Ай Огура е новият световен шампион в Moto2, Канет спечели в Тайланд

След 15-годишно чакане Япония най-накрая отново има шампион в световния шампионат по мотоциклетизъм на писта. Това е Ай Огура, който с второто си място в Гран При на Тайланд си гарантира световната титла в клас Moto2 два кръга преди края на сезона. Последният представител на Страната на изгряващото слънце беше Хироши Аояма, който през 2009 също триумфира в средния клас, тогава до 250 кубически сантиметра.

Огура стартира от полпозишъна на „Бурирам“, но в първата обиколка потъна до шестото място, което го постави в позиция да не спечели титлата, тъй като Арон Канет поведе. Постепенно обаче Огура си проправи път до второто място, на което завърши и спечели титлата. Така той ще отиде в MotoGP като световен шампион. Догодина японецът ще кара за екипа на Тракхаус Априлия.

А самото състезание беше спряно два тура преди неговия край, след като над пистата започна да превалява малко по-силно и рейс контролът реши да не рискува излишно. Победата грабна Канет, който след като повече в началото, кара необезпокояван до финала.

Трети на подиума се класира Маркос Рамирес, който извади късмет с червения флаг, тъй като в последните обиколки той започна да губи доста време от представителя на домакините Сомкиат Чантра. Тайландецът, който подобно на Огура, догодина също ще бъде пилот в MotoGP, но за LCR Хонда, завърши четвърти, а петицата оформи Диого Морейра.

В генералното класиране с актив от 261 точки Огура вече е недостижим на върха. Японецът има аванс от 60 точки пред днешния победител Канет, а трети на 82 пункта зад новия шампион е неговият съотборник Серхио Гарсия, който остана 12-ти днес.

До края на сезон 2024 в Moto2 остават още два старта, а първият от тях ще бъде в Малайзия още следващата седмица.