Португалия се класира за 1/2-финалите на Лигата на нациите, след като постигна страхотна победа с 5:2 след продължения над Дания в реванша между двата тима от 1/4-финалите на турнира и с общ резултат 5:3 от двата мача продължава напред. Двата тима сътвориха страхотен спектакъл със седем гола на "Жозе Алваладе" в Лисабон. Домакините на два пъти повеждаха след автогол на Йоаким Андерсен в 38-ата и точен изстрел на Кристиано Роналдо в 72-рата минута, но и двата пъти гостите се връщаха в мача чрез Расмус Кристенсен в 56-ата и Кристиан Ериксен в 76-ата минута. Резервата Франсиско Тринкао обаче направи разликата. Той първо вкара трети гол в 86-ата минута, с който изпрати мача в продължения, след това добави и още едно попадение в 92-рата минута, а крайното 5:2 оформи Гонсало Рамош в 116-ата минута.
Роберто Мартинес бе избрал да започне мача с Франсиско Консейсао, Кристиано Роналдо и Рафаел Леао в предни позиции. В средата на терена си партнираха Витиня, Бернардо Силва и Бруно Фернандеш.
Браян Ример пък излезе с Йеспер Линдстрьом, Расмус Хойлунд и Густав Исаксен в атака. Триото в халфовата линия пък бе съставено от Мортен Юлманд, Кристиан Ериксен и Кристиан Ньоргор.
Срещата започна с натиск на домакините и в 3-тата минута те получиха дузпа. Патрик Доргу връхлетя в гръб Кристиано Роналдо и съдията посочи бялата точка, а и ВАР потвърди решението му. 40-годишният нападател обаче изпълни наказателния удар доста лошо и Каспер Шмайхел отрази удара му.
Португалия имаше нов шанс в 9-ата минута, когато след центриране от корнер Диого Далот стреля с глава на далечната греда, но ударът му бе блокиран пред голлинията.
В 17-ата минута Роналдо направи нов голям пропуск. Той получи чудесно центриране от Нуно Мендеш в близост до вратата и отправи изстрел с глава, но Каспер Шмайхел отново бе непробиваем.
В 24-тата минута и Дания стигна до първата си по-сериозна опасност в мача. Расмус Хойлунд опита опасен удар, който обаче бе спасен с вещина от Диого Коща.
"Мореплавателите" обаче продължаваха да са по-активният отбор. В 35-ата минута Витиня овладя една избита топка пред наказателното поле и шутира, но над напречната греда.
В 38-ата минута домакините поведоха с доза късмет. При едно центриране от корнер Йоаким Андерсен скочи за високата топка и я отклони неспасяемо в собствената си врата.
В 45-ата минута Кристиано Роналдо прати топката във вратата с глава отблизо. Голът му обаче не бе зачетен заради засада на Рафаел Леао в хода на атаката.
Втората част започна с шанс за гостите. В 48-ата минута Мортен Юлманд стреля силно по земя, но кълбото профуча до гредата.
В 53-тата минута Португалия организира опасна контраатака, завършила с удар на Франсиско Консейсао, като след рикошет тя мина много близо над напречната греда.
Три минути по-късно обаче Дания стигна до изравняване. При центриране от корнер Расмус Кристенсен бе изпуснат и с глава вкара за 1:1. Португалците имаха претенции за нарушение на Яник Вестергор при борбата за позиция в наказателното поле, но такова не бе отсъдено.
В 70-ата минута "мореплавателите" поискаха втора дузпа за задържане на Диого Жота в наказателното поле, но този път реферът Славко Винчич даде знак играта да продължи.
Две минути по-късно обаче домакините отново излязоха напред в резултата. Далечен удар на Бруно Фернандеш се отби от гредата, след това се отклони и от тялото на Каспер Шмайхел, а Кристиано Роналдо бе на правилната позиция, за да достигне до топката и от малък ъгъл да отбележи за 2:1.
Радостта на португалците обаче бе кратка. В 77-ата минута Рубен Диаш твърде лесно загуби топката на тъча, Патрик Доргу центрира успоредно на голлинията, а Кристиан Ериксен отбилизо засече за 2:2.
В 79-ата минута Португалия можеше да си върне преднината. Кристиано Роналдо получи на чудесна позиция в наказателното поле, шутира мощно, но Каспер Шмайхел направи супер спасяване.
Домакините се хвърлиха в атака и заредиха атака след атака, като в 86-ата минута стигнаха и до трети гол. Каспер Шмайхел не се намеси добре при едно центриране в наказателното поле, топката стигна до Франсиско Тринкао, който с удар от воле я заби във вратата за 3:2.
В 3-тата минута на добавеното време късметът обърна гръб на гостите, като опит на Вестергор с пета се търкулна до гредата.
Така се стигна до продължения, които започнаха ударно за домакините. Още в 92-рата минута Тринкао заби втори гол. Първо изстрел на Гонсало Рамош бе спасен от Шмайхел, но при добивката крилото не сгреши за 4:2.
В 105-ата минута домакините вкараха и пети гол чрез Диого Жота, но той бе в засада и попадението бе отменено.
Минута след това събитията се пренесоха пред другата врата, където Йоаким Андерсен стреля с глава, но Диого Коща бе на мястото си и спаси.
В 113-тата минута домакините имаха нов страхотен шанс на контраатака, Бруно Фернандеш стреля от движение, а Капер Шмайхел направи страхотно спасяване.
Петият гол все пак падна в 116-ата минута. След поредна бърза атака Диого Жота подаде за нахлуващия Гонсало Рамош, който засече кълбото в мрежата за 5:2.
Така Португалия подпечата мястото си на 1/2-финала в Лигата на нациите, където ще се изправи срещу Германия. За Дания пък приключението в турнира приключва дотук.
Снимки: Imago