Барса се поизпоти, но изкова 3:0, Лео заби гол №250 (видео+галерия)

Лидерът Барселона възвърна преднината си от четири точки пред Реал Мадрид след домакински успех с 3:0 над новака Ейбар в мач от осмия кръг на Примера, игран пред 75 546 зрители на "Камп Ноу". Чави Ернандес (60), Неймар (72) и Лионел Меси (74) прибавиха точките към актива на "лос кулес". Седмица преди големия мач с Реал Мадрид Меси вече е само на гол от рекорда на Телмо Сара и съществува вероятността да бъде аплодиран на "Сантиаго Бернабеу".Любопитното е, че Хавиер Масчерано играеше като опорен халф. Сержи Роберто получи шанс, а триото в атака беше обичайното: Педро Родригес, Лионел Меси и Неймар. Преди началото на срещата от скамейката на "блаугранас" Шакира и малкият Милан поздравиха Жерард Пике. Момчетата на Гайска Гаритано се подредиха добре отзад в началото на двубоя и добри изтласкваха звездите на каталунците далеч от вратата си. В осмата минута за първи път Меси се задържа с топка в наказателното поле, но атаката не завърши с удар. В десетата Лео и Сержи Роберто комбинираха атрактивно, но топката не стигна до Неймар.  В 19-ата Меси срещна куп от крака в наказателното поле, загуби равновесие, но на повторението се видя, че спъна крака си в земята, а не в съперник. В 20-ата аржентинецът получи чудесна възможност за гол. След двойно подаване с Даниел Алвеш "десетката" се озова под ъгъл сам срещу вратаря Чаби Ирурета, но стреля в неговия крак. Много по-добра сякаш беше опцията за пас към Неймар на другата греда. В 22-ата минута отново крачка не стигна на Ней, за да засече топката.  В 25-ата защитниците на баските не успяха да изчистят и Меси шутира много опасно от пеналта, като топката почти облиза лявата греда, но излезе в аут. След половин час игра статистиката показваше 82 процента владение на топката в полза на домакините. В 36-ата Меси центрира отдясно, а сантиметри не достигнаха на Чави да засече с глава.  В 41-ата минута Жерард Пике изпусна Андер Капа, Клаудио Браво също беше надигран, но Капа не успя да уцели празната врата. В 42-ата Чави Ернандес шутира много добре към диагонала, но Ирурета се разтегна и изби. В 44-ата Меси стреля с глава, но право в ръцете на вратаря. В ответната атака Саул Берхон беше изпуснат от Пике, но чилийският вратар застана на пътя на топката. В края на полувремето гостите от "Ипуруа" изпуснаха две кристални ситуации за шокиращ гол. Двата тима се прибраха на почивка под освиркванията на публиката. Възпитаниците на Луис Енрике започнаха да нападат яростно с началото на втората част, но трудно стигаха до положения. В 48-ата минута Пике стреля неточно с глава. В 53-ата Лийо и Сержи Роберто се сблъскаха лошо. В 60-ата Меси съумя да измисли паса на гола. Аржентинецът изпипа подаването към Чави, който много технично насочи топката в далечния ъгъл. В 62-ата Масчерано даде страхотен далечен пас към наказателното поле, но след удара на Педро вратарят реагира правилно. В 67-ата Меси навлезе по аутлинията и стреля от малък ъгъл, след което Ирурета изби. В 69-ата Матийо се забави и позволи на резервата Пиовокари да шутира - лесно за Браво.  В 72-ата Неймар изстреля бомбено топката от въздуха за 2:0. Бразилецът я засече около дузпата след пас на Даниел Алвеш. Стотина секунди по-късно Меси и Неймар направиха бързо двойно подаване, аржентинецът се стрелна в наказателното поле и с хубав отсечен диагонален шут намери гредата и мрежата - 3:0. Това беше гол номер 250 за Лео в Примера и аржентинецът вече е само на едно попадение на рекорда на Телмо Сара. В добавеното време Меси можеше да изравни върховото постижение, но ударът му с глава беше предугаден от вратаря.Барса продължава да няма допуснат гол в Примера вече цели осем кръга. Следващата среща на каталунците е срещу Аякс в Шампионската лига, след което предстои Ел Класико.СТАТИСТИКА ОТ МАЧАМИНУТА ПО МИНУТАКЛАСИРАНЕСнимки: Getty Images/Guliver