Барса се поизпоти, но изкова 3:0, Лео заби гол №250 (видео+галерия)

Лидерът Барселона възвърна преднината си от четири точки пред Реал Мадрид след домакински успех с 3:0 над новака Ейбар в мач от осмия кръг на Примера, игран пред 75 546 зрители на "Камп Ноу". Чави Ернандес (60), Неймар (72) и Лионел Меси (74) прибавиха точките към актива на "лос кулес". Седмица преди големия мач с Реал Мадрид Меси вече е само на гол от рекорда на Телмо Сара и съществува вероятността да бъде аплодиран на "Сантиаго Бернабеу".

Любопитното е, че Хавиер Масчерано играеше като опорен халф. Сержи Роберто получи шанс, а триото в атака беше обичайното: Педро Родригес, Лионел Меси и Неймар. Преди началото на срещата от скамейката на "блаугранас" Шакира и малкият Милан поздравиха Жерард Пике.

Барса - Ейбар Момчетата на Гайска Гаритано се подредиха добре отзад в началото на двубоя и добри изтласкваха звездите на каталунците далеч от вратата си. В осмата минута за първи път Меси се задържа с топка в наказателното поле, но атаката не завърши с удар. В десетата Лео и Сержи Роберто комбинираха атрактивно, но топката не стигна до Неймар.

Барса - Ейбар В 19-ата Меси срещна куп от крака в наказателното поле, загуби равновесие, но на повторението се видя, че спъна крака си в земята, а не в съперник. В 20-ата аржентинецът получи чудесна възможност за гол. След двойно подаване с Даниел Алвеш "десетката" се озова под ъгъл сам срещу вратаря Чаби Ирурета, но стреля в неговия крак. Много по-добра сякаш беше опцията за пас към Неймар на другата греда. В 22-ата минута отново крачка не стигна на Ней, за да засече топката.

Барса - Ейбар В 25-ата защитниците на баските не успяха да изчистят и Меси шутира много опасно от пеналта, като топката почти облиза лявата греда, но излезе в аут. След половин час игра статистиката показваше 82 процента владение на топката в полза на домакините. В 36-ата Меси центрира отдясно, а сантиметри не достигнаха на Чави да засече с глава.

Барса - Ейбар В 41-ата минута Жерард Пике изпусна Андер Капа, Клаудио Браво също беше надигран, но Капа не успя да уцели празната врата. В 42-ата Чави Ернандес шутира много добре към диагонала, но Ирурета се разтегна и изби. В 44-ата Меси стреля с глава, но право в ръцете на вратаря. В ответната атака Саул Берхон беше изпуснат от Пике, но чилийският вратар застана на пътя на топката. В края на полувремето гостите от "Ипуруа" изпуснаха две кристални ситуации за шокиращ гол. Двата тима се прибраха на почивка под освиркванията на публиката.

Барса - Ейбар Възпитаниците на Луис Енрике започнаха да нападат яростно с началото на втората част, но трудно стигаха до положения. В 48-ата минута Пике стреля неточно с глава. В 53-ата Лийо и Сержи Роберто се сблъскаха лошо. В 60-ата Меси съумя да измисли паса на гола. Аржентинецът изпипа подаването към Чави, който много технично насочи топката в далечния ъгъл.

В 62-ата Масчерано даде страхотен далечен пас към наказателното поле, но след удара на Педро вратарят реагира правилно. В 67-ата Меси навлезе по аутлинията и стреля от малък ъгъл, след което Ирурета изби. В 69-ата Матийо се забави и позволи на резервата Пиовокари да шутира - лесно за Браво.

Барса - Ейбар В 72-ата Неймар изстреля бомбено топката от въздуха за 2:0. Бразилецът я засече около дузпата след пас на Даниел Алвеш. Стотина секунди по-късно Меси и Неймар направиха бързо двойно подаване, аржентинецът се стрелна в наказателното поле и с хубав отсечен диагонален шут намери гредата и мрежата - 3:0. Това беше гол номер 250 за Лео в Примера и аржентинецът вече е само на едно попадение на рекорда на Телмо Сара. В добавеното време Меси можеше да изравни върховото постижение, но ударът му с глава беше предугаден от вратаря.

Барса продължава да няма допуснат гол в Примера вече цели осем кръга. Следващата среща на каталунците е срещу Аякс в Шампионската лига, след което предстои Ел Класико.

Снимки: Getty Images/Guliver