Женският национален отбор на България направи сериозен скок в световната ранглиста след отличния старт на ЕвроВолей 2026. Воденият от Марчело Абонданца тим победи Украйна с 3:0 гейма в първия си мач от Група В на турнира в Бърно (Чехия), а успехът донесе на България 12,91 точки за световната ранглиста.
България с перфектно начало на ЕвроВолей 2026
Това позволи на България да се изкачи с цели четири позиции – от 31-о до 27-о място в света. "Лъвиците" вече са само на 0,36 точки от заемащия 26-о място тим на Унгария, който има актив от 149,28 точки.
Победата се оказа особено ценна за ранглистата заради сериозната разлика между позициите на двата отбора преди мача. Украйна заемаше 18-о място в света, но след загубата от България се смъкна с четири позиции – до 22-о място със 175,19 точки.
Микаела Стоянова: Беше много, много важно за нас да започнем с победа, особено срещу Украйна
Снимки: CEV.EU