От ФИА обясниха защо новите коли във Формула 1 са по-тежки от очакваното
От Международната автомобилна федерация (ФИА) дадоха обяснение защо според тях новите коли във Формула 1 са по-тежки от очакваното. Минималното тегло на колите, заедно с пилота, е 795 килограма, но по неофициални данни само от Алфа Ромео са близо до тази стойност. Всички други коли са с между 5 и 10, ако не и повече килограма по-тежки.
Именно поради тази причина отборите поискаха минималното тегло да бъде увеличено. Това увеличаване няма да реши техния проблем, но ще има позволи да спестят пари от разработването на подобрения, с които да свалят тежестта на своите автомобили до сегашната стойност.
ФИА и отборите спорят за 5 килограма
А според ФИА една от основните причини за тези проблеми с килограмите при повечето тимове са по-тежките от очакваното стандартни части, които отборите са задължени да използват от новия сезон. Точно заради това от ФИА са се съгласили минималното тегли да бъде увеличено с поне 3 килограма, като това решение трябва да бъде ратифицирано то Световния моторспорт съвет, който ще заседава следващата седмица в Бахрейн.
„Проблемът с теглото идва от факта, че някои от стандартните части се оказаха по-тежки от очакваното. Това е нещо извън контрола на отборите. Точно заради това искахме да ги компенсираме по някакъв начин, а не да ги наказваме.
9 от 10 коли във Формула 1 имат нужда от диета преди сезон 2022
„Очевидно много отбори имат проблеми с теглото тази година, повече от нормалното. Беше достигнат консенсус за увеличение от 3 килограма, което обаче трябва да бъде одобрено от Комисията за Ф1 и Световния съвет“, каза ръководителят на комисията за едноместни формули на ФИА Никола Томбазис.
Един от по-видимите стандартни компоненти, които бяха въведени за 2022 година, са джантите и техните капаци. По думите на Томбазис обаче самите джанти са се оказали по-леки от очакваното, но техните капаци са доста по-тежки.
„Новите гуми се оказа със само 100 грама по-тежки, което е нищо, а джантите са по-леки. Капаците обаче излязоха доста по-тежки и точно от тях идва голямата разлика. Бяха хвърлени много усилия, за да ги направи тях евтини, защото те се чупят лесно. Точно заради това не искахме те да се скъпи. Можехме да ги направи по-леки, от карбон или нещо подобно, но тогава щяха да са по-скъпи“, каза Томбазис.