България с лесно 3:0 над Австралия в Пореч (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България започна с лесна победа на турнира в Група "S" от трета дивизия на световното Гран При. Момичетата на руския селекционер Владимир Кузюткин разгромиха слабака Австралия с 3:0 (25:14, 25:19, 25:13) в първия си мач, игран тази нощ пред едва около 250 зрители в зала "Жатика" в хърватския град Пореч. Втората среща на българките е утре (2 август) от 18,15 часа българско време срещу Кения, която по-късно тази вечер ще играе срещу домакините от Хърватия.
България с лесно 3:0 над Австралия в Пореч
Първият гейм на срещата започна равностойно до 4:4, след което българките дръпнаха с 6:4 след две грешки на австралийките. Техническата пауза пък дойде при резултат 8:5 след технично пускане на Нася Димитрова. Разликата постепенно нарасна до 11:5. България запази преднината си до 16:12 след технично отиграване от втора линия на Ева Янева. Предимството на българските момичета отново набъбна до 20:14 след две отлични изяви при мрежата на Нася Димитрова и Добриана Рабаджиева. Въпреки тайм-аута за наставника на Австралия Марк Бернард, последваха нова успешна атака на Янева и ас на Елица Василева и 22:14. В крайна сметка "лъвиците" спокойно взеха гейма с разгромното 25:14 след блок-аут от втора линия на Янева и нов ас на Ели Василева.
В началото на втората част България бързо поведе с 4:1 след отлични изяви в атака на Ева Янева. Постепенно австралийките успяха да изравнят при 6:6 и дори да дръпнат с 7:6 след две атаки на звездата им Рейчъл Рурк и грешка българките. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:7 за Австралия след силна атака на Елиза Хайнс. Последва нов обрат за 11:9 за българките след няколко добри атаки на Ели Василева и Доби Рабаджиева. Независимо от усилията на австралийките, втората пауза дойде при резултат 16:13 за "трикольорките" след нова атака на Доби Рабаджиева и аут на Ребека Уолтър. Двата тима продължиха равностойно до 20:17, след което последваха две контри на Емилия Николова и Ели Василева - 22:17. Момичетата на треньора Владимир Кузюткин без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:19 след сервис в аут на Австралия.
Третият гейм също стартира много добре за българските "лъвици", които поведоха с 2:0 след нова грешка на австралийките и контра на Ева Янева. До техническата пауза разликата леко нарасна до 8:5 след блок-аут на влязлата като резерва в края на втората част Кремена Каменова. Последваха два последователни аса на Янева и 10:5. Постепенно Австралия успя да стопи изоставането си до 10:11 след атака от краче и блокада на Бет Кери, но България веднага си върна преднината при 13:10 след поредна атака на Янева и ас на Нася Димитрова. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:11 за България след атака в аут на Елиза Хайнс и блокада на Цветелина Заркова. Българските момичета направиха резултата 20:13 в своя полза след нови две грешки на Австралия, след което спокойно спечелиха гейма с 25:13, а с това и мача с 3:0.
Над всички за българския тим бе Ева Янева с 13 точки (2 аса), а Цветелина Заркова, Нася Димитрова, Елица Василева и влязлата като резерва Добриана Рабаджиева завършиха с по 8 точки за победата.
За австралийките Рейчъл Рурк се отчете с 10 точки.
АВСТРАЛИЯ: Тара Уест 1, Оливия Орчард, Рейчъл Рурк 10, Лорън Бертолачи 1, Бет Кери 7, Елиза Хайнс 7 - Сара Чоейт-либеро (Катарина Осадчук 5, Ребека Уолтър 1)
Старши-треньор: Марк Бернард
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 2, Цветелина Заркова 8, Ева Янева 13, Нася Димитрова 8, Елица Василева 8, Емилия Николова 5 - Ивелина Монова-либеро (Диана Ненова 1, Добриана Рабаджиева 8, Кремена Каменова 5)
Старши-треньор: Владимир Кузюткин.

СНИМКИ: FIVB.CH

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - АВСТРАЛИЯ 3:0 - ТУК!!!