Кой клуб е с най-трудната празнична програма в Англия
Бяха нужни 87 дни, за да се изиграят първите 11 кръга от този сезон в първенството на Премиър Лийг. Следващите 11 са сгъчкани в едва 47 дни.
Всеки от елитните английски клубове е изправен пред по четири мача по празниците, с един повече в сравнение с миналия сезон, когато всеки отбор без Евертън имаше поне по седмица почивка преди мача си на Боксинг Дей. Тази година Лестър ще изиграе четири двубоя между 23 декември и 1 януари в рамките на само 213 часа. Арсенал междувременно ще ги изиграе в сравнително леките 290 часа, което му дава еквивалента на над три дни допълнителна почивка. Тъй че какво е положението на любимия ви клуб в празничния период?
Както Арсенал, така и шампионът Челси се радва на относително лек график, след като новогодишното му дерби с „артилеристите” бе издърпано чак за 3 януари. Водачът в класирането Манчестър Сити също има по-голяма почивка от повечето отбори, макар че домакинства на 2 януари на Уотфорд, който ще е имал ден повече за възстановяване от „гражданите”.
В другия край на спектъра са Брайтън, Бърнли и Борнемут, които ще изиграят четирите си мача в рамките на малко над 215 часа, с близо 21 часа по-малко от средните за лигата 236 часа, като Манчестър Юнайтед и Нюкасъл също са изправени пред натоварен график.
Само на два отбора – Хъдърсфийлд и Стоук Сити, не са им били променяни оригиналните дата и начален час на срещите им в този период.
„РАЗБИТИТЕ” ИГРАЧИ НЯМА ДА ПОКАЖАТ НАЙ-ДОБРОТО СИ ЛИЦЕ?
Играчите и мениджърите в Премиър Лийг отдавна се изказват по проблема с претоварената програма около празниците. Миналия януари тогавашният мениджър на Кристъл Палас Сам Алардайс бесен заяви, че тимът му е бил „разбит” след поражението у дома от Суонзи.
Има обаче доказателства, които подсказват, че физически представянето на футболистите не страда от сгъстения цикъл от мачове през зимата. Според статистиците от „Опта” играчите генерално покачват интензитета в този период, което се измерва с избяганите километри и броя спринтове.
Почти нищо не подсказва и че броят на головете намалява в резултат от натрупана умора. В последните три сезона има идентична цифра по вкарани голове на мач в празничния период и в останалото време от сезона – по 2,7. Подобно е положението при удари към вратата средно на мач (25,5 по празниците срещу 25,8 в останалото време) и при удари във вратата средно на мач (8,4 срещу 8,5).
Е, дали разходът на енергия в пренапрегнатия цикъл се отразява в по-късните етапи на сезона, е вече тема на други дебати. В края на 2016 г. мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп заяви: „Всеки се пита защо Англия няма особени успехи в големите турнири. Запитайте се какво правят другите отбори в Европа по това време – вирнали са си краката на дивана и гледат английски футбол по телевизията.”
Мениджърът на националния тим на Англия Гарет Саутгейт обаче не е сигурен, че евентуална зимна ваканция би увеличила шансовете на неговите играчи за успех в големите международни състезания.
„ПРЕМИЪР ЛИЙГ ЗАПОЧВА ДА СЕ ВСЛУШВА”
Не само играчите и мениджърите гледат стреснато програмата на своите отбори в празничния период. Феновете на Нюкасъл (вероятно това не е изненада предвид липсата на местни съперници в елита този сезон) ще трябва да пропътуват най-голямото разстояние за гостуванията на своите любимци по празниците – близо 964 мили.
Следващите в това класиране с близо 896 мили са привържениците на Тотнъм. Това е три пъти по-голямо разстояние в сравнение с поддръжниците на Манчестър Юнайтед (288 мили) и над четири пъти по-голямо в сравнение с тези на Бърнли (160 мили).
А ако се приеме, че ще се пътува с обществен транспорт, феновете на Суонзи (друг отбор, страдащ от липсата на географски близък съперник в лигата) ще трябва да пътуват близо 20 часа. От друга страна, тези на Уест Бромич ще пътуват грубо сметнато седем часа.
Някои случаи особено удивяват феновете. Тези на Манчестър Сити обявиха, че са „възмутени” от преместването на мача на техния отбор на 31 декември, а привържениците на Арсенал едва ли ще са особено щастливи от започването на гостуването на Уест Бромич в 16:30 часа местно време в същия ден.
Общо взето обаче феновете продължават да ценят традицията на празничната програма и се противопоставят на въвеждането на зимна ваканция в Премиър Лийг. „Ние обичаме да ходим на мач по време на празниците – казват от Тръста на поддръжниците на Тотнъм Хотспър. – Ако се обсъжда почивка на средата на сезона, а още никой не е определил какво има предвид с това, трябва да запитаме чия ще бъде ползата от нея. Ние подкрепяме позицията на Федерацията на футболните привърженици срещу ваканция посред сезона, докато не се изготви сериозно предложение, и то след истинска консултация с феновете.”
От Тръста се надяват също гласът на привържениците да започне да се чува. „Феновете успешно лобираха да се премахнат мачовете на Бъдни вечер, като така се избягва пътуване в първия от най-натоварените за транспорта дни в годината. Затова започваме да виждаме как Премиър Лийг и телевизионните компании се вслушват във феновете.”
Майкъл Фрийс и Мириам Уокър-Кан, „ВВС”