България се утеши с бронза в Европейската лига след 3:0 над Румъния

Волейболистките от националния отбор на България се утешиха с бронзовите медали в Европейската лига, след като вчера загубиха полуфинала си срещу Германия с 0:3, а с това и шанса си за участие в световните серии Гран При през 2014 година. Възпитаничките на селекционера Марчело Абонданца надделяха категорично над Румъния с 3:0 (21:16, 21:14, 21:14) в мача за 3-4 място от финалната четворка, игран този следобед в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Така българските "лъвици" спечелиха бронза за трети път след 2009 и 2011 година. България има и два сребърни медала в историята си на Лигата през 2010 и 2012 година. От друга страна самото участие на Румъния във финалната четворка може да се приеме за успех, след като за първи път се класираха за финалния турнир. По-късно тази вечер от 18,00 часа е големият финал между Германия и Белгия, който ще бъде даван пряко по БНТ 1 и БНТ Свят.

Срещата започна равностойно до 4:4 в началото на първия гейм, след което българките дръпнаха със 7:4 след две блокади и технично отиграване при мрежата на Цветелина Заркова. Междувременно в игра се появи Славина Колева на мястото на Мария Каракашева, която получи случаен удар в окото от съотборничка. Постепенно Румъния стигна до ново равенство при 8:8 след атака и блокада на Алина Илие. Българските момичета успяха да си върнат преднината при 12:9 след атака от краче на капитанката Страшимира Филипова и контра от втора линия на Елица Василева. Последва поредно равенство при 13:13 след грешки на Добриана Рабаджиева от сервис и на Цвети Заркова при мрежата. Двата тима продължиха равностойно до 16:16, след което воденият от Марчело Абонданца отбор си върна преднината при 19:16 след атака и ас на Заркова и блокада на Ели Василева. В крайна сметка България взе гейма с 21:16 след контра блок-аут на Василева и нов ас на Заркова.

В началото на втората част румънките поведоха бързо с 3:0 след ас на разпределителката Диана-Йоана Калота и блокада на Нека Ониейекве, но веднага последва равенство при 3:3 след атака на Страши Филипова, неразбирателство в румънския тим и атака в аут на Йоана Немцану. България даже поведе със 7:3 след ас на Страши Филипова, бъркана топка на Йоана Бачу и блокада и контра на Доби Рабаджиева. Разликата нарасна до 10:4 след контра блок-аут на Рабаджиева и ас на разпределителката Лора Китипова. Техническата пауза пък дойде при резултат 12:5 след задържана топка на румънската разпределителка Диана-Йоана Калота. Последваха нова успешна атака на Цвети Заркова и грешка на румънките и 14:5. Румънките леко стопиха изоставането си до 12:18 след два аса на Калота, но все пак България затвори гейма в своя полза при 21:14 след атака на Доби Рабаджиева.

Третият гейм стартира отлично за българските момичета, които поведоха с 5:0 след три блока и контра от краче на Страши Филипова и аут на Алина Илие от румънките. Двата тима продължиха равностойно до техническото прекъсване, което дойде при 12:6. Разликата продължи да расте до 13:6 след атака на Доби Рабаджиева, а след това до 15:7 след блокада на Рабаджиева. България увеличи предимството си до 18:8 след блок на Цвети Заркова и мощна контра по правата на Рабаджиева, а след това без проблеми спечели гейма с 21:14 след технично пускане на Ели Василева и мача с 3:0.

Над всички в българския тим бе Цветелина Заркова с 15 точки (5 блока, 2 аса и 62% ефективност в атака), а Добриана Рабаджиева добави 10 точки (1 блок, 43% ефективност в атака, 58% позитивно и 17% перфектно посрещане) за успеха. За румънките Диана-Йоана Калота и Нека Ониейекве реализираха по 8 точки.

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 5, Мария Каракашева 5, Добриана Рабаджиева 10, Елица Василева 7, Цветелина Заркова 15, Страшимира Филипова 9 - Мария Филипова-либеро (Славина Колева, Десислава Николова)
Старши-треньор: Марчело Абонданца
РУМЪНИЯ: Йоана Бачу 7, Диана-Йоана Калота 8, Йоана Немцану 5, Диана-Дора Карбунеану 3, Алина Илие 3, Нека Ониейекве 8 - Александра Трика-либеро (Адина Салаору 1, Сабина Микля)
Старши-треньор: Мариан Константин.