Ники Михайлов и 17-годишен талант зарадваха Левски срещу Ботев (Пд)

Отборът на Левски постигна много важна победа с 1:0 срещу Ботев (Пловдив) и продължава да таи леки надежди за седмото място в крайното класиране, което дава право на участие в баража за европейските клубни турнири. Герои за “сините” станаха завърналият се сред титулярите Николай Михайлов, който бе избран за играч на мача, и 17-годишният талант Марин Петков. Стражът няколко пъти се намеси добре и спря нападателите на “канарчетата”, а младокът отбеляза единственото попадение в 21-ата минута. Двубоят от втория кръг на четворката между 7-о и 10-то място донесе и втора поредна победа за столичани, които вече имат 34 точки, като изостават на седем точки от Черно море, който сега пристига на “Герена”, а след това предстои и гостуване на “Тича”. Поражението е пето поредно за “жълто-черните”, които почти със сигурност ще останат на десето място в крайното класиране.

Срещата стартира с едноминутно мълчание в памет на Георги Димитров-Джеки. Легендата напусна този свят на 62 години.

В първия мач на “Коматево” играчите на “канарчетата” победиха с 2:1, а през пролетта на “Герена” срещата завърши 2:2, като гостите имаха повече поводи да съжаляват, че не спечелиха. Този път 26-кратните шампиони обаче записаха три точки срещу пловдивчани.

Треньорът на Ботев Азрудин Валентич направи три промени от загубата с 1:3 във Варна от Черно море. Джонатан, Па Конате и Атанас Чернев смениха наказания Филип Филипов, Мите Цикарски и Марио Младеновски.

Вратар отново бе Георги Аргилашки, докато Джонатан, Виктор Генев, Конате, Реда Рабей и Атанас Чернев бяха играчите с повече защитни функции, докато Славчо Шоколаров, Мишел Еспиноса и Мартинс действаха зад нападателите Емануел Току и Атанас Илиев.

Николай Михайлов се завърна на вратата на "сините", след като през 2021 година не бе играл нито една минута в шампионата. Той смени Звонимир Микулич, който бе резерва за първи път от привличането му през януари. Последно 32-годишният страж пази при загубата с 0:1 от ЦСКА-София през декември, когато отрази първата си дузпа за клуба.

Останалите десет футболисти бяха същите, които стартираха при победата с 2:0 над Царско село преди няколко дни. Ивайло Найденов, Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Начо Монсалве и Патрик-Габриел Галчев бяха четиримата бранители. Опорните халфове отново бяха Мартин Райнов, който бе отстъпил лентата на Михайлов, и Драган Михайлович. Младите Мартин Петков, Марин Петков, Здравко Димитров и Андриан Краев действаха в предни позиции.

Първият удар в очертанията на вратата бе за домакините, като бе спасен от Михайлов в 7-ата минута, когато Маркиньос напредна в наказателното поле и стреля силно. Отново той пробва опасен изстрел в 11-ата минута, но топката мина на сантиметри от лявата греда на гостите. "Сините" отвърнаха с един лош изстрел на Краев от добра позиция.

В 21-ата минута хубава атака на “сините” завърши с нов гол на 17-годишния Марин Петков. Младокът бе изведен от другия тинейджър в стартовия състав на гостите Мартин Петков, а останал очи в очи с Аргилашки прати топката в долния десен ъгъл на вратата му. Това е второ поредно попадение за таланта от синята школа, който отбеляза дебютното си попадение в елита само преди няколко дни.

Петков обаче получи жълт картон, след като подразни умишлено феновете на домакините при радостта от своето попадение.

Марин Петков пък със силен изстрел опита да се разпише за втори път, но този път мерникът му не бе точен.

Ново спасяване на Михайлов запази преднината на Левски в 34-ата минута. Този път стражът парира удар на Шоколаров с една ръка. Халфът остана фронтално срещу него, а при добавката защитник изпревари Илиев.

Втората част започна с натиск на “канарчетата”, които бяха спрени от Михайлов и гредата в 48-ата минута. Хубав шут на Току от 18 метра бе леко отклонен от плонжиралия вратар на “сините" и се отби в горната греда.

Следващите минути положения липсваха, а Сисе влезе за пловдивчани. Домакините имаха желание и търсеха да стигнат до Михайлов, но без голям успех. В 70-ата минута Валери Божинов влезе в игра на мястото на 17-годишния Петков.

Пет минути след това Ники Михайлов с ново отлично спасяване спря Атанас Илиев, който стреля от три метра. Стражът изби, а след това и боксира пред голлинията. Борислав Цонев също влезе, докато Кристиян Добрев замени Чернев в състава на “жълто-черните”.

Юруков и Бари също влязоха в игра, като бившият нападател на Монтана пропусна да подаде на Цонев и Божинов, които да довършат съперника. Буквално в 90-ата минута Михайлов спаси "сините" след нов удар под гредата на Маркиньос.

Това бе последното положение в мача, което означаваше, че Левски записа втора поредна победа далеч от “Герена” за няколко дни, след като преди това през целия сезон имаше едва два успеха далеч от собствения си стадион в efbet Лига.

Успехът с 1:0 пък бе рекорден 19-и с този резултат за "сините" срещу "канарчетата" в елита и общо 77-и от 140 мача.

Ботев остана с 40 победи, а равенствата са 23. Бъдещето на Валентич пък е все по-мрачно и може да бъде уволнен, след като отборът взе едва две победи и само десет точки от 12 кръга тази пролет. Освен това в последните пет мача тимът е вкарал едва един гол.

БОТЕВ (Пловдив) - ЛЕВСКИ 0:10:1 Марин Петков (21)

БОТЕВ (Пловдив): Георги Аргилашки, Джонатан, Конате, Славчо Шоколаров, Мишел Еспиноса, Реда Рабей, Атанас Чернев, Емануел Току, Виктор Генев, Мартинс, Атанас Илиев ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Начо Монсалве, Патрик-Габриел Галчев, Мартин Райнов, Драган Михайлович, Мартин Петков, Марин Петков, Здравко Димитров, Андриан Краев