България с първа победа на Мондиала след измъчено 3:2 над Турция (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България записаха първа победа на Мондиала в Италия. Момичетата на селекционера Владимир Кузюткин надделяха много трудно и измъчено над Турция с 3:2 (20:25, 25:23, 25:18, 25:27, 15:12) в третия си мач от предварителна Група "В", игран тази вечер пред едва около 1000 зрители в зала "Пала Триест".
България с първа победа на Мондиал 2014 след измъчено 3:2 над Турция
По този начин българките се изкачиха на 4-то място във временното класиране с 3 точки след 1 победа и 2 загуби, колкото има и 5-ия Канада, но с по-лоши показатели. Турските волейболистки пък са 3-ти с 4 точки също след 1 победа и 2 загуби. Утре (26 септември) е почивен ден на шампионата на планетата, а в събота (27 септември) България играе с аутсайдера Камерун. Срещата е от 11,30 часа българско време.
Първият гейм започна много добре за българките, които бързо поведоха с 3:0 след ас на Емилия Николова, блокада на младата Нася Димитрова срещу родената в България Нериман Йозсьой и грешка на туркините. Турция веднага изравни, след което дори дръпна с 8:6 след две грешки на "лъвиците". При 11:9 селекционерът на България Владимир Кузюткин направи двойна смяна – Диана Ненова замени Лора Китипова, а Елена Колева – Емилия Николова. Въпреки това, второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за туркините. Благодарение на завърналите се в игра Китипова и Еми Николова България успя да изравни при 17:17. Турските волейболистки моментално си върнаха преднината при 20:17 след сервис в аут на Добриана Рабаджиева, ас на разпределителката Наз Айдемир и блокада на Кюбра Акман. Така момичетата на италианския наставник Масимо Барболини взеха спокойно гейма с 25:20 след нова блокада на Акман.
В началото на втората част българките отново дръпнаха с 5:2, но последва серия от успешни блокади на Кюбра Акман и обрат до 8:5 за Турция. Сривът в играта на българския тим продължи до 11:5 за туркините след ас на Седа Токатлиоолу и нов блок на Акман, което накара Кузюткин да вземе тайм-аут. Това даде ефект и "лъвиците" стопиха изоставането си до 10:13 след ас на Нася Димитрова. Въпреки прекъсването за Масимо Барболини, България намали до 13:14 след няколко грешки на турския тим и успешна атака на Елица Василева, а след това дори последва равенство при 15:15 след ас на Василева. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за "трикольорките" - 16:15 след чудесна контра на Доби Рабаджиева. Разликата нарасна до 19:16 след добра игра на блокада, което накара Барболини да вземе втори тайм-аут. Турция съумя да изравни при 19:19, но българките си върнаха преднината при 23:21 след атака в аут на Гьозде Сонсирма. В крайна сметка България затвори гейма в своя полза при 25:23 след атака на капитанката Страшимира Филипова и изравни на 1:1.
След равностойното начало на третия гейм България дръпна с 8:6 до първото техническо прекъсване. Разликата нарасна до 11:6, което принуди Масимо Барболини да вземе тайм-аут. Това даде резултат и Турция намали изоставането си до 10:13 след две успешни атаки на Нериман Йозсьой, а след това до 14:15 след атака в аут на Ели Василева. Все пак втората пауза дойде при 16:14 за българките след силна атака на Еми Николова. България си върна преднината до 19:15 след три последователни блокади на Нася Димитрова, Доби Рабаджиева и на Ели Василева. Резултатът стана 21:16 след нов блок, но този път на Страши Филипова и второ прекъсване за Барболини. Независимо от това българските момичета задържаха аванса си и спечелиха гейма с убедителното 25:18 след грешка на туркините.
Четвъртата част също тръгна равностойно до 5:5, след което Турция поведе с 8:6 до първото техническо прекъсване. Туркините задържаха преднината си и даже леко я увеличиха до 16:13. Последва пореден блок на Кюбра Акман и 17:13. Постепенно "лъвиците" стопиха пасива си до 16:18 след атаки на Еми Николова и Страши Филипова, което накара Масимо Барболини да вземе прекъсване. Въпреки това, България успя да изравни при 18:18 след отлична блокада и силна контра на Ели Василева. Турция си върна преднината при 20:18, но последва ново равенство при 22:22 след грешка на турската разпределителка Асуман Каракоюн и блокада на Доби Рабаджиева. Българките дори дръпнаха с 23:22 след атака в аут на Нериман Йозсьой. Последва обрат и геймбол за туркините при 24:23 след атака на Кюбра Акман и контра на Йозсьой. Двата тима се "захапаха" в резултата до 25:25, но в крайна сметка Турция измъкна гейма с 27:25 след пореден успешен блок, с което вкара мача в тайбрек.
В петия решителен гейм резултатът бе равен до 6:6, след което туркините взеха аванс за 8:6 в своя полза след две поредни атаки на Гьозде Сонсирма. Последва равенство при 9:9 след отлична блокада на Нася Димитрова, след което България дръпна с 11:9 след атака на Ели Василева и контра на Еми Николова. Двата тима продължиха равностойно, но в крайна сметка България спечели тайбрека с 15:12 след мощна атака през центъра на Страши Филипова, последвана от малко изненадваща нейна контра, а с това и мача с 3:2.
Най-полезна за българския тим отново бе Елица Василева с 26 точки (5 блока!!!, 2 аса, 42% ефективност в атака и 61% перфектно посрещане), а Добриана Рабаджиева добави още 23 точки (6 блока!!!, 29% ефективност в атака и 63% перфектно посрещане) за трудната победа.
За туркините родената в България Нериман Йозсьой реализира 20 точки (1 ас, 39% ефективност в атака и 42% перфектно посрещане), а Кюбра Акман (10 блока!!! и 54% ефективност в атака) и Гьозде Сонсърма (1 ас, 34% ефективност в атака и 57% перфектно посрещане) завършиха с по 17 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха.
ТУРЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:20, 23:25, 18:25, 27:25, 12:15)
ТУРЦИЯ: Гьозде Сонсърма 17, Кюбра Акман 17, Седа Токатлиоолу 16, Бахар Токсьой 9, Наз Айдемир 4, Нериман Йозсьой 20 - Гизем Карадайъ-либеро (Гюлдениз Йонал 2, Асуман Каракоюн 1)
Старши-треньор: Масимо Барболини
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова, Добриана Рабаджиева 23, Нася Димитрова 11, Елица Василева 26, Страшимира Филипова 11, Емилия Николова 17 - Мария Филипова-либеро (Диана Ненова 1, Елена Колева)
Старши-треньор: Владимир Кузюткин.

СНИМКИ: FIVB.CH

ГАЛЕРИЯ от мача ТУРЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 - ТУК!!!