Пандемията от коронавирус спря спортните състезания и международните пътувания в световен мащаб, принуждавайки редица чуждестранни спортисти, трениращи в Кения, да останат в наетите си къщи, докато чакат връщане към нормалното състояние.
В Итън в окръг Елгейо-Мараквет е обичайно да се срещат спортисти, които тренират индивидуално, следвайки правителствените директиви за социално дистанциране. Много от спортистите тренират веднъж, като един от начините да поддържат форма за различни състезания през следващия сезон.
В Итън повечето спортисти са се грижили за фермите си, като са останали вкъщи със семействата си.
В социалните медии се казва, че бронзовата медалистка на европейското първенство на 800 метра Олга Ляхова от Украйна се озова в приемния край на разгневената група, наричаща себе си кенийци в Twitter, след като съобщение за добра воля за нейното обучение и престой в Кения се обърка ужасно поради към това, което тя нарече “бариера в комуникацията“.
Съобщението, написано на руски език, трябваше да бъде похвала за престоя й в Итън като място, което подобри представянето й в тренировките.
В един от туитовете, които публикува, след като направи косата си, тя казва: „Вчера си направих афро и това не е шега - това е 4 часа болка. Както се казва, красотата изисква жертва. Но заслужава ли си? – Мисля, че не. Не съм си правила такива плитки от 10 години."
Тя написа: “Мисля на кого приличам? Маймуна или дива амазонка? Или повече опции, какво мислите? “
Но кенийците реагираха гневно на следващия й туит: “Животът в Кения се движи бавно, това не е метрополис, където хората нямат време да вдигнат глава, за да погледнат към небето. В това е чарът на Кения. Кенийците никога не бързат за никъде. Казват дори, че ще дойдат в 2:00, но на африкански това означава може би час или повече закъснение. Това наистина ме ядосва. Не можете да направите нищо навреме Но те живеят така и това е тяхната особеност. "
“Има една и съща цена за продуктите навсякъде на пазара, няма цена за продуктите. Можете да живеете тук, дори и за малко пари. Местните продукти са евтини, но месото е скъпо. Животът в Кения е като да влезеш в миналото, 20 години. Но цивилизацията ще дойде тук", гласи друг пост на Ляхова.