ПСВ спря победната серия на Фейенорд, Аякс с нова издънка (видео)

ПСВ Айндховен и Фейенорд не успяха да се победят в голямото дерби от 25-ия кръг на Ередивизи. Гостите от Ротердам бяха в серия от 7 поредни успеха в първенството, но изпуснаха трите точки на "Филипс Стейдиъм".

Словашкият национал Роберт Боженик започна като титуляр за Фейенорд и можеше да открие резултата още в началото, но негов удар срещна напречната греда. Тимът на Дик Адвокаат определено доминираше до почивката и заслужено поведе в 33-ата минута, когато Ерик Ботегин скочи най-високо в наказателното поле и с глава прати топката в мрежата.Домакините реагираха подобващо в началото на втората част. В 48-ата минута Коди Гакпо стреля от малък ъгъл и завари неподготвен стража на Фейенорд Джъстин Билоу - 1:1. До края на мача имаше изобилие от положения и пред двете врати, но никой от съперниците не съумя да измъкне победата.

Изненадата на кръга дойде от Амстердам, където лидерът Аякс се провали срещу втория в класирането АЗ Алкмаар. Аякс загуби с 0:2, като това беше трето поражение за отбора на Ерик тен Хаг в последните 5 кръга. Междувременно, рекордьорът по титли в Нидерландия отпадна от Хетафе в Лига Европа.

Аякс този път имаше на разположение звездното си трио в атака Хаким Зиеш, Душан Тадич и Куинси Промес, но и това не помогна да бъде избегнато поражението. Майрон Боаду даде преднина на гостите в 4-ата минута след хубав извеждащ пас на Теун Коопмейнерс, а единствено късметът и намесите на Андре Онана спасиха Аякс от това да инкасира още попадения до почивката.

През второто полувреме АЗ продължи да е по-добрият отбор и узакони победата си в 74-ата минута. Гола вкара Усама Идриси, който изскочи зад защитата и технично прехвърли Онана.

АЗ стана първият отбор в холандския елит, който побеждава последователно трите гранда Аякс, ПСВ и Фейенорд в пет мача, при това без допуснат гол.

С успеха днес тимът от Алкмаар настигна Аякс на върха в класирането. Фейенорд изостава на шест точки от лидерите, а ПСВ е на четвъртата позиция. Пети е приятната изненада на сезона Вилем II. В следващия кръг най-интересният мач ще е между Вилем II и Фейенорд.