Монфис върна Франция в играта след бой над Федерер

Вече няма никакво съмнение, че битката на финала за "Купа Дейвис" ще бъде наистина голяма. След като по-рано днес Стан Вавринка даде преднина на Швейцария след победа в четири сета срещу Жо-Вилфред Цонга, сега Франция отговори на удара и то как… Втората ракета на "петлите" Гаел Монфис надделя категорично с 6:1, 6:4, 6:3 срещу носителя на рекордните 17 титли от Големия шлем Роджър Федерер след час и 46 минути игра. Сблъсъкът се състоя пред рекордните за тенис мач над 27 000 зрители на стадион "Пиер Мороа" в Лил. И докато представителят на домакините демонстрира невероятен хъс и агресивна игра, то 33-годишният Федерер определено бе далеч от познатото ниво. Швейцарецът очевидно все още не е напълно възстановен от проблемите в гърба и това ще даде повод за размисъл на капитана на състава на Швейцария Северин Люти за оставащите срещи.Още в самото начало на двубоя Монфис даде да се разбере, че е излязъл за победа и няма да се примири с по-малко от това. 28-годишният французин, който е 19-и в света в момента, реализира пробив за 3:1, след което отрази два брейкпойнта в следващия гейм. Федерер изпитваше трудности при подаванията си, както и в движението си по корта и това доведе до нов пробив в актива на съперника му - 5:1. Със сервис-гейм на нула Монфис спечели продължилия 31 минути първи сет с 6:1.Втората част също се разви според плановете на френския представител. Той бе безпогрешен при подаванията си, а успя да осъществи и важен пробив в самото начало на сета за 2:1. Тази разлика се запази и отново със сервис-гейм на нула Монфис взе втората част. Подкрепян бурно от публиката, французинът летеше на своеобразната арена в "Пиер Мороа" и в третия сет. Федерер, номер 2 в световната ранглиста, сякаш тотално бе загубил надежда и мотивация. Именитият швейцарец изпусна подаването си за 2:3, след което се пропука и в деветия гейм, което на практика донесе победата на Монфис и Франция.Какво показва статистиката от двубоя? Монфис завърши мача с 10 аса и 5 двойни грешки, докато при Федерер тези показатели бяха съответно 3 и 1. Французинът имаше голямо предимство при печелившите удари - 44 срещу 25. Непредизвиканите грешки на представителя на домакините бяха 18, а тези на Маестрото от Базел - 29.Така при 1-1 победи в събота предстои битката на двойки. Капитанът на Франция Арно Клеман ще заложи на тандема Жулиен Бенето - Ришар Гаске. Имайки предвид загубата на Федерер тази вечер, Люти може да промени заявката си и да включи Вавринка в мача на двойки. Шампионът от тазгодишното Открито първенство на Австралия най-вероятно да си партнира с Марко Киудинели. Предварителните очаквания бяха Киудинели да играе заедно с Михаел Ламер, но по всичко личи, че това няма да се случи. Сблъсъкът на двойки е от 16,30 часа българско време.Припомняме, че Швейцария преследва своята първа титла от неофициалното световно отборно първенство по тенис за мъже, докато французите се борят за десетия си трофей. "Петлите" имат 10 победи в досегашните 12 срещи между двата отбора.