Еди Хърн: Джошуа – Пулев ще осигури $10 милиона от билети

Тази криза ще сложи край на лесните мачове, уверен е мениджърът на Ей Джей

Мениджърът на Антъни Джошуа – Еди Хърн продължава да е сред най-търсените хора в световния бокс в момента. Британецът се опитва да рестартира работата на компанията си Мачрум, като основната му задача е да постигне споразумение с хората на Кубрат Пулев и Боб Аръм за нова дата и място на битката между двамата. Той говори от дома си в Есекс.

Крис МАНИКС, DAZN

Водещата фигура на Мачрум – Еди Хърн говори с нас от дома си в Англия. Как си Еди?

- Всичко е толкова странно, защото съм си у дома. Не съм летял от февруари, като се очертава да не го направя и сега за юни. Чувствам се много добре – спя отлично, опитвам се да тренирам у дома, защото няма какво толкова друго да правя. Колкото до организацията на мачове, видяхме как UFC вече стартираха, но за мен е период, в който прекарвам повече време със семейството си и имам възможност да премисля накъде отива бокса. Бяхме стигнали наистина до невероятно високо ниво, защото всяка една галавечер носеше солидни приходи. Сега тази пауза ни позволи да се поуспокоим, да видим къде са позитивите и къде са негативите. Това време ни помогна, както на мен, така и на хора като Боб Аръм, да седнем и да премислим нещата. Да се опитаме да нагласим всичко както трябва и да започнем да планираме бъдещето. Надявам се, че тази лудост ще приключи възможно най-рано и вече съм готов за работа. Нямам търпение. Всичко е толкова странно, защото седмица преди да настъпи пандемията, бях завършил разширяването на пазара на компанията ни – Австралия, Средния Изток, Канада, Германия и изведнъж всичко ни разтърси. Но такъв е животът.

Какъв извод ще си направиш от това, което Дейна Уайт и UFC успяха да организират? Мачове без публика е възможно и това се видя. Определено не са най-бляскавите за участниците, но поне по телевизията изглеждаха доста добре…

- Преди няколко седмици дадох интервюта, в които казах, че това оставя лош вкус, защото няма публика. Но истината е, че не изглежда чак толкова зле. Когато един започне да го прави, това означава, че и останалите могат. Трябва да аплодираме Дейна Уайт, че съумя да организира подобни галавечери. Аз не бих го критикувал, но продължава да ми се струва някак нередно. В САЩ е различно, защото става въпрос за отделни Щати, докато тук при нас все още не е разрешено. В петък му пратих съобщение и му написах – „Ти си едно лудо ко*еле“, а той ми отговори – „Благодаря ти братко, оценявам го“. Вчера ми писа, че вече е отворил кутията и е време аз да поема щафетата. Много сложна организация. Харесва ми факта, че по телевизията

може да чуете нанасянето на ударите

от бойците, да чуете как дишат тежко, когато са загазили. Все още обаче картината с празните седалки не ми стои добре. Когато започнем да го организираме тук, при нас, няма да е така. Не съм наясно как точно ще запълним тези празни места, но ще го направим. Аплодирам UFC, че преминаха през всичко това. Допуснаха грешки, знаят го, защото видяхте, че преди първата галавечер един от бойците и двама от щаба му дадоха позитивни тестове. И всичко това, въпреки че бе на изолиран лагер и го провериха две седмици по-рано. Така че рискът все още съществува.

Кога смяташ, че ще може да се проведат големи галавечери в бокса?

- Трудно е да се каже, защото не става въпрос само за организацията на събитието. Тук говорим и за самите боксьори – те трябва да са подготвени, а обикновено това отнема около 8 седмици. Разбрах, че Топ Ранк подготвят галавечер на 13 юни, а това е след по-малко от месец. Боксьорите ще направят 5-6 спаринга и трябва да са готови? Не мисля, че това е правилно. Не искам да направя такива мачове, особено за световните титли. Няма как да звънна на някого и да му кажа – след три седмици си на ринга. Аз гледам по-скоро към юли, при това най-рано. Колкото по-дълго изчакваме, толкова повече бариери ще паднат. Всички ще загубим пари, това е ясно, но трябва да сме сигурни, че ще получим подкрепа от телевизионните компании.

Еди, съгласен съм с теб, но трябва да приемеш, че няма как да организираш галавечер, в днешно време, без да поемеш риск. Отделно – как ще се конкурираш през есента и зимата с всички големи спортни събития, които ще бъдат възобновени?

- Ще се върнем максимално бързо, но трябва да сме в безопасност. Това е свързано и с телевизията. Затова смятам, че юли е добър период. Не става въпрос само за конкретна дата, но и за график. Може да изготвим такъв до края на годината и хората да са наясно какво предстои. Големият проблем ще бъде свързан именно с графика. Тук при нас, ще се сблъскаме с провеждането на Висшата лига, което означава заети стадиони. Това означава, че трябва да сме креативни. Реалността е такава, че

само големите мачове ще оцелеят

в днешно време. Малките срещи ще имат проблем с липсата на пари. Кризата означава – край на лесните мачове. Край на претенциите – биеш се с този, който ти се каже, без да отлагаш и да бягаш. Не искам да върна бокса със слаби мачове. Ако върнем бокса със слаби мачове, това ще нанесе огромни щети на целия спорт.

Да, но как ще накараш тези момчета да рискуват всичко, след такава пауза?

- Не става въпрос аз да искам това. Те трябва да го искат. Каква е ползата, след толкова голяма пауза, да изправим звезда срещу абсолютен анонимник? Кой ще иска да плати, за да го гледа? Това е моментът, в който боксът може да извлече огромна полза, защото зрелищните срещи ще ни върнат публиката. Не само на трибуните, но и по телевизията. Връщаме се с качество или останалите спортове ще ни смажат.

Разбират ли боксьорите какво имаш предвид – по-трудни мачове за по-малко пари?

- Смятам, че да. Не искаме да спрем да им плащаме големи пари, но трябва да сме сигурни, че наистина са ги заслужили. Тоест – да се бият срещу големите имена, за да получат големите пари. Тук дори не говорим за промоутърите. Говорим за телевизиите – те няма да искат да излъчат галавечер, в която

шампион се бие с някакъв чувал.

Защото ще вложат пари, за да го излъчат, а няма да получат нищо. Сега е времето да разтърсим света на бокса. Да, може и да има косвени жертви от това, но или ще е сега, или никога. Това е най-големият ни шанс да върнем нашия спорт на върха.

Двубоят на Джошуа с Руис в Саудитска Арабия осигури сериозни приходи на DAZN, въпреки че не се очакваше това. Търсиш ли подобни екзотични дестинации?

- Първо трябва да уточним, че от DAZN не бяха доволни, че правим този двубой там. Те очакваха малко приходи, но истината е, че организацията на тях им коства по-малко, отколкото би струвало в САЩ, а цифрите на платения канал бяха идентични. Така че – тези дестинации работят отлично за всички. И разбраха, че това е плюс. Преди карантината имахме опции за Казахстан, Китай, Саудитска Арабия, Абу Даби и всякакви различни територии. И сега телефонът ми не спира да звъни и ще има такива там, но сега хората имат по-големи проблеми. Битката на Джошуа с Пулев може да осигури 10 милиона долара от билети. Е, трябва ли да го правим при затворени врати? Къде ще отидат тези 10 милиона долара? Затова трябва да сме креативни и да търсим нови арени. Имаме Австралия, където почти няма нито един случай. Някои страни ще се възстановят по-бързо и трябва да сме адаптивни.

Мачът с Пулев може ли да се проведе във Великобритания, предвид карантината при вас?

- Това е мач, който ще се проведе тази година. Работим усилено – миналата седмица стигнахме до амфитеатър в Хърватска, където искат да са домакини. Средния Изток също. Искаме да го направим на Острова, но да съм честен, не виждам как ще стане. Как да проведа мач на Ей Джей пред празни трибуни? Цялата му кариера, всичките му срещи са били пред пълни стадиони.

Той се зарежда от тази енергия.

И сега в едно тъмно студио? Няма да е правилно. Ей Джей е различен и смятам, че той ще се бие между септември и ноември. Уайлдър и Фюри имат същия проблем, защото могат да генерират приход от 10-15 милиона долара от билети. Победителите от тези битки могат да се срещнат догодина и трябва да са в сходен период. Ясно е, че някои мачове ще са при затворени врати, няма да е лесно. Започвам с Уайт – Поветкин на 4 юли и ще видим какво ще стане. Това също е голям мач, който може да осигури 1,5 милиона долара от билети. Но ще си позволим да го жертваме. Превод: "Тема Спорт"

Още от Бойни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти