Новак Джокович с историческо класиране на 1/8-финал на “Голям шлем”

Носителят на 12 титли от “Големия шлем” Новак Джокович за 43-и път в кариерата си се класира на осминафиналите на някое от четирите маркови събития в тениса, с което изравни постижението на легендата Джими Конърс и остава само зад Роджър Федерер (60) по този показател. Сърбинът успя да надделее в сериозна битка на корта с Роберто Баутиста-Агут - 6:4, 6:7(8), 7:6(4), 6:2 за 3 часа и 51 минути игра на корт “Сюзан Ланглен”. На осминафиналите Джокович ще мери сили с Фернандо Вердаско, който по-рано днес елиминира Григор Димитров в три сета.
Джокович спечели равностойния първи сет, благодарение на пробив в последния десети гейм, когато Баутиста Агут показа признаци на колебания при началния си удар, а като цяло и двамата направиха доста грешни отигравания. Испанецът имаше обаче предимство в точките, когато вкарваше първото си подаване, като успяваше да се впуска в по-успешни размени на бекхенди от основната линия. Тайбрекът се оказа истинска битка, но Баутиста Агут надделя в самия му край. Испанецът бе много по-близо до спечелване и на третия сет, защото водеше с пробив при 5:3, но изпусна момента да затвори мача на свой сервис. Това бе преломният момент в мача, защото оттам нататък Агут не можа да се противопостави на Джокович и загуби набързо тайбрека, а после нямаше съпротивителни аргументи и в последната оказала се четвърта част. Сърбинът записа седми успех в осем мача срещу Агут. Джокович спечели последната от общо 12-е си титли от Големия Шлем на "Ролан Гарос" преди две години. "В първия и в четвъртия сет играх много добре. Разбира се, че четирисетовите мачове са тежки, но аз съм подготвен добре за турнира", каза сърбинът след двубоя.