Един от главните директори в Порто Педро Силва беше гост-лектор по време на конференцията на Barin Sports, посветена на науката в спорта. Специален гост на събитието е английската легенда Майкъл Оуен. Един от най-близките съратници на новоизбрания президент на клуба Андре Вилаш Боаш даде интервю за Sportal.bg, в което говори за навлизането на технологиите в играта, както и за промените, които са настъпили при "драконите" с идването на новата власт. Силва също така си припомни Емил Костадинов, като го определи като голямо име в историята на португалския гранд.
Г-н Силва, намираме се на научната конференция на Barin Sports, какви са първите ви впечатления от събитието?
- Впечатленията ми са много добри. Важно е да се организират такъв тип конференции, защото е важно да се изведе науката на преден план, тъй като технологиите стават все по-основен аспект от играта. Работата, която организаторите са свършили е впечатляваща и знам, че на местно ниво имат сериозно влияние върху начина, по който вашите отбори проследяват тренировъчните сесии в развитието на играчите.
Генерално това е нещо ново - да има чак такава връзка между науката и спорта, усеща ли се вече промяната в тази насока?
- След толкова много години тренировки без някаква обективна информация, а само използване на сетивата ни да се оценяват играчите, сега имаме детайлна информация и това става все по-важен аспект. Особено когато количеството мачове, на които са подложени играчите, се увеличава. Футболистите трябва да са готови да играят повече от 60 мача на сезон, а може би и повече. Така че вече е невъзможно да се функционира без технологиите, за да се добие информацията за натоварването, на което са подложени футболистите, така че да могат клубовете да се справят с умората и възстановяването им. Също така да се тренира определен аспект от играта вече е невъзможно без технологиите. Така че това вече е нещо, без което не може да се работи.
Казахте, че играчите ще имат над 60 мача на сезон, като се чуват и доста гласове, че това е прекалено много, къде е балансът?
- Не знаем точно. Има много изследвания за контузиите в професионалния футбол и много инвестиции в технологиите, за да се спомогне намаляването на травмите. Това, което виждаме обаче е, че контузиите се увеличават в последните години, но това е отражение на играта, най-вече и на увеличения интензитет, с който се играят мачовете днес в сравнение с това, което беше преди десет години например. Не знаем къде е балансът, но знаем, че футболът е индустрия и хората консумират футбол всеки ден и ако искаш тази индустрия да продължава да расте, трябва да има мачове. Това е начинът, по който идват парите, но съм убеден, че също така трябва да мислим и за играчите и инвестицията в технологиите е най-добрият начин да се борим с контузиите. Но къде е балансът, наистина не мога да кажа. Не мисля обаче, че има връщане назад в бройката на мачовете.
Майкъл Оуен със съвет към младите футболисти: Възползвайте се от технологията
Вие сте "директор на представянето" в Порто, но много хора не са запознати с тази позиция. Не е както тази на спортния директор или на главния скаут. Какви други аспекти покривате в клуба с тази си роля?
- Нашият департамент е новосформиран, новият президент го създаде. Действаме в много направления - например в мониторинга, кондиционната подготовка, оценяването на играчите - участваме в селекцията в академията, физическото оценяване. Сега създаваме звено, което ще трябва да отговори на въпросите, които изникват в нашата методология и които се изисква да адресираме. Нашият основен приоритет в момента е да създадем вертикална методология - във всичките ни отбори, при която играчите да са запознати с начина на подготовка, които да им позволи спортно дълголетие и също така да няма големи проблеми при преминаването между възрастите до първия отбор. Провеждаме и голям брой анализи на данните, това е развиваща се област във всеки един футболен клуб. Така повлияваме върху развитието на отбора.
Споменахте вече новия президент на Порто - Андре Вилаш Боаш. Вие сте работили заедно в продължение на много години. Той замени бившия президент Пинто да Коща, който бе начело повече от четири десетилетия. Имаше ли драстична промяна в управлението или преходът бе плавен?
- Бих казал, че беше драстична промяна що се отнася до визията, идеологията и това, което клубът иска да бъде в бъдеще. Вярвам, че с новия президент клубът се обърна към феновете, към членовете му и хората от града. Искаме да бъдем клуб на града, а не притежание на някоя компания и искаме да растем устойчиво. Искаме да инвестираме в нашите млади момчета, да инвестираме в академията, в нашето представяне и в това отношение това бе драстична промяна, защото мисля, че сега имаме ясно изразена визия, която не беше там преди.
Има ли още промени в клуба, които ще се случат в най-близко бъдеще?
- Много промени се случват сега. Създаването на нашия департамент по представянето, който не съществуваше, е една от тях. Мисля, че ще е трудно да се намери модерен клуб, който да няма такова звено. Друга промяна е начинът, по който се взимат решенията. Те се правят на основата на данни и прозрачност спрямо нашите членове. Клубът създаде специална платформа, където да информира хората за трансферите, които се правят, за комисионните, които се плащат на агенти, колко пари се дават за заплати и всичко това се прави с прозрачност, като всички решения се правят на базата на данните и са в посока на визията, която президентът има за клуба.
Казвате, че решенията се взимат на базата на данни и информация, това включва ли и начинът, по който се правят трансферите в отбора. Навремето всичко се случваше след като един скаут хареса даден играч, сега по различен начин ли се случват нещата?
- Скаутското звено също драстично се промени. Начинът, по който скаутираме играчите няма нищо общо с това, което се е случвало преди нас в клуба. Днес имаме информация за почти всичко за един футболист. Имаме няколко доставчици на данни и разчитаме осново предимно на данните, за да започнем да анализираме играчите. Ще стигнем и до един момент, в който скаутите ще анализират субективно играчите, но за да стигнем до това, ще има анализи базирани на данни, за да филтрираме точната информация, която ни трябва, за да отговори на нашите изисквания за представяне за всяка отделна позиция. След тази фаза, ще има наблюдение от страна на скаутите, но преди това трябва да сме идентифицирали двама или трима играчи, които да са подходящи за взимане в клуба.
Горе-долу през колко цедки трябва да мине един играч преди да се влезе в контакт с него за привличането му?
- Няколко са филтрите, през които трябва да се мине. По отношение на данните, трябва да се разгледат внимателно индикаторите, които са важни. Не мога да разкрия много от тези аспекти, тъй като не съм част от скаутския департамент, но знам, че там се работи с много данни и филтри. Ако се започне от 12-15 играчи, те ще се редуцират до 3-4 само на базата на статистическата информация. След това се пристъпва към наблюдение и анализ на персоналността да играча - начин на живот извън футбола, какво е неговото семейство и подобни неща, които също оказват влияние и са важни за нас преди да направим стъпка към даден играч.
"Златна топка"х2: Стоичков изненада Оуен
Португалските клубове като цяло, и по-специално Порто, винаги са правили отлични продажби на играчи. Има ли също така и нов начин на реинвестиция на получените пари от трансфери в сравнение на това, което е било преди?
- Напълно! Първо на първо комисионните към агентите са драстично намалени. Повечето сделки, които правим в момента, макар и да не съм директно в тях, но знам философията на клуба, са насочени към това да купим играча, а не да плащаме на агенти. Ако искаш да правиш сделка с Порто и очакваш голяма комисионна, ще е много трудно да се случат нещата. Това е нещо, което драстично се промени от това, което беше в миналото. Също така сме повече фокусирани в инвестиране в наши собствени играчи и купуване на по-малко футболисти. Когато купуваме, трябва да сме сигурни, че правим правилното нещо, така че да правим грешки, които са се случвали преди - да се взимат играчи, които след това не играят много или пък са с големи заплати, но не оправдават инвестицията в тях. Трябва стратегически да сме много прецизни при взимането на играчи.
А планирате ли допълнителни инвестиции в научната лаборатория на клуба, за да подобрите развитието на собствените играчи?
- Да, разбира се. С данните можем да създадем определени стандарти, които трябва да се покриват, за да бъде един футболист част от първия тим. Същото важи и за втория отбор, и за юношеските гарнитури. Ако един играч е тръгнал към първия отбор, трябва да има определени точки, които да бъдат достигнати преди да стигне там и те са дефинирани от анализите, които правим на нашите собствени играчи. Естествено, също така ние сме много внимателни към това, което се случва в модерния футбол - какво играта изисква от играчите и също така поставяме нашите цели в съответствие с това.
Като за финал искам да Ви попитам дали си спомняте някои от българските играчи, които играха в Португалия назад във времето. Например Емил Костадинов, които беше в Порто?
- Да, Костадинов може би беше най-популярният българин, който играеше в Порто и все още e много уважаван там. Той бе част от златния период на клуба. Ако не се лъжа има пет последователни титли. Ако споменете името му сред феновете, всички ще го възхвалят. Ако дойде един ден на стадиона, всички ще го аплодират. Той има място в музея и няма да бъде забравен като звезда на отбора. Той е голямо име от нашата история, която ние пазим грижливо.