Вавринка срази Цонга и даде ранен аванс на Швейцария

Швейцария спечели първия мач от финалния двубой на "Купа Дейвис" с домакина Франция. Пред над 27 000 зрители на стадион "Пиер Мороа" в Лил световният №4 Стан Вавринка надделя в четири сета над 12-ия в ранглистата на ATP Жо-Вилфред Цонга - 6:1, 3:6, 6:3, 6:2.

Вавринка по-добре се приспособи към клея в Лил и още в първото подаване на съперника си имаше точка за пробив. Цонга я отрази и се пребори за своя сервис-гейм, но при 1:1 швейцарецът проби, а французинът не взе нито гейм повече до края на първия сет. Цонга реализира пробив за 3:1 във втората част и малко по-късно резултатът в сетовете бе изравнен. В третия сет Вавринка успя да спечели подаването на противника си в шестия гейм и това му позволи да поведе с 5:2. В следващия гейм Цонга се измъкна от 15:40, но Вавринка все пак затвори сета с помощта на своя сервис в деветия гейм. В четвъртия сет Вавринка доминираше на корта и аванс от два пробива му дадоха възможност да сервира за двубоя при 5:2. Шампионът на тазгодишното Открито първенство на Австралия се справи със задачата и Швейцария вече води с 1-0 победи.

Във втория мач за деня носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер, който никога досега не е печелил "Купа Дейвис", се изправя срещу Гаел Монфис. Швейцарците имат един финал в неофициалното световно отборно първенсво по тенис за мъже - през 1992 година, когато губят от САЩ. "Петлите", от своя страна, са печелили трофея 9 пъти, но за последно са го направили през 2001 година, когато побеждават Австралия в Мелбърн. Франция има 10 победи и 2 загуби в сблъсъците си с Швейцария за "Купа Дейвис".