Сблъсъкът между Миленов и Касабов доведе до нов национален рекорд на 110 м с препятствия за юноши

Финалът на 110 м с препятствия за юноши под 20 години на националния шампионат в Стара Загора бе на 27 юли в първата сесия от състезанието. Съперничеството между бронзовия медалист от европейското първенство за юноши и девойки под 18 години – Християн Касабов (Супер спорт – Варна) и Радостин Миленов (Спартак – Плевен) завърши с национален рекорд. Варненецът и плевенчанинът бягаха рамо до рамо и с попътен вятър – 1.7 м/с. В края Миленов надделя с 13.79 срещу 13.82 на Касабов. Двата резултата бяха по-силни от стария национален рекорд 13.83 на Станислав Станков от 2018-а година.

Третото място зае Борислав Попгеоргиев (Локомотив – Пловдив), който доведе личния си рекорд до 14.21 – само на 0.01 секунда от норматива за световното първенство за юноши под 20 години – 14.20.

Християн Касабов атакува норматива и за Световното в Перу

Още в сериите Касабов покри този норматив с 14.17 (-2.7), Попгеоргиев бяга 14.39 (-0.2), а Миленов се класира за финала директно. Само преди седмица Християн взе бронзовия медал на 110 м с препятствия на европейското първенство за юноши и девойки под 18 години в Банска Бистрица, Словакия. Тогава той постави национален рекорд за тази възраст на по-ниските хърдели с 13.40 в сериите, а днес (27 юли) за първи път слезе под 14 секунди на високите препятствия.

Ива Деливерска (Енерджи – Пловдив), която също има норматив за световното първенство, победи убедително на 100 м с препятствия при девойките с 13.84 (-0.2) и доближи личния си рекорд от 13.77. Вероник Жекова (Супер спорт – Варна) е втора с 15.10, а Лора Божилска (Експрес – София) е трета с 15.63.

Ирен Саръбоюкова (Хеброс – Харманли) също е в отбора за Лима, Перу с норматив на скок височина. Саръбоюкова спечели спечели вертикалния скок с 1.75, с след това пробва неуспешно на 1.81 (два опита) и на 1.85 (един опит). Нейни подгласнички бяха Натали Костова (Виктория – Варна) – 1.72 и Натали Захариева (Спартак – Плевен) – 1.69.

Финалите на 3000 м стийпълчейз също бяха в сутрешната сесия. При юношите шампион стана Павел Здравков (Атлетик 90 – Луковит) с 9:58.39 пред Мартин Чекански (Юниверсал – София) – 10:17.28 и Максим Колев (Виктория – Варна) – 10:28.31.

Аника Атанасова (Средногорски атлет – Пирдоп) триумфира с 11:37.07 пред Елена Здравкова (Атлетик 90 – Луковит) 12:11.23 и Цветелина Чилева (Атлетика 2012 – Велико Търново) – 13:09.07.