Пирели обяви гумите за състезанията в Монако и Испания
Официалният доставчик на гуми във Формула 1 Пирели обяви с какви гуми ще разполагат отборите и пилотите за състезанията за Гран При на Монако и за Гран При на Испания в края на май и началото на юни.
По традиция италианският доставчик ще разчита на своите най-меки продукти за Гран При на Монако, където заради ниската средна скорост загряването на сликовете е сравнително трудно, а тяхната деградация е ниска. Така в Княжеството от Пирели ще предоставят на отборите типовете C3, C4 и C5. За тази комбинация това ще бъде трето участие през сезона, тъй като от Пирели залагат на нея още за старта в Азербайджан в края на тази седмица, като и за Гран При на Емилия-Романя на „Имола“.
За Гран При на Испания пък изборът е на противоположния фронт, тъй като за състезанието на „Каталуния“ тимовете ще могат да разчитат на С1, С2 и С3. Този избор на Пирели е продиктуван от доста по-бързите завои на испанското трасе, което през този сезон ще бъде още по-бързо, тъй като шиканът в последния сектор няма да се използва.
Тази комбинация от гуми вече бе използвана веднъж през 2023 година, като това се случи на старта на сезона в Бахрейн. Това обаче не са трите най-твърди типа гуми в гамата на Пирели, в която през тази година присъства и моделът С0. Всъщност С0 е миналогодишният модел С1, а сегашната гума С1 е нова, като тя бе създадена, за да се намали разликата между двата най-твърди типа, което пък да даде по-голяма гъвкавост на Пирели.