България с драматична загуба на Световното след 2:3 от Сърбия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България допуснаха втора загуба на световното първенство в Италия. Момичетата на селекционера Владимир Кузюткин отстъпиха много драматично на силния тим на Сърбия с 2:3 (19:25, 25:23, 19:25, 25:18, 12:15) във втората си среща от предварителна Група "В", игран тази вечер пред около 2500 зрители в зала "Пала Триест".
България с драматична загуба на Световното след 2:3 от Сърбия
Така българките са на 5-то място във временното класиране с една единствена спечелена точка, но без победа до момента, докато "репрезентацията" е на 2-ро място с 5 точки след 2 победи от 2 мача. Утре българските "лъвици" играят срещу Турция, която по-рано днес надигра Канада с 3:0, а Сърбия излизат срещу Камерун, който пък днес загуби от Бразилия с 0:3 гейма. Срещите са съответно от 21,00 и 18,00 часа българско време.
Първият гейм на срещата започна по-добре за българките, които поведоха с 3:1 след успешни контри на Емилия Николова и капитанката Страшимира Филипова. Разликата нарасна до 6:2 след ас на Еми Николова и силна контра на Елица Василева. Тайм-аутът, който взе сръбския наставник Зоран Терзич, даде ефект и след серия от отлични сервиси на Милена Рашич "репрезентацията" изравни при 7:7 и даже дръпна с 8:7 след силна контра на младата Тияна Бошкович. След техническото прекъсване руският селекционер на България Владимир Кузюткин смени разпределителката Диана Ненова с Лора Китипова. Последваха атака от краче на Страши Филипова и две грешки на сръбкините и 10:8 за "лъвиците". Сърбия веднага направи 10:10 след атака на Бранкица Михайлович и успешна контра на Бошкович. България си върна преднината при 14:12 след технично отиграване на Ели Василева и аут на Михайлов. Последва ново равенство при 14:14, но все пак втората техническа пауза дойде при 16:14 за "трикольорките" след нова грешка на сръбкините и контра на Ели Василева. Стигна се до поредно равенство при 16:16 след атака на Бошкович и грешка в нападение на Василева. Двата тима продължиха равностойно до 18:18, след което "плавите" поведоха с 20:18 след контри на Михайлович от втора линия и на Наташа Кръсманович от краче. Въпреки тайм-аута за Кузюткин, последва блокада на сръбската разпределителка Мая Огниенович и 21:18. Разликата нарасна до 23:19 след нова контра на Михайлович, след което Сърбия взе гейма с 25:19 след контра на Кръсманович и атака в аут на Добриана Рабаджиева.
В началото на втората част Сърбия бързо дръпна с 3:0 след атака през центъра и блокада на Наташа Кръсманович и аут на Цветелина Заркова от българския тим. Преднината на сръбкините нарасна до 8:2 след силни изяви на Бранкица Михайлович и блокада на Милена Рашич. Последва блок на Михайлович и 9:2. Междрувременно в игра за България се появи опитната Елена Колева на мястото на Емилия Николова. Двата тима продължиха равностойно до втората техническа пауза, която дойде при 16:10 за "репрезентацията" след атака от втора линия на Тияна Божкович. Последваха атака на Ели Василева и блокада на Страши Филипова - 16:12 и тайм-аут за Зоран Терзич. Сръбският тим си върна преднината при 20:14 след блокада на Бошкович и атака в аут на Доби Рабаджиева. Прекъсването, което поиска Владимир Кузюткин, даде ефект и "лъвиците" намалиха до 17:20 след атака на влязлата като резерва Христина Русева последвана от блокада и контра на Елена Колева. Резултатът стана 21:19 след неразбирателство сред сръбкините. Българките съумяха да изравнят при 23:23 след две атаки в аут на Михайлович и Бошкович и дори стигнаха до геймбол при 24:23 след отлична блокада на Страши Филипова. В крайна сметка България затвори гейма при 25:23 в своя полза след контра блок-аут на Колева.
Третият гейм тръгна равностойно до 4:4, след което България поведе с 6:4 след силна атака на Елена Колева и страхотен блок на Страши Филипова. Разликата се запази до 8:6 след блок-аут на Доби Рабаджиева. Преднината стана 10:7 след контра блок-аут на Рабаджиева. Последваха атака на Бранкица Михайлович, блокада на Милена Рашич и грешка на българската разпределителка Лора Китипова и 10:10. Сърбия дори дръпна с 11:10 след нов блок на Рашич, а след това с 13:11 след ас на Михайлович. Последва поредно равенство при 14:14 след грешки на Рашич от сервис и Наташа Кръсманович. Все пак техническата пауза дойде при 16:14 за Сърбия след блок-аут на Брижитка Молнар и блокада на разпределителката Мая Огниенович. Разликата стана 19:15 след две силни и технични отигравания на Михайлович. Независимо от тайм-аута за Владимир Кузюткин, последва блокада на Михайлович и 20:15. Сърбия запази преднината си до 23:18 след пусната топка на Огниенович, след което спечелиха гейм с 25:19 и поведоха с 2:1.
Четвъртата част стартира отлично отнови за българските волейболистки, които дръпнаха с 5:2 след атака на Елена Колева и отлична блокада на Страши Филипова. Постепенно  Сърбия успя да изравни при 7:7 след силни изяви на Тияна Бошкович. Все пак техническа пауза дойде при 8:7 за България. Последваха два миниобрата и 10:9 за българките след грешка в атака на Наташа Кръсманович. Разликата леко нарасна при 14:12 след успешна контра от краче на Страши Филипова, което накара сръбският наставник Зоран Терзич да вземе тайм-аут. Въпреки това, последваха страхотен единичен блок и контра на Страши Филипова и 16:12. Последва задържана топка на Бранкица Михайлович и 17:12. Преднината на българските "лъвици" набъбна до 21:14 след контра от втора линия на Ели Василева и атака в аут на Михайлович. България успя да спечели гейма при 25:18 след атака в аут на Бошкович и вкара мача в тайбрек.
Петият решителен гейм започна малко по-добре за сръбкините, които поведоха с 4:2 след силна атака от втора линия на Тияна Бошкович и грешка при мрежата на Страши Филипова. Разликата стана 6:3 след единична блокада на сръбската разпределителка Мая Огниенович. Размяната на полето пък дойде при 8:5 за "репрезентацията" след успешна атака на Бранкица Михайлович. Българките намалиха изоставането си до 9:10 след атака на Ели Василева и контра блок-аут на Елема Колева. Независимо от тайм-аута за Зоран Терзич, последва отлична единична блокада на Страши Филипова и 10:10. Сръбските волейболистки си върнаха преднината при 13:11 след силна атака на Михайлович и отлична блокада на Милена Рашич. В крайна сметка Сърбия спечели тайбрека с 15:12 след контра по правата на Михайлович, а с това и мача с 3:2.
Елица Василева бе най-резултатна за България с 23 точки (1 ас, 3 блока, 48,72% ефективност в атака, 58,62 % перфектно посрещане). Добряна Рабаджиева се отличи с 13 точки (1 ас, 36,36% ефективност в атака, 62,86% перфектно посрещане). Страшимира Филипова също добави 13 точки (3 блока, 45,45% ефективност в атака). Влязлата като резерва Елена Колева се отчете с 11 точки (50% ефективност в атака).
Бранкица Михайлович стана най-резултатната волейболистка в мача с 31 точки (1 ас, 4 блока, 50,98% ефективност в атака), а 17-годишната Тиана Бошкович добави още 26 точки (4 блока, 44,90% ефективност в атака) за Сърбия. Милена Рашич се отличи с 10 точки (5 блока).
БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 2:3 (19:25, 25:23, 19:25, 25:18, 12:15)
БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова, Емилия Николова 5, Добриана Рабаджиева 13, Елица Василева 23, Страшимира Филипова 13, Цветелина Заркова 2 - Мария Филипова-либеро (Елена Колева 11, Лора Китипова, Христина Русева 3)
Старши-треньор: Владимир Кузюткин