицинска помощ, но продължи двубоя.

В 12-ата минута дълъг пас на Коуди изненада защитниците на Сити и Жота се озова сам срещу Едерсон. Стражът напусна наказателното си поле, но в опита да изчисти топката фаулира играча на домакините. Реферът Мартин Аткинсън нямаше какво друго да стори, освен да покаже червен картон на бразилеца.Гуардиола не се поколеба да извади Агуеро, за да пусне резервния вратар Клаудио Браво. Аржентинецът беше видимо разочарован, напускайки терена.

В средата на полувремето нещата се обърнаха в полза на Сити. Конър Коуди настъпи Марез в пеналта и след намесата на ВАР Аткинсън посочи бялата точка. Руи Патрисио обаче спаси удара на Стърлинг, а Коуди притича и изчисти в корнер.Домакините се хвърлиха да прегръщат вратаря си, но се оказа, че виновникът за дузпата е прибързал с влизането в наказателното поле и преглеждането на ситуацията с ВАР го доказа. Гуардиола с недвусмислени жестове даде да се разбере, че иска този път друг да изпълни наказателния удар, но зад топката отново застана Стърлинг. И този път Руо Патрисио се намеси блестящо, но за радост на Стърлинг отбитата топка отиде право на крака му и той я прати в мрежата.

След гола станахме свидетели на по-спокойни минути, а Манчестър Сити не позволяваше на домакините да създадат нищо опасно пред вратата на Браво. В края на първата част "вълците" се опитаха да се активизират, но центриранията им не носеха никаква заплаха. Все пак, Хименес отправи един точен удар, но той не затрудни Браво.На полувремето Гуардиола предприе втора смяна, като пусна защитника Ерик Гарсия на мястото на Марез. Домакините пък пропуснаха да изравнят при първата си атака след почивката. Хименес изведе Жота, но той стреля над вратата.

Вместо това, в 50-ата минута перфектна контра на Манчестър Сити завърши с втори гол на Стърлинг. Подаването дойде от Де Бройне, а крилото на "гражданите" елегантно прехвърли Руи Патрисио за 20-ото си попадение от началото на сезона.Веднага след гола Уулвърхамптън имаше претенции за дузпа, но поредната намеса на ВАР ги отхвърли. Силен шут на Раул Хименес накара Браво да изгледа как топката минава на сантиметри от вратата му, а в 55-ата минута феновете на "Молиню" се зарадваха, след като Адама Траоре върна интригата. Бързоногият нападател на "вълците" стреля силно извън наказателното поле и Клаудио Браво нямаше шанс - 1:2.

Численото предимство на домакините започна да се усеща все повече. Сити вече не задържаше топката с познатата увереност, а бранителите в небесносиньо бяха подложени на сериозен натиск. В 73-ата минута Ромен Саис засече с глава центриране от левия фланг, но топката мина встрани от вратата. Малко по-късно при идентична ситуация шанс се откри пред Мат Дохърти, но той стреля неточно.

В 82-ата минута левият бек на Манчестър Сити Бенжамен Менди допусна непростима грешка и тя бе наказана. Французинът не гардира добре топката около аутлинията, Траоре му я отне и намери Раул Хименес, който я прати под плонжа на Клаудио Браво.

Развръзката настъпи в 89-ата минута. Тогава Дохърти намери позиция от която да шутира, и с по-слабия си ляв крак прати топката в мрежата. В добавеното време гостите можеха да измъкнат поне равенство, но след удар на Стърлинг от фаул топката срещна гредата и сякаш този епизод ознаменува капитулацията на "гражданите" в надпреварата за титлата.