Евро 2024: Испания - Грузия 0:1

България с втора поредна загуба, Германия ни излъга в края (галерия)

Германия излъга България с 69:66 и нанесе втора загуба на родните националки на европейското първенство за жени до 20-годишна възраст в София. Успехът бе пети пореден за германките, докато българките са с баланс от 3-2. Срещата се реши в заключителните минути след индивидуални грешки.

Утре от 18.15 часа "лъвиците" ще премерят сили с Португалия.

През първата част Германия заложи на изключително агресивна защита, но това не смути българките, които бързо се окопитиха и след като изоставаха в началните минути обърнаха развоя на мача в своя полза, повеждайки с 15:10 три минути преди края на частта след добро включване на Борислава Христова и Теодора Динева от пейката. След една четвърт Българие бе напред с 18:13.
Германия излъга България с 69:66
Втората част започна със серия от 9-2 за Бундестима, след която германките взеха водачеството – 21:22. Българките обаче не се предадоха и водени от Ива Костова отново поведоха и запазиха лидерството до полувремето, когато авансът им бе две точки – 31:29.

Третата четвърт бе равностойна, но в крайна сметка Германия успя да вземе контрол над случващото се на терена, най-вече благодарение на превъзходството си в подкошието и в края на частта да поведе - 44:48 минута и половина преди сирената. Германките останаха начело и след 30 минути имаха преднина от 50:52.
Българките дадоха всичко от себе си и се върнаха в мача, повеждайки с 62:60 след два наказателни удара на Ива Костова в 27-та минута на двубоя. Това бе и първата българска преднина от края на третата четвърт до момента. Заключителните минути се превърнаха в трилър, като съперниците на няколко пъти си размениха водачеството, а 50 секунди преди финалната сирена резултатът бе равен - 66:66. Елизабет Дзирма бе изпусната от българската защита и реализира за 66:68 осем секунди преди сирената и същевременно бе фаулирана от Габриела Костова, след което не трепна от наказателната линия за 66:69.
В ответната атака стрелба на Ива Костова от далечна дистанция бе парирана и така българската надежда за успех се изпари.

Ива Костова бе най-резултатна със своите 23 точки. Борислава Христова добави 15 и 8 борби, а Калина Аксентиева се отчете с 10 точки и 3 отнети топки.

За победителките Ноеми Роалт записа "дабъл-дабъл" от 16 точки и 14 борби. Ама Дегбеон добави 12 точки и 8 борби, докато Мари Гюлиш приключи с 11 точки и 10 борби.

Съперникът ни наложи тотална доминация в подкошието, овладявайки цели 50 борби, включително 18 в нападение, срещу едва 28 за България.