Ранен гол помогна на Хетафе да прекърши Аякс (видео)

Хетафе поднесе една от изненадите в 1/16-финалите на Лига Европа. Скромният тим от мадридското предградие отстрани гранда Аякс с общ резултат 3:2. Момчетата на Пепе Бордалас загубиха с 1:2 в Амстердам, но с общ резултат 3:2 продължават напред.

Хайме Мата даде ранна преднина на Хетафе и максимално усложни задачата на Аякс. Данило изравни скоро след това, а през второто полувреме автогол на Матиас Оливера донесе победата на "червено-белите". Нидерландците обаче нямаха сили за нещо повече, а и на три пъти гредите им помогнаха.
Малцина очакваха загубата на Аякс в първия мач, и то с 0:2. В търсена на обрата старши треньорът на "червено-белите" Ерик тен Хаг направи цели пет промени в състава си. На вратата се завърна Андре Онана, а сред титулярите се появиха Пеер Шуурс, Карел Айтинг, Раян Гравенберх и Данило. Нямаше ги обаче важни фигури като Николас Таляфико, Хаким Зиеш, Давид Нерес и Куинси Промес, който поне бе сред резервите.

Треньорът на Хетафе Пепе Бордалас заложи на същите 11, които започнаха и преди седмица. В предни позиции действаха Дейверсон и Хайме Мата, а Алан Ниом, Мауро Арамбари, Неманя Максимович и Марк Кукурея оформиха карето в средата на терена.
Испанците нанесоха своя удар още в 5-ата минута. След тъч близо до аутлинията Дейверсон прехвърли топката към Хайме Мата, а той с немалка доза късмет елиминира Лисандро Мартинес и много технино прати топката в мрежата.

Домакините реагираха веднага и можеха да изравнят много скоро, но Давид Сория спаси изстрела на Дони ван де Беек. Пропуск направи и младокът Шуурс, а сантиметри разделиха Максимович от второ попадение за Хетафе.
В 10-ата минута "Йохан Кройф Арена" се зарадва на гол за Аякс. Ван де Беек показа отлична техника в наказателното поле и центрира успоредно на голлинията към Данило, който нямаше как да сбърка.

Последва период без опасни положения пред двете врати, но с доста нарушения. Хетафе не пропускаше да използва слабостите в защитата на Аякс и отново можеше да излезе напред в резултата, но силният удар на Мауро Арамбари не попадна в целта. Дейверсон също беше постоянна заплаха за бранителите в червено-бяло.
В 35-ата минута Хайме Мата скочи най-високо след центриране от корнер и стреля с глава, но уцели гредата. Секунди по-късно късметът отново бе на страната на домакините, след като Ниом проби и подаде на Дейверсон, но и той шутира в гредата.

На полувремето Тен Хаг смени голмайстора Данило с Куинси Промес. Аякс обаче имаше огромни проблеми в защита и Мата пропиля добра възможност да реши всичко с втори гол за Хетафе. В 59-ата минута Промес центрира към Душан Тадич, но сърбинът прати топката в аут.
Аякс поведе в 64-ата минута след отлично изпълненено статично положение от Айтинг. Неговото центриране беше отклонено от Матиас Оливера, който си вкара автогол и интригата се върна с пълна сила.

Домакините хвърлиха всичко в атака и станаха още по-уязвими за контрите на Хетафе. В 71-ата минута Максимович се озова на добра позиция, но гредата за трети път помогна на Аякс. За нидерландския гранд в игра се появи и ветеранът Клаас-Ян Хунтелаар. Времето до края на мача обаче изтичаше, а "червено-белите" се нуждаеха от два безответни гола.

В заключителните минути срещата се изнерви и футбол почти не се игра. Домакините сяакаш се предадоха, а Хетафе още веднъж пропиля стопроцентово положение пред Онана. Камерунският страж беше преодолян, но Дейли Блинд с глава изби в корнер.

За Аякс остава да се бори за титлата в Ередивизи, а Хетафе ще разбере съперника си на осминафиналите в Лига Европа утре.