Германия с историческа първа титла в Европейската лига за жени

Националният волейболен отбор на Германия за жени спечели за исторически първи път титлата в Европейската лига. Възпитаничките на италианския треньор Джовани Гуидети направиха обрат и надделяха трудно над Белгия с 3:2 (14:21, 21:16, 15:21, 21:14, 15:7) в големия финал от финалната четворка, игран тази вечер в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.По този начин германките спечелиха за първи път титлата в 5-годишната история на Лигата и то при първото си участие във финалния турнир. Класирането на финала е огромен успех и за тима на Белгия, който е пълен дебютант в турнира. Така двата отбора спечелиха визи за световните серии Гран При през 2014 година. Бронзовите медали пък отидоха при България, която по-рано днес разгроми Румъния с 3:0 гейма в спора за 3-4 място.Срещата започна напълно равностойно до 6:6, след което германките поведоха с 8:6 след атака в аут на Лисе Ван Хеке и бъркана топка на Фрауке Дирикс от Белгия. Веднага последва ново равенство при 8:8 след грешка в германската защита и ас на Шарлот Лейс. Все пак техническата пауза дойде при 12:10 след атака на Хайке Бейер и силна контра на Маргарета Кожух. Последваха атака в аут на Марен Бринкер и блокада на Фрея Аелбрехт и 12:12. Белгийките успяха да поведат при 17:13 след контра блок-аут на Лисе Ван Хеке и три последователни блокади на Лейс и Анджи Бланд. Въпреки тайм-аута за италианския наставник на Бундестима Джовани Гуидети, Белгия спокойно взе гейма с 21:14 след ас на Дирикс.В началото на втората част Германия успяда поведе с 5:3 след атака и ас на Маргарета Кожух. Постепенно белгийките стигнаха до равенство при 7:7 след блокада на Елс Вандестеене и аут на Кожух. Техническото прекъсване пък дойде при 12:10 за Бундестима след блок-аут на Марен Бринкер. Двата отбора продължиха напълно равностойно до 17:15, след което последва ас на втората разпределителка на Германия Катлийн Вайс, която влезе в игра малко по-рано, и 18:15. В крайна сметка германският тим затвори гейма при 21:16 след контра на Кристияне Фюрст и грешка в атака на Вандестеене от белгийките.Третият гейм стартира много добре за волейболистките от Белгия, които поведоха с 5:3 след контра на разпределителката Фрауке Дирикс и блок-аут на Шарлот Лейс, а след това с 8:4 след нова контра на Лейс и аут на Корина Сушке-Войгт от германките. Въпреки опитите на Бундестима да стопи изоставането си, разликата се запази и даже леко нарасна до 12:7 след грешка на Маргарета Кожух. Преднината на Белгия продължи да расте до 16:10 след поредна успешна контра на Лейс и тайм-аут за Джовани Гуидети. Независимо от това, резултатът стана 18:11 след контра на Анджи Бланд. Белгия без проблеми спечели гейма с 21:15 след атака на Вандестеене и поведе с 2:1.Германските волейболистки дръпнаха в началото на четвъртата част с 3:1 след атака на Марен Бринкер, а след това с 6:3 след контра на завърналата в игра разпределителка Денис Ханке. Разликата нарасна до 9:4 след съдийска грешка и нова контра на Ханке. Постепенно белгийките намалиха до 9:10 след атака на Елс Вандестеене и ас на Анджи Бланд, но Германия веднага върнаха две точки след блок-аут на влязлата като резерва Дженифър Геертийс и ас на Ханке и 12:9. Преднината на Германия продължи да расте до 15:11 след нова атака на Маргарета Кожух и 17:12 след ас на Аня Брандт, която влезе като резерва малко по-рано в гейма. В крайна сметка момичетата на Джовани Гуидети взеха гейма с 21:14 след атака в аут на Бланд от белгийките и вкараха мача в тайбрек.Петият решителен гейм започна по-добре за германките, които дръпнаха с 5:2 след атака на Марен Бринкер, блокада на Кристияне Фюрст и контра на Дженифър Геертийс. Въпреки тайм-аута за белгийския наставник Герт ванде Брьок, последваха нови две контри на Геертийс и Маргарета Кожух и 7:2. Размяната на полетата пък дойде при 8:3 след сервис в аут на Шарлот Лейс от Белгия. Последва поредна успешна атака на Геертийс и аут на Елс Вандестеене и 10:3. Германия успя да запази преднината си до края и спечели тайбрека с 15:7, а с това мача с 3:2 и титлата.Най-полезна за германския тим стана капитанката Маргарета Кожух с 20 точки (1 блок, 1 ас и 53% ефективност в атака), а Марен Бринкер добави 13 точки (41% ефективност в атака, 38% позитивно и 8% перфектно посрещане) за успеха. За белгийките Лисе Ван Хеке завърши с 16 точки.БЕЛГИЯ - ГЕРМАНИЯ 2:3 (21:14, 16:21, 21:15, 14:21, 7:15)БЕЛГИЯ: Фрауке Дирикс 5, Шарлот Лейс 12, Фрея Аелбрехт 11, Лисе Ван Хеке 16, Елс Вандестеене 6, Анджи Бланд 8 - Валери Куртоа-либеро (Илка Ван Де Вивер 1, Нина Кулман 2, Гуендолин Хьореманс)Старши-треньор: Герт Ванде БрьокГЕРМАНИЯ: Денис Ханке 6, Марен Бринкер 13, Корина Сушке-Войгт 1, Кристияне Фюрст 6, Хайке Бейер 4, Маргарета Кожух 20 - Ленка Дюр-либеро (Катлийн Вайс 2, Аня Брандт 3, Сашка Хипе, Дженифър Геертийс 6)Старши-треньор: Джовани Гуидети.