Голяма драма на "Герена"! Левски изхвърли Лудогорец (видео+галерия)

Невероятна драма на стадион "Георги Аспарухов" прати Левски на полуфинал за Купата на България! "Сините" изхвърлиха Лудогорец в последния четвъртфинал от турнира след 120-минутна битка, в която нямаше попадение, и изпълнение на дузпи. Столичани бяха безгрешни при 11-метровите наказателни удари и надвиха шампионите с 6:5. Фаталната дузпа за "орлите" пропусна Мавис Чибота, но тя не бе единствената пропиляна от играчите на Павел Върба. Милан Миятович парира удар от бялата точка на Драгош Григоре, който изпусна златен шанс да донесе победата в последната минута на даденото продължение на редовното време. Румънецът сбърка в 93-ата минута, а в 117-ата минута домакините основателно претендираха за дузпа срещу Стайн Спиерингс.

Около 8000 фенове на "сините" изпаднаха в екстаз, след като направиха страхотна атмосфера и не спряха да подкрепят тима на Петър Хубчев. Синя България пък продължава да мечтае за трофей, след като се присъедини към Локомотив (Пловдив), ЦСКА-София и Ботев (Пловдив) на полуфиналите, които ще се играят в два мача. Жребият ще бъде във вторник на базата в Бояна, от 11:00 часа.

Левски остана без успех в 13-и пореден мач срещу Лудогорец в редовното време, като няма гол на своя стадион срешу шампионите от 539 минути (б.а Давид Яблонски вкарва последен при загубата 1:3 през 2017 година), но за втори път изхвърля хегемона в България от турнира след 2015 година (1:0), когато се класира на финал с гол 90-ата минута, отново на "Герена". Интересното е, че столичани останаха без допуснат гол в трите си мача от Купата на България срещу "орлите".

137 Левски - Лудогорец

Сблъсъкът се оказва мачът на сезона за "сините", които все още нямат победа през пролетта, записвайки две равенства - ЦСКА-София (

0:0

) и Черно море (

2:2

), както и загуба от Славия

(1:2

). Именно поражението от "белите" разклати чувствително столичани, тъй като бяха категорично надиграни. Освен това проблемите с контузени и наказани играчи не помагаха на Петър Хубчев. Специалистът не можеше да разчита на Паулиньо, Симеон Славчев, Мартин Райнов, Филипе Нашименто, Деян Лозев и Дени Алар.

"Сините" започнаха с четири промени от мача през уикенда - Каргас, Ейолфсон, Горанов и Иванов замениха Лозев, Райнов, Паулиньо и Франко Мазурек, а също така с изцяло нова защита пред Милан Миятович, след като капитанът Живко Миланов бе върнат отдясно, а Янис Каргас, Холмар Ейлофсон и Иван Горанов се завърнаха сред титулярите, след като пропуснаха мача със Славия. Нуно Рейш бе изместен пред отбраната и партнираше на Кали Тиам. Найджъл Робърта, Станислав Иванов, който също се завърна, и Стайн Спиерингс действаха зад Станислав Костов.

Павел Върба гонеше дубъл още в дебютния си сезон в България и заложи на най-доброто, с което разполага, след като тимът почива през уикенда. Както е известно, поради карантина заради коронавирус, мачът на "орлите" срещу Арда беше отложен. Последният двубой на разградчани бе преди седмица с Интер в Милано (

1:2

), като само Пламен Илиев и Светослав Дяков, които играха на "Джузепе Меаца", не започнаха сред титулярите.

За първи път от 2017 година Владислав Стоянов се завърна под рамката на вратата, след като се излекува от кошмарната травма. Сисиньо, Георги Терзиев, Драгош Григоре и Антон Недялков бяха защитниците. Анисе Абел и Стефан Баджи бяха опорни халфове, докато Вандерсон, Каули и Марселиньо бяха офанзивните играчи зад голмайстора Клаудио Кешерю.

Около 8000 зрители пристигнаха на "Георги Аспарухов" и подкрепяха страхотно домакините.

Първата опасност беше пред "синята" врата, но Марселиньо пропусна да се разпише с глава в петата минута. В 7-ата минута Кешерю не успя да нанесе добър удар след центриране на Недялков. Първият удар за домакините дойде в 8-ата минута, когато Рейш стреля от 17 метра, но право в ръцете на Стоянов.

Недялков получи първия жълт картон след фаул срещу Иванов. В 18-ата минута Костов отправи опасен удар след бърза контраатака, а в 20-ата минута отново пробва своя късмет, но без успех. Кешерю в 23-ата минута пък пропусна с глава да вкара след центриране от фаул. Румънецът обаче не уцели вратата.

Рейш също получи жълт картон. В 28-ата минута Миятович направи сериозна грешка. Черногорецът получи подаване от Горанов, но след това върна топката към защитника, който беше в наказателното поле с гръб към топката. Тя стигна до Марселиньо, който стреля от малък ъгъл, но вратарят изби. В последните секунди нов удар на Кешерю мина покрай лявата греда.

Втората част започна с шоу на сините фенове. Агитката на столичаните показа интересен транспарант: "Внимание! Предстои пиротехнически фестивал. Глобите ги плаща Сектор "Б" след което бяха запалени множество димки.

Нидерландецът Спиерингс, който дебютира в турнира, отправи хубав удар отдалеч в 55-ата минута, но той мина покрай гредата. Минута след това Владо Стоянов не се намеси добре при излизането си, но ударът на Ейолфсон бе избит през голлинията.

Гостите отвърнаха с удар на Вандерсон, който Миятович спаси. Тези минути публиката подкрепяше силно домакините, които играеха по-добре и се бяха пренесли в половината на "зелените".

В 66-ата минута бърза контраатака на гостите беше пропиляна от Вандерсон.  Бразилецът стреля над гредата, а Върба побесня, тъй като играчите му бяха четирима срещу едва двама в синьо.

Постепенно домакините видимо се измориха и изцяло инициативата остана за Лудогорец.

Вандерсон беше изпуснат от защитата в 74-ата минута и остана сам срещу Миятович под ъгъл. Крилото стреля силно, но черногорецът изби. При следващата атака Кешерю стреля също далеч над вратата, а Якуб Швирчок влезе на негово място.

Анисе подари топката на Костов, който не успя да се възползва, тъй като вече нямаше никакви физическа сила. Две минути преди края Каргас се намеси решаващо и попречи на връхлитащия Марселиньо да нанесе удар, а Насиру Мохамед замени Костов. Силен изстрел на Робърта, който отиваше в долния десен ъгъл, беше спасен от Стоянов.

В последната секунда на даденото триминутно продължение гостите получиха правото да изпълнят дузпа. Каули майсторски намери Марселиньо зад отбраната, който бе фаулиран от Ейолфсон. Реферът Драгомир Драганов посочи на мига бялата точка, въпреки протестите на Живко Миланов.

Зад топката застана Григоре. Румънецът стреля в долния ляв ъгъл на Миятович, който плонжира и изби за радост на феновете по трибуните.

Така мачът отиде в продължение.

В 99-ата минута Шверчок пробва плътен изстрел, който Миятович парира. В 103-ата минута Мавис Чибота замени Вандерсон, а Спиерингс стреля извън вратата в 105-ата минута. Владо Стоянов запази вратата на Лудогорец в 109-ата минута, когато с една ръка изби пряк свободен удар на Миланов.

Младият нападател Мартин Петков влезе на мястото на Стаси Иванов в 113-ата минута.

В 117-ата минута Спиерингс проби през центъра на отбраната и бе повален от Георги Терзиев в наказателното поле, нидерландецът сложи десния си крак пред родния национал, който го препъна. Целият стадион поиска дузпа в полза на Левски, но Драганов остана безмълвен за нещастие на "сините".

При следващата атака Каули стреля слабо в аут. Така двубоят трябваше да бъде решен с дузпи, които бяха изпълнени пред Сектор "Б".

Капитанът Живко Миланов даде аванс на столичани със страхотно изпълнение, като последваха 11 точно изпълнени дузпи. Горанов, Робърта, Спиерингс, Тиам и Ейолфсон бяха безгрешни за "сините", докато Моци, Шверчок, Григоре, Каули и Марселиньо не оставиха Левски да вземе аванс, но шестата дузпа на Чибота беше пратена над вратата, а с това дойде и голямата еуфория в публиката на 26-кратните шампиони.

Левски продължава да мечтае в този тежък за клуба момент, че може да прекъсне кошмарната серия от десет години без трофей.

ЛЕВСКИ - ЛУДОГОРЕЦ 0:0 (6:5 следа дузпи)

ЛЕВСКИ:

1. Милан Миятович, 20.Живко Миланов, 19. Янис Каргас, 5. Холмар Ейолфсон, 4. Иван. Горанов, 22. Нуно Рейш, 23.Кали Тиам, 99. Станислав Иванов (112-79. Мартин Петков), 29. Станислав Костов (88-18. Насиру Мохамед,), 40.Стайн Спиерингс, 17. Найджъл Робърта

: 27. Георгиев, 11. Димитров, 6. Найденов, 77. Юруков, 10. Мазурек

ЛУДОГОРЕЦ:

27. Стоянов, 3. Недялков, 5. Терзиев (120-30. Моци), 21. Григоре, 4. Сисиньо, 12. Анисе, 25. Баджи, 88. Вандерсон (103-13. Чибота), 95. Каули, 84. Марселиньо, 28. Кешерю (80-10. Шверчок)

: 23. Илиев, 7. Бакалов, 11. Манолев, 18. Дяков

ФОТОГАЛЕРИЯ НА МАЧА
Ботев (Пловдив) се измъчи, но се класира на полуфинал за Купата на България (видео)
Локо (Пд) с нова важна крачка към защита на Купата, "смърфовете" надиграха ЦСКА 1948 (снимки+видео)
Голям подарък от Ботев Вр 60 секунди преди края и ЦСКА-София е на 1/2-финал (видео)