Интер е първият финалист в Шампионската лига, след като успя да елиминира Барселона в полуфинална битка, каквато светът ще помни дълго. Италианците се наложиха с 4:3 след продължения и на 31 май в Мюнхен ще играят за трофея срещу Пари Сен Жермен или Арсенал (1:0 в първата среща). Резервата Давиде Фратези заби решаващия четвърти гол в 99-ата минута. Преди това в редовното време двата тима повториха драматичното 3:3 от първия мач, като така крайният успех за домакините е със 7:6.
Реваншът в Милано повтори изумителния развой от първата среща на "Монтжуик". "Нерадзурите" пак поведоха с 2:0 - чрез Лаутаро Мартинес (21') и Хакан Чалханоолу (45'). После обаче каталунците пак изравниха - след попадения на Ерик Гарсия (54') и Дани Олмо (60'). В 88-ата се стигна до 3:2 за Барса след точен удар на Рафиня, а малко след това Ламин Ямал дори удари греда. Секунди след това обаче 37-годишният Франческо Ачерби изравни и прати дуела в продължения. Там Фратези направи разликата с гола си.
)
Така “нерадзурите” ще се борят за четвъртата си европейска титла. Те бяха на финал само преди две години в Истанбул, но загубиха с 0:1 от Манчестър Сити. В същото време каталунците се разминаха с първи финал от 10 години насам, като за това повлияха няколко големи пропуска в превърналата се в тъжна за тях италианска вечер.
)
Голямата новина при домакините беше включването на Лаутаро Мартинес като титуляр. Капитанът се възстановяваше от травма и беше под въпрос за срещата. При Барса направи впечатление, че Жерард Мартин отново игра като ляв бек, а Роналд Араухо и Роберт Левандовски бяха резерви.
Барса владееше топката по-често в началото и опитваше атаки. Интер пък стигна до първото си положение в 9-ата минута.
Последваха няколко остри атаки на домакините и в 21-вата минута "Сан Сиро" "избухна" след гол на Лаутаро Мартинес. Всичко тръгна от грешка на Олмо и умело действие на Димарко.
Барса беше близо до изравняването чрез Дани Олмо в 25-ата. При това положение ВАР разгледа за евентуална дузпа за гостите за игра с ръка на Ачерби, но беше решено, че нарушение не е имало.
Тимът на Ханзи Флик продължи да натиска и в последвалите минути създаде няколко ситуации пред Зомер. Особено близо до попадение за 1:1 беше Ямал в 36-ата.
После обаче последваха два коварни изстрела на Лаутаро и Чалханоолу, които за малко да влязат в мрежата на Шчесни.
Дойде и 42-рата, когато Лаутаро се устреми към вратата и беше застигнат от Кубарси. Остана впечатление, че младият испанец изчиства топката, но след намесата на ВАР се видя, че прави нарушение, заради което домакините получиха дузпа. Чалханоолу беше точен за 2:0 от бялата точка.
С началото на втората част каталунците се хвърлиха напред в търсене на голове. В 50-ата Ямал претендираше за дузпа за задържане срещу него, но съдията Шимон Марчиняк не видя нищо нередно.
Барса стигна до попадение за 1:2 в 54-тата, когато изненадващо Ерик Гарсия се разписа от въздуха след подаване на Жерард Мартин.
Като по чудо Гарсия не вкара още веднъж само три минути по-късно, когато след нова асистенция на Мартин засече на празна врата, но Зомер някак успя да спаси.
В 60-ата обаче вратарят на Интер не успя да спре Олмо, който с глава го прониза за 2:2 - пак след пас на Мартин.
Каталунците продължиха и след това да нападат с всички сили и в 68-ата Мхитарян препъна Ямал, а Марчиняк посочи бялата точка. От ВАР обаче му сигнализираха, че с малко нарушението е било извън наказателното поле, заради което дузпата беше заменена с пряк свободен удар.
После Интер изравни играта от своя страна създаде напрежение пред вратата на Шчесни. Времето си минаваше и продълженията наближаваха, когато дойде 88-ата минута. Тогава Рафиня изведе Барса напред - 3:2.
Така сега на "нерадзурите" се наложи да хвърлят всички сили в атака, което пък оголи пространства за нови атаки на Барса. При една от тях в добавеното време Ямал уцели греда.
Веднага след това Интер изравни чрез Ачерби, който беше заиграл като нападател.
Това също не беше всичко за редовното време, защото останаха секунди за Ямал да получи още една възможност, но пропусна сам срещу вратаря.
В продълженията Интер изглеждаше по-свеж и Фратези даде нова преднина на домакините - 4:3 в 99-ата.
Първото продължение пък завърши със сигнал на рефера в момент, в който Барела излизаше сам срещу вратаря, което доведе до бурно недоволство от страна на домакините.
Барселона натика Интер в неговото наказателно поле в търсене на гол. Късметът беше с футболистите на Симоне Индзаги в 107-ата, когато Левандовски не успя да насочи топката в мрежата с глава. По-късно в този четвърт час Зомер на два пъти се намеси решаващо след удари на Ямал.