Очаквайте в 15:00: Писателят Иво Иванов за трансфера на Везенков и впечатленията му от Евро 2024

България се прости с Дивизия А след загуба от Португалия (галерия)

Драматична загуба с 61:64 от състава на Португалия лиши България от мечтаното класиране за Дивизия А при жените до 20-годишна възраст. Днес в зала "Универсиада" българките записаха третата си загуба на шампионата на Дивизия Б, като за трети пореден ден отстъпиха на съперника в заключителните секунди.
България загуби от Португалия с 61-64
Родната селекция вече има баланс от 3 победи и 3 загуби, докато Португалия е с 4 успеха и 2 поражения. Предишните две загуби също бяха с три точки разлика - от Литва (71:74) и Германия (66:69)

Първото полувреме премина под контрола на "лъвиците", които след слаби начални минути успяха да се вдигнат и да поведат със 17:13 след 10 изиграни минути. До почивката разликата в полза на момичетата на Цанко Цанков достигна шест точки - 33:27.
Португалия започна второто полувреме със серия от 10-0 и поведоха с 37:33, а след това останаха начело до края на частта, за да имат преднина от 41:45 след 30 минути.

Българките се съвзеха от слабата трета четвърт и отново поведоха в резултата - 54:52 след като наложиха своята воля в първите пет минути на тази част, когато реализираха 13 точки срещу 7 за португалките. Последваха няколко равенства, преди България да поведе с 58:60 след кош на Ива Георгиева минута преди края. Тройка на Фернандеш изведе Португалия напред с 60:61 при оставащи 49 секунди, а България така и не успя да се върне в мача и загуби с 61:64.
Борислава Христова записа "дабъл-дабъл" за България - 16 точки и 10 борби, Ива Костова добави 11 точки, а Калина Аксентиева - 10.

Лаура Ферейра бе най-резултатна за Португалия с 22 точки, докато родената в София Мария Костуркова добави 18 точки, 9 борби и 4 асистенции.

Следващата среща на нашите е в петък от 18.15 часа срещу Босна и Херцеговина.

ПОРТУГАЛИЯ (20) - БЪЛГАРИЯ (20) 64:61 (14:17, 13:16, 18:8, 19:20)

ПОРТУГАЛИЯ (20): Инеш Виана 6, Жоана Соейро 1, Жоана Кортиняш 7, Мария Костуркова 18, Лаура Ферейра 22 (Жозефине Филипе 4, Надя Фернандеш 5, Челси Гимараиш 2, Жоана Канащра, Мафалда Герейро, Сезария Укалам)

БЪЛГАРИЯ (20): Ива Георгиева 6, Борислава Христова 16, Ива Костова 11, Радостина Димитрова 4, Калина Аксентиева 10 (Габриела Костова 9, Таня Енева 2, Теодора Динева 3, Николета Бандрова 0)