Надут балон бил трансферният пазар ли? Ето ви 16 отлични удара
Трансферът на Неймар от Барселона в Пари Сен Жермен за 222 млн. евро не само счупи световния рекорд с огромна разлика, а и още повече наду цените на и без това изживяващия голяма инфлация пазар. Клубовете от водещите европейски лиги – английската, испанската, италианската, германската и френската – похарчиха общо над 3,4 млрд. паунда за нови попълнения в над 1300 трансфера. В началото на лятото започнахме да следим пазара, за да извадим накрая 16-те най-добри сделки в тази луда среда. Сделки, които с право биха могли да бъдат сметнати за удари.
1. БОНУЧИ (ЮВЕНТУС – МИЛАН, £35.2 МЛН.)
„Първом си помислих, че е някаква шега – признава директорът в Милан Масимилиано Мирабели. – Говорих си с агента за други играчи, а той постоянно пускаше майтапи за Леонардо Бонучи. Дори не споменах за това на нашия изпълнителен директор Марко Фасоне.” Но не било шега. Бонучи бе се скарал с треньора на Ювентус Масимилиано Алегри и наистина искал да се маха. Да, 40 млн. евро не е съвсем евтиния, но Бонучи е един от най-добрите защитници в света, докато в Англия например Саутхамптън иска 60 млн. паунда за Върджил ван Дайк, а Манчестър Сити плати 50 млн. паунда за Кайл Уокър.
2. ТИЛЕМАНС (АНДЕРЛЕХТ – МОНАКО, £21.6 МЛН.)
Предвид факта, че бе ключов играч на Андерлехт вече около четири години, бе трудно човек да повярва, че едва наскоро Юри Тилеманс навърши 20. Както и че нямаше по-голямо състезание за подписа му. Премиър Лийг пасува, докато Монако грабна момчето. Не отне много време на белгиеца да предизвика внимание във Франция с изумителен пас с едно докосване към Джибрил Сидибе в мача за Суперкупата на страната срещу ПСЖ. Монако ще очаква повече такива моменти този сезон, а и самият Тилеманс ще иска да добави повече голове и асистенции на сметката си, след като се измести по-напред на терена миналия сезон. Тогава записа 18 попадения и 12 голови паса във всички състезания, но дори и тези цифри не казват всичко за него: халфът е невероятно интелигентен без топката и необичайно завършен за годините си футболист.
3. СЕБАЙОС (БЕТИС – РЕАЛ М, £14.5 МЛН.)
Толкова искан бе Дани Себайос това лято след обявяването му за Играч №1 на европейското първенство за младежи до-21, че Реал Мадрид плати на Бетис повече от заложената сума като неустойка за прекратяване на договора му. Дебютирал за андалусци преди три сезона, 21-годишният халф натрупа опит със 102 мача в Примера и Сегунда със 7 гола и 9 асистенции. При наличието на Тони Кроос и Лука Модрич обаче на него и на върнатия му съотборник в младежкия национален тим Маркос Йоренте ще се наложи да почакат още време, преди да се утвърдят като титуляри в отбора на испанския и европейски клубен шампион.
4. ЮНДЕР (ИСТАНБУЛ ББ – РОМА, £11.7 МЛН.)
„Аз не съм Турския Пауло Дибала, аз съм Юндер! Пък и идолът ми е Франческо Тоти.” С този коментар при представянето си в Рома Дженгиз Юндер уби с един куршум два заека: разграничи се от играч на големия съперник Юве и отдаде уважение на легенда на „и джалороси”. Това лято той стана най-скъпият турски футболист, излязъл от Сюпер Лиг, а при все това може да се окаже удар. Само на 20 години е и изживя светкавично израстване от второразрядния футбол в Алтънорду до звездния статут в отбора, който обори залозите и завърши 2-ри в първенството миналия сезон – Истанбул ББ. Добавете и два гола в два мача като титуляр за националния тим на Турция и става очевидно, че Рома е взел огромен талант в редовете си. Браво за пореден път, Мончи!
5. КОНГОЛО (ФЕЙЕНОРД – МОНАКО, £11.4 МЛН.)
„Той е наистина мощен защитник и много бърз.” Така Роналд Куман описа Терънс Конголо през 2012 г., след като му даде дебют във Фейенорд. Макар че бранителят се утвърди там едва към края на сезон 2013/14, успя да си спечели място в състава на селекционера на „лалетата” Луис ван Хаал за Мондиал 2014. Предвид увеличаващото се значение на бековете във футбола това лято, характеризирано от големите харчове на Ман Сити за Уокър и Бенжамен Менди, умното скаутиране на Монако омекоти ефекта от загубата на последния. Еднакво добре чувстващ се като централен защитник и като ляв бек, Конголо има природен талант за отбраняване на вратата със сила и стил. Продуктът на академията Варкеноод копира от Серхио Рамос и Пепе, които описа като „разрушители” в интервю за „Елф Футбал”. Вижда себе си повече като „снайпер”: „Правя прецизно премерени шпагати, в това съм най-добър.”
6. БЕНАСИ (ТОРИНО – ФИОРЕНТИНА, £9 МЛН.)
След много труден летен прозорец спортният директор на Фиорентина Панталео Корвино извърши героизъм, купувайки Марко Бенаси за едва 9 млн. паунда – изключителен удар в днешния пазар. „Ла виола” вече бе изгубила голямата си звезда Федерико Бернардески заради Ювентус, а и двама титулярни халфове – Борха Валеро и Матиас Весино, заминаха за Интер, така че бе нужно на Корвино да докара на новия треньор Стефано Пиоли подобен талант. Пък и капитанът на младежите на Италия до-21 е три години по-млад от Весино и струваше половината на платеното от Интер за последния. При все че е едва 22-годишен, Бенаси има над 100 мача в Серия А и е викан за „скуадра адзура” при мъжете и от Антонио Конте, и от Джан Пиеро Вентура. Фиорентина се възползва от факта, че очевидните качества на Бенаси не прилягаха на тактическата система на Синиша Михайлович в Торино. Говорим за модерен халф със завършен набор от умения: динамизъм, добър пас и хубав далечен удар. Би трябвало да е отлично допълнение към изгряващата звезда Федерико Киеза и може да оформи силно италианско ядро в средата с Рикардо Сапонара.
7. ТРАОРЕ (ЧЕЛСИ – ЛИОН, £8.8 МЛН.)
Макар че не е най-големият шок на света това Челси да остави някой от младоците си да си тръгне, напускането на Бертран Траоре за едва 8,8 млн. паунда след години пренебрегване и преотстъпвания си е направо скандално с оглед на настоящия трансферен пазар, в който дори 30-годишният резервен вратар на „сините” бе продаден за 10 млн. паунда. За да сме докрай честни към Челси обаче, те си вписаха в договора клауза за обратно откупуване. Най-добрият сезон на Траоре бе вероятно 2014/15 при Петер Бош във Витес, където успя да използва скоростта си, за да избягва зад гърба на защитата като централен нападател. Миналия сезон в Аякс добави още умения към играта си редом до Хаким Зийех. Жозе Моуриньо го определи като „голям талант”, когато го купи през 2014 г., и в Лион момчето ще оформи интригуващ офанзивен квартет с играчи като Мемфис Депай, Набил Фекир и Мариано Диас. Ако индивидуалният потенциал бъде влят в колективен, можем да станем свидетели на силен сезон на тима дори въпреки загубата на Корентен Толисо и Александре Лаказет.
8. РОБЪРТСЪН (ХЪЛ – ЛИВЪРПУЛ, £8 МЛН.)
Не е най-бляскавият трансфер на лятото, ала може да се окаже един от най-добрите. В нуждата от подкрепление/подобрение на Джеймс Милнър и Алберто Морено на левия бек и след дълго проучване на пазара, Ливърпул реши, че Анди Робъртсън ще е отлично попълнение и го купи за едва 8 млн. паунда от изпадналия от Премиър Лийг Хъл. Мнозина повдигнаха вежди при научаването за интереса на „червените” към 23-годишния шотландски национал, но той впечатли в официалния си дебют срещу Кристъл Палас. „Всеки може да види колко добър може да бъде Робо, особено в офанзивен план. Центриранията му са истинска заплаха”, коментира Юрген Клоп след мача с Палас. Все още обаче предстои да видим дали германецът ще му се довери в двубои, в които на Ливърпул ще се налага да се защитава повече.
9. ЖЕРМЕН (МОНАКО – МАРСИЛИЯ, £7 МЛН.)
Покрай цялото отдадено внимание на скъпите продажби на Бернардо Силва, Тиемуе Бакайоко и Менди от Монако напускането на Валер Жермен – син на бившия френски национален нападател Брюно Жермен – мина между другото. Стрелецът блесна като първа резерва на Килиан Мбапе и Радамел Фалкао миналия сезон с 10 гола в Лига 1 по пътя към титлата. Но при само една оставаща година от договора му и оферта да стане лидер на тима от амбициозния Олимпик Марсилия, където баща му изкара два етапа в края на 1980-те и началото на 1990-те години, Валер реши да скочи. И стартът му не можеше да бъде по-добър: вкара хеттрик в домакинския си дебют по време на двубоя от квалификационните кръгове на Лига Европа срещу белгийския Оостенде.
10. БУДЕБУЗ (МОНПЕЛИЕ – БЕТИС, £6.3 МЛН.)
Изненадващо, предвид изключителния му сезон в Лига 1 с 11 гола и 9 асистенции (макар че Монпелие избегна на косъм изпадането), очакваната битка за подписа на Риад Будебуз така и не се състоя. Коленната му контузия в началото на новия сезон може и да крие част от причината за това, тъй като писанията за интерес от Нюкасъл, Уест Хам, Севиля и Бешикташ не се осъществиха като реалност и вместо това 27-годишният играч отиде в Бетис. Като съотборника си в алжирския национален тим Рашид Гезал, напуснал Лион за Монако със свободен трансфер след свързване с Евертън през януари, Будебуз има разнообразен офанзивен репертоар и би трябвало да е в свои води в Ла Лига.
11. ПАПАДОПУЛОС (ЛЕВЕРКУЗЕН – ХАМБУРГЕР, £5.8 МЛН.)
Кириакос Пападопулос вече от доста години е на футболната сцена, ала е още едва 25-годишен и има време да съживи кариерата си. Гръцкият централен бранител изкара по три сезона в Шалке 04 и Байер (Леверкузен), преди да иде в Хамбургер ШФ под наем миналото лято. Там отчаяно искаха да го задържат за постоянно и накрая успяха, при това срещу едва 5,8 млн. паунда. „Пападопулос поема големи отговорности на плещите си, макар че е само на 25 години – казва спортният директор на клуба Йенс Тот. – Той е същинска печалба за нас и на терена, и извън него.” Това е вярно. Вече е вицекапитан на отбора.
12. САНДРО (МАЛАГА – ЕВЕРТЪН, £5.3МЛН.)
Вземането на Сандро Рамирес е истински пладнешки обир срещу 5,3 млн. паунда – неговата откачено понижена стойност по клауза с неустойка за откупуване. Испанският младежки национал вкара 16 гола в 31 мача за Малага миналия сезон и предизвика интереса на куп клубове, сред тях Атлетико Мадрид и Уест Хам, ала бе впечатлен от плановете на Роналд Куман за него и за „карамелите” като цяло, та подписа четиригодишен договор с клуба от „Гудисън Парк”. Вкара първия си гол за новия отбор само за минута игра в контролата със Севиля и може да се окаже един от големите удари на Стийв Уолш. „Мисля, че Премиър Лийг е идеална за мен”, каза уверено 22-годишният стрелец.
13. КОЛАШИНАЦ (ШАЛКЕ – АРСЕНАЛ, СВОБОДЕН ТРАНСФЕР)
Имаше един момент в първия мач на Арсенал за сезона в ПЛ, когато Рияд Махрез взе топката, но бе блокиран от огромния Сеад Колашинац и не успя да се измъкне, колкото и да се въртеше и обръщаше на всички страни. Накрая алжирецът от Лестър се принуди безпомощно да извади топката в тъч. Тио Уолкът вече бе определил левия бек като „абсолютен танк” и „животно”, а това как Шалке 04 остави да изтече договора на 24-годишния играч си остава пълна мистерия.
14. ДАНИ АЛВЕШ (ЮВЕНТУС – ПСЖ, СВОБОДЕН ТРАНСФЕР)
Отписан след напускането на Барселона на 33-годишна възраст, Даниел Алвеш подписа с Ювентус и изигра голяма роля за класирането на отбора на финала в Шампионската лига. На полуфиналите с Монако вкара един и асистира за още три от четирите гола за общия успех с 4:1. Думата „безплатно” в този трансфер обаче е леко заблуждаваща, тъй като ПСЖ плаща на бразилеца изумителните 230 000 паунда седмично (почти двойно повече от офертата на Манчестър Сити). Алвеш обаче от друга страна помогна на новия си клуб да привлече Неймар, така че се е отплатил добре за вложението у него.
15. РУДИ (ХОФЕНХАЙМ – БАЙЕРН, СВОБОДЕН ТРАНСФЕР)
Макар и един от най-„безшумните” трансфери в последно време на Байерн (Мюнхен), 27-годишният играч изглежда отлично попълнение. След седем години в Хофенхайм дойде време Себастиан Руди да се прицели по-високо и през януари баварците се споразумяха с него за тригодишен договор. Той може да играе в центъра или вдясно на полузащитата, но също и като десен бек. Беше Играч на мача в сблъсъка за Суперкупата на Германия с Борусия (Дортмунд), ала иска да постига още по-високи върхове. „Още не съм достигнал своя зенит, дори съм доста далеч. Затова и дойдох в Байерн”, казва Руди. Бившият технически директор на баварския клуб Михаел Решке го нарече „най-подценения футболист в страната”. Пък и явно ще е конкурент на Томас Мюлер за най-добър голфър в Байерн.
16. ЗАГАДУ (ПСЖ – ДОРТМУНД ЗА СУМА СПОРЕД ТРИБУНАЛ)
„Направих съзнателно решение да избера BVB, защото този огромен клуб винаги успява да изгради и наложи млади играчи в отбора си и ги развива до най-високото ниво”, заяви тийнейджърът при обявяването на преминаването му от ПСЖ. Дан-Аксел Загаду така и не игра за мъжкия тим на родния си клуб, но, досущ като друга звезда от юношеския национален отбор на Франция – отишлия в РБ (Лайпциг) срещу 13 млн. евро Жан-Кевин Огюстен, избра да продължи кариерата си в Бундеслигата. Миналата година бе близо до Манчестър Сити. Вече е истинска кула със своите 195 см ръст, при все че едва в началото на юни отпразнува 18-ия си рожден ден, и го сочат като наследника на Матс Хумелс в центъра на защитата на Дортмунд.
Екип на „Гардиън”