Нефтохимик грабна Суперкупата след категоричен успех над Хебър (видео + галерия)

Шампионът Нефтохимик 2010 (Бургас) победи носителя на Купата на България Хебър (Пазарджик) с 3:0 (25:22, 25:23, 25:20) и спечели Суперкупата на България по волейбол за мъже. Двубоят се игра в в столичната зала “Христо Ботев” и то пред публика и пред министъра на спорта Красен Кралев и президента на БФ волейбол Любо Ганев.Така възпитаниците на Николай Желязков взеха реванш за загубения мач за трофея от същия съперник през миналия сезон.

Двамата наставници изненадаха със стартовите си състави.

Наставникът на Нефтохимик Николай Желязков пусна като титуляр завърналия се само преди няколко дни в спорта либеро Теодор Слапаров.

Освен това Жани Желязков остана резерва за сметка на универсалния Мирослав Градинаров, а в тима на бургазлии като титуляр стартира Валентин Братоев.

За Хебър малко изненадващо като титулярен разпределител стартира Любомир Агонцев.

Волейболистите на Хебър поведоха убедително в началато на двубоя с 8:4 след пайп на Александър Ляфтов. Георги Братоев пусна технично и Нефтохимик намали до 7:9. Троен блок срещу атака на Александър Ляфтов изведе бургазлии напред при 11:10 . Тодор Алексиев отигра отлично в атака за 12:12. Денис Карягин атакува успешно през двойната блокада от зона 4 за 14:12. Бившият капитан на националния отбор Тодор Алексиев направи нещо уникално – първо спаси топката с крак в защита, а след това и отигра успешно в атака за 14:14. Две поредни точки в атака на Денис Карягин и 17:16 за Нефтохимик. Канадският диагонал на Хебър успя да изравни резултата при 21:21. Николай Жезялков взе прекъсване за шампионите. Последваха нови успешни изяви на 18-годишният Денис Карягин. Първо посрещачът на Нефтохимик блокира атака на Брадли Гънтър за 22:21, а след това либерото Теодор Салпаров вдигна топката в зона 4 и Денис Карягин реализира в атака за 23:21. Бургазлии стигнаха до геймбол при 24:22 след остра атака на Илия Петков в центъра. Атанас Петров взе прекъсване за Хебър. Двойна блокада на Илия Петков и Мирослав Градинаров срещу атака на Александър Ляфтов донесе успеха на Нефтохимик в първата част с 25:22.

Шампионите от Нефтохимик поведоха убедително в началото на втората част с 4:0. Прекъсването, което взе Атанас Петров, не спяр устрема на бургазлии и те дръпнаха с 6:0 след атака на Валентин Братоев и единичен блок на Илия Петков срещу атака на Николай Къртев. Наставникът на Хебър Атанас Петров замени разпределителя си Любомир Агонцев с Иван Станев. Нефтохимик поведе с 8:1, след като Брадли Гънтър атакува в мрежата. Атанас Петров взе второто си прекъсване във втората част. Николай Къртев намали резултата до 5:9. Нефтохимик поведе с 10:5, след като спечели куриозна точка след посрещната топка от Валентин Братоев, която отскочи в полето на Хебър, но никой не игра с нея... Атака по тройната блокада на Денис Карягин и 11:6 за Нефтохимик.

Тодор Алексиев даде надежда на Хебър след атака по блока от зона 2 за 7:11.

При 15:11 Николай Желязков взе прекъсване за бургазлии. Мирослав Градинаров направи 17:12. мощна атака на Брадли Гънтър приближи Хебър до 15:18. Денис Карягин атакува по диагонала от зона 4 за 19:15. Двоен блок спря атака на Валентин Братоев за 19:21. Брадли Гънтър намали до 21:22. Хебър успя да изравни при 23:23. Блокаут на Мирослав Градинаров и Нефтохимик стигна до геймбол при 24:22.

Денис Карягин атакува мощно по острия диагонал от зона 4 и Нефтохимик спечели второта част с 25:23.

Волейболистите на Хебър поведоха с 4:2 в началото на третата част. Ас на Брадли Гънтър направи резултата 6:3 в полза за тима от Пазарджик. При 3:7 Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Илия Петков намали до 6:8. При 8:9 Теодор Тодоров стъпи на крака на Илия Петков и получи контузия.

Срещата бе спряна за няколко минути. 10:10 Николай Николов изравни при 10:10 след атака през центъра. Аатака на Брадли Гънтър даде преднина на Хебър от 12:10. Мирослав Градинаров изравни при 12:12.

Шампионите успяха да поведат с 13:12 след единична блокада на Георги Братоев. Атанас Петров взе прекъсване за Хебър.

Мощна атака по блокадата на Денис Карягин изведе Нефтохимик напред при 17:16. Атака на Мирослав Градинаров по диагонала от зона 4 и 18:17. Хебър изравни при 18:18, след като Денис Карягин сгреши. Бургазлии записаха 2 поредни точки и поведоха с 20:18, след като Николай Николов завърши с мощна атака през центъра. Атанас Петров взе прекъсване за Хебър. Троен блок срещу атака на Брадли Гънтър даде преднина от 3 точки за шампионите при 21:18. Валентин Братоев даде преднина от 22:19. нова мощна атака на Валентин Братоев и 23:20 за Нефтохимик. Ас на Валентин Братоев – 24:20. Блок срещу атака на Спас Байрев донесе успеха на Нефтохимик с 25:20 в третата част и 3:0 гейма в мача.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) – ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) 3:0 (25:20, 25:23, 25:20)НЕФТОХИМИК: Георги Братоев 3, Мирослав Градинаров 13, Денис Карягин 11, Валентин Братоев 17, Илия Петков 9, Николай Николов 8 – Теодор Салпаров-либеро (Стефан Георгиев)

Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ