Предизвестеният провал
Нико Ковач вече не е треньор на Байерн (Мюнхен) и това е новина, която зарадва огромна част от привържениците на баварците. Новина, която се чакаше от доста време, но стана факт едва след позорната загуба с 1:5 от Айнтрахт (Франкфурт) през уикенда. Каква ирония на съдбата - в последния си мач начело на Айнтрахт Ковач победи Байерн във финала за Купата на Германия, а в дебюта си като наставник на мюнхенския колос разгроми "орлите" с 5:0 в спора за Суперкупата. Сега отново двубой между двата тима се оказа знаков за бъдещето на хърватския специалист, но този път той беше на губещата страна и на "Зебенер щрасе" не се поколебаха да го освободят.Всъщност, крушението във Франкфурт е формалният повод за уволнението на бившия халф, но не и причината. Няколко дни по-рано отборът изглеждаше апатичен и незаинтересован срещу втородивизионния Бохум, като само благодарение на огромната разлика в класите се спаси от унижението да напусне турнира за националната купа в съвсем ранна фаза. Твърде много и твърде крещящи са примерите за липсата на организация в дефанзивен план, а петте шамара от Айнтрахт само затвърдиха онова, което отдавна беше ясно - Ковач се провали в опита си да внесе необходимия баланс в играта на Байерн. Тимът разполага с футболисти на световно ниво във всички линии, но въпреки това демонстрира една и съща слабост, която Ковач за година и половина не успя дори да замаскира. Статистиката не лъже: Байерн е допуснал най-много попадения от всички отбори в горната половина на класирането в Бундеслигата. Естествено, това е така най-вече заради загубата от Айнтрахт, но след нея самият Ковач каза, че не е нормално отборът да получи пет гола, пък било и с човек по-малко. Тук на преден план изниква въпросът какво направи хърватинът след червения картон на Жером Боатенг, за да предотврати последвалия прогром. И отговорът е: нищо. Ковач беше длъжен веднага да вкара в игра опитния Хавиер Мартинес вместо някой от офанзивните футболисти, но за пореден път пренебрегна испанеца и го пусна чак в средата на второто полувреме при 1:4.
Отношението на Нико Ковач към Мартинес е симптоматично, защото от всички халфове на Байерн това е човекът с най-много умения при пресичането на подавания, подсигуряването и печеленето на физически единоборства. 31-годишният бивш играч на Атлетик Билбао умее да действа еднакво успешно и в центъра на защитата, а благодарение на тези си качества беше сред любимците на Юп Хайнкес. Ковач обаче имаше други виждания за това как трябва да изглежда халфовата линия на Байерн. Срещу Айнтрахт на терена едновременно бяха Томас Мюлер, Йошуа Кимих, Тиаго Алкантара, Филипе Коутиньо и Серж Гнабри, а за последните трима не може да се каже, че са особено полезни в дефанзивен план. И когато Боатенг беше изгонен още в 9-ата минута, а в състава на Байерн не се появи футболист, способен да отговори на агресията на домакините, последствията не закъсняха.
Коутиньо се вписа добре след идването си под наем от Барселона, но между него и останалите полузащитници липсва синхрон, когато топката е загубена и Байерн трябва да се прегрупира. Това води до много свободни пространства, от които не един и два отбора се възползваха. Защитата също търпи огромни критики, а Ковач беше избран за наследник на Хайнкес именно с идеята да стабилизира отбраната. Преди началото на настоящия сезон на "Алианц Арена" пристигнаха световните шампиони Люка Ернандес и Бенжамен Павар, а Матс Хумелс се завърна в Борусия (Дортмунд). В тима обаче изненадващо остана Боатенг, който неведнъж настояваше да бъде продаден. Като прибавим Никлас Зюле, Дейвид Алаба, Кимих и Хави Мартинес става ясно, че Байерн разполага с необходимото качество, но въпреки това головете във вратата на Мануел Нойер падат един след друг. В първите 10 кръга само Шалке 04 и Кьолн не съумяха да стигнат до попадение срещу шампионите.
Головете не Роберт Левандовски на моменти прикриват друг проблем в играта на Байерн, но той е налице. При Ковач отборът загуби от импровизацията си в атака. В много от мачовете всичко се свеждаше до това топката да бъде изнесена на фланговете към Гнабри или Кингсли Коман, които да пробият и да центрират към Лева. През сезон 2012/13, когато баварците направиха знаменития требъл с Юп Хайнкес, отборът имаше средно по два пъти по-малко опити за дриблиране "един срещу един" на мач. А тогава в тима бяха Франк Рибери и Ариен Робен. Това говори за разнообразие при изграждането на атаките, с включване на хора от втора позиция. Сега Байерн е прекалено зависим от действията на крилата си и много от съперниците вече са наясно как да противойдействат.
Едва ли и малкото поддръжници на Нико Ковач ще оспорят, че той се оказа неуспешен експеримент на ръководството. И вината е не негова, а именно на шефовете на клуба. Хърватинът беше посрещнат с недоверие както от футболистите, така и от по-голямата част от феновете. Двата му сезона (предимно в ролята на резерва) като футболист на Байерн не помогнаха на родения в Берлин специалист по-бързо да навлезе в обстановката. В началото той трудно можеше да се наложи като авторитет в присъствието на Рибери и Робен, но и другите лидери в съблекалнята не го харесаха. Ковач настрои много привърженици срещу себе си, като превърна Томас Мюлер в резерва. Не толкова отдавна Джосеп Гуардиола стори почти същото с Бастиан Швайнщайгер и го принуди да премине в Манчестър Юнайтед, а публиката в Мюнхен никога не прости на Пеп.
В крайна сметка Ковач си тръгва от "Алианц Арена" със спечелени една титла, една купа и една суперкупа. В Шампионската лига обаче баварците отпаднаха от Ливърпул след изключително слабо представяне в реванша и още тогава се заговори, че треньорската смяна е неизбежна. От началото на настоящия сезон Байерн победи само в половината от изиграните 10 мача в Будеслигата и изостава с 4 точки от изненадващия лидер Борусия (Мьонхенгладбах). В Шампионската лига тимът смачка Тотнъм със 7:2 в Лондон и води в групата с пълен актив от 9 точки.Оттук накъде? В медийното пространство се завъртяха няколко имена, които могат да застанат начело на германския гранд. Жозе Моуриньо от доста време е свободен, а Швайнщайгер призна, че по време на съвместния им период в Манчестър Юнайтед португалецът го е разпитвал за Байерн и дори е учил немски. Масимилиано Алегри изглежда като по-логичен вариант. Той наложи хегемония в Италия с Ювентус, но не спечели Шампионската лига, което би било основната му задача, ако пристигне в Мюнхен. Ерик тен Хаг също има отлична репутация след фурора който направи Аякс през миналия сезон. Холандският специалист преди няколко години водеше дублиращия тим на Байерн и не е случайно, че рекордьорът по титли на Германия вече опипва почвата за привличането му. Докато бъде взето решение, временен треньор ще е Ханзи Флик, който ще дебютира в сряда срещу Олимпиакос, а само няколко дни по-късно предстои дербито с Борусия (Д).