Ново разочарование за Федерер

Световният номер 42 Гаел Монфис записа втора победа от осем мача срещу рекордьора по титли от Големия шлем Роджър Федерер. Французинът се класира за 1/4-финалите на "Мастърс" турнира в Шанхай след успех с 6:4, 6:7(5), 6:3 срещу именития швейцарец. Така в следващата фаза Монфис ще се изправи срещу победителя от срещата между Новак Джокович (Сърбия) и Фабио Фонини (Италия). Един пробив се оказа решаващ за изхода на първия сет. Монфис започна ударно и поведе с 2:0, като до края на частта не позволи на Федерер да постигне обрат. В началото на втория сет двамата тенисисти имаха шансове за пробиви, но не се възползваха. Във втория гейм френският състезател имаше проблеми с десния си крак, но въпреки това продължи да играе. Монфис реализира пробив за 4:3, но в следващия гейм съперникът му изравни. В тайбрека 32-годишният швейцарец навакса изоставане от 3:5 точки и в крайна сметка спечели със 7:5. В решаващия трети сет Мофис взе подаването на Федерер за 3:1, след което увеличи преднината си на 4:1. Петият в схемата швейцарец можеше да върне пробив в седмия гейм, но не съумя да го стори. Така след 2 часа и 8 минути игра Монфис стигна до успеха в двубоя.Надпреварата в Шанхай в 1/8-финалната фаза напусна и поставеният под номер 3 в схемата Давид Ферер. Испанецът загуби с 4:6, 3:6 срещу германеца Флориан Майер след час и 20 минути престой на корта. Следващият съперник на Майер ще бъде седмият в схемата Жо-Вилфред Цонга (Франция). Цонга пласира 13 аса при успеха със 7:6(5), 6:0 над японеца Кей Нишикори. Французинът се класира за трети път на четвъртфиналите в Шанхай след 2010 и 2012 година. Шестият в схемата Хуан Мартин дел Потро (Аржентина) се класира за 1/4-финалите без игра след отказване на германеца Томи Хаас заради контузия в гърба.