Весела Лечева: Олимпийските игри в Париж бяха най-успешните

Весела Лечева: Олимпийските игри в Париж бяха най-успешните

Председателят на Българския стрелкови съюз и член на комисия на Международния олимпийски комитет Весела Лечева гостува на предаването „Арена спорт“ по БНТ. Тя сподели каква е обстановката в централата месеци след провеждането на най-големия спортен форум на планетата – Олимпийските игри.

„Проведохме ползотворно заседание, повече от 3 часа и половина дискутирахме Олимпийските игри в Париж, основните предизвикателства и проблеми пред, пред които олимпийския комитет се изправи, както и как да продължим в бъдеще. Още повече, че сме на прага на избори на нов президент“, коментира Лечева.

Бившият спортен министър на България сподели, че изминалите Игри в Париж са били най-успешните много аспекти.

„Тези игри са най-успешните, данните го показват. По отношение на интерес, атмосферата, спортните съоръжения и най-вече прекрасната публика. Повече от 2.7 млн. медийни публикации, 12 млр. поста в социалните мрежи са били за Игрите в Париж. Всичко това говори за огромен зрителски интерес. Публиката дава отношение на цялостния облик на Олимпийските игри. Повече от 40% е повишен зрителския интерес в сравнение с Игрите в Токио и Пекин. Разбира се, бяха отбелязани и слабостите по отношение на организацията на Игрите. Не бяха подминати темите в бокса, които бяха много дискутирани по време на Игрите. Същото важи и за темата с церемонията с откриването на Игрите. Поуките са извлечение за следващите Олимпийски игри“, коментира Лечева.

Лечева сподели и мнението си за интегрирането на изкуствения интелект в спорта и къде се намира България в това отношение.

„Спортът върви с огромни темпове напред. Той не се движи, а спринтира. Новите технологии, дигитализацията отдавна е съвсем обикновена тема. Все повече се говори за изкуствен интелект в спорта, това е бъдещето. Как да се предпазим от рисковете, които може да предизвика той, той трябва да е използван така, че да запази емоцията и честната игра. И разбира се солидарност – държави, които са по-подготвени технологично в сравнение с други, които не могат да си го позволяват – това може да постави спортистите в неравностойна ситуация. 
Олимпийският комитет казва, че всеки един спортист ще има достъп до технологиите, без значение от държавата. В България дори не разговаряме на тази тема, колкото по-рано започне този разговор, толкова по-добре. Не само за изкуствен интелект. Голяма част от нашите спортове са на тефтери, понякога липсват и тефтерите. Изоставаме много. Спортната инфраструктура не е по-малко важна“, коментира Лечева.

Относно предстоящата смяна на президента на МОК Томас Бах, Лечева каза следното:

„Предстои интересна надпревара за председателския пост, има жена кандидат, състезателка в плувните спортове. В тези два мандата на Томас Бах той успя да балансира по много добър начин ролята и управлението на МОК. В последните няколко години работеше в изключително тежка обстановка. Успя да съхрани олимпийския комитет от огромния натиск, който имаше върху него. Не се огъна пред огромния натиск. Комитетът е подложен на натиск, Игрите са обект на възможност да бъде пропагандирана дадена идея. Томас Бах получи поздравления за работата си“, сподели Лечева.

Следвай ни:

Още от Други спортове

Виж всички