Тики-така вече не е на мода. Всъщност изглежда, че изживява предсмъртна агония и на стила се осланят само най-радикалните му последователи. Стил, който беляза цяло едно поколение с апотеоз Мондиал 2010 в ЮАР със световната купа на Испания и най-добрия отбор на Барселона в историята и който обаче изглежда като да наближава края си.
Футболният свят се измени драстично в течение на настоящото десетилетие след диктатурата на тики-така. Поколението от футболисти, превърнали този стил в произведение на изкуството, се прости с елитното ниво на футбола, а неговите наследници са доста далеч от онези малчовци, преобърнали света с краката нагоре.
Със сигурност най-добрият посланик на тики-така е Джосеп Гуардиола, който се нае да привнася тази форма на игра навсякъде където отиде да работи. По време на престоя си в Байерн (Мюнхен) успя да накара доста от отборите в Бундеслигата да се опитат да играят по този така специфичен начин. Дори и митичният Лотар Матеус призна това.
ЗАБРАВЕНИЯТ ЗАВЕТ НА ПЕП
Е, само няколко години по-късно почти не се вижда този тип футбол в Германия. Двата тамошни гранда – Байерн и Борусия (Дортмунд) – му обърнаха гръб, за да играят отново „по немски“. Единствен младият старши треньор на РБ Лайпцих – Юлиан Нагелсман, изглежда като попил от завета на Гуардиола, макар че залага на доста по-вертикална игра от легендарния специалист от Сантпедор.
Дори и в испанската Ла Лига вече почти не се срещат изповядващи този фамозен стил, белязал цяло едно поколение. Даже и Барса на Ернесто Валверде играе друго нещо. „Няколко години следвахме сляпо нашия стил на игра до степен да се превърнем донякъде в негови роби. Във футбола обаче трябва непрестанно да се развиваш всяка година, защото иначе накрая всички ще те разгадаят“, призна Жерард Пике.
ПРОЦЕНТ ВЛАДЕНИЕ НА ТОПКАТА В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА
Барселона: 73% в последния сезон на Гуардиола срещу 57% през този
Байерн: 71% в последния сезон на Гуардиола срещу 57% през този
Интер: 53% в сезон 2011/12 срещу 40% през този
Ливърпул: 61% в сезон 2009/10 срещу 51% през миналия
Манчестър Юнайтед: 62% през 2010/11 срещу 44% през миналия
Пари Сен Жермен: 63% в сезон 2015/16 срещу 54% през този
Реал Мадрид: 62% миналия сезон срещу 56% през този
Валенсия: 62% в сезон 2010/11 срещу 46% през този
Атлетико Мадрид: 54% в сезон 2009/10 срещу 50% през този
Барса и Байерн преживяха радикална промяна в ерата пост-Пеп. „Лос асулграна“ свалиха притежанието на топката си съответно от 73% и 71% в последните си сезони с Гуардиола до по 57% в последния сезон.
Любопитно е, че Реал Мадрид е единственият топ отбор, който имаше силни показатели по владение на топката миналия сезон, а отпадна от Аякс рано в Шампионската лига след три поредни и четири за пет години спечелени Европейски купи. Забележете, че в сезоните на тези си успехи в най-авторитетната клубна надпревара „лос бланкос“ никога не бяха стигали до средно 60% притежание на топката.
След като испанските грандове очевидно играят нещо съвсем друго, в Ла Лига сякаш остава само един радикал по отношение на тики-така, при това той в момента няма работа – Кике Сетиен. Кантабърският специалист продължава да има добро реноме, ала за момента никой не иска да заложи на неговата мания за притежаване на топката.
КРИЗАТА НА ПРОРОЦИТЕ
Кризата на тики-така постави в особено положение други проповедници на този стил. Марсело Биелса в момента води втородивизионния английски Лийдс Юнайтед, а неговият ученик Хорхе Сампаоли е без отбор, след като бе начело на бразилския Сантос. „Да, напразно следваме Гуардиола 20 години. Пеп намери изключението, това не е футбол за всички“, призна Масимилиано Алегри, който се опита да копира тази игра в Серия А без особен практически успех.
Владичеството на Мадрид на Зинедин Зидан и изригването на Ливърпул на Юрген Клоп с неукротима сила в последната петилетка почти доведоха до забравата на тики-така. Днес всички искат да играят като настоящия шампион на Европа – оглушителният и яростен рокендрол сега е предпочитаната музика и накара да замлъкнат цигулките, които донесоха толкова удоволствие на целия свят.
Франция спечели Мондиал 2018 в Русия с тотално противоположен на тики-така стил и фаворитите за вземането на Европейската купа също залагат на доста различен тип футбол. Останал е само един непоправим защитник на този начин на игра, живеещ в Манчестър. И при това дори и той успя да се откъсне от крайната ортодоксалност на този стил, който трудно ще се върне някога към старите си славни дни.
Алваро Рока, „Марка“