Баная спечели Гран При на Тайланд, a Мартин изпълни целта си с второто място

Франческо Баная спечели мократа Гран При на Тайланд, за да запише своята девета победа за сезона в MotoGP. Лошата новина за италианеца беше, че неговият съперник в битката за титлата Хорхе Мартин завърши на второто място на „Бурирам“ и изпълни своята цел. Мартинатора може да си позволи да завършва втори до края на сезона и пак ще стане шампион, независимо от резултатите на Баная.

Мартин поведе в началото, но след няколко грешки в първите турове се смъкна на третата позиция зад Баная и Марк Маркес. Маркес пробва да притисне своя бъдещ съотборник в спора за победата и дори пробва две атаки в последния завой, но падна малко след средата на дистанцията и напусна битката в челото.

А грешката на пилота на Грезини Дукати позволи на Мартин да се изкачи на втората позиция, на която той финишира и така загуби само пет точки от Баная в спора за титлата. Авансът на испанеца преди финалните два кръга за сезона е 17 пункта.

Трети на подиума след много силни последни обиколки се качи Педро Акоста, а в своето последно състезание за годината Фабио Ди Джанантонио остана в подножието на почетната стълбичка, финиширайки четвърти. Обиколка и половина преди финала Джак Милър се движеше на третата позиция, но беше изпреварен от Акоста и Ди Джанантонио, за да завърши пети.

Брад Биндър, Маверик Винялес, Йоан Зарко, Алейш Еспаргаро и Алекс Маркес оформиха топ 10, а точки взеха още Лука Марини, Марк Маркес, Такааки Накагами, Енеа Бастианини и Жоан Мир. От тях освен Марк Маркес и Бастианини падна в началото, но след това се върна на машината си, за да продължи участието си в състезанието.

В генералното класиране Мартин е начело с 453 точки и аванс от 17 пред Баная. Трети след падането си днес е Марк Маркес, който изостава в 98 пункта от лидера и води с 10 пред Бастианини в спора за третото място. Изоставането на двамата означава, че единствено Мартин и Баная могат да спечелят титлата в MotoGP през 2024 година.

Пълно класиране при пилотите в MotoGP след Гран При на Тайланд

До края на сезона в кралския клас остават само два кръга, а първият от тях ще бъде следващата седмица, когато ще се проведе Гран При на Малайзия на пистата „Сепанг“. Мартин ще може да си гарантира титлата още другата неделя, но за целта ще трябва да спечели с поне 21 точки повече от Баная в хода на уикенда край Куала Лумпур.

Най-интересното от Гран При на Тайланд в MotoGP:

Старт на състезанието - Отличен старт за Мартин, който още в първите метри се изстреля на първото място пред Куартараро, който обаче ускори много зле от първия завой и загуби второто място от Баная.

1/26 - Грешка на Мартин в третия завой, която позволи на Баная временно да поведе, но с много агресивно преминаване на четвъртата крива Мартинатора си върна първото място.

В края на първата обиколка Мартин водеше пред Баная, Марк Маркес, Куартараро, Акоста и Биндър.

2/26 - Грешка на Акоста в третия завой, която коства на испанеца две позиции от Биндър и Морбидели.

3/26 - Баная започна да губи дистанция от Мартин и по-скоро трябваше да се оглежда за Маркес, който подготвяше атаката си за второто място.

4/26 - Морбидели събори Куартараро с много груба атака в борбата за петото място в осмия завой. Морбидели беше наказан с минаване през дългата обиколка заради този инцидент.

5/26 - Втора неточност в третия завой на Мартин, която коства на лидера в класирането две позиции от Баная и Маркес. Баная точно се беше доближил до своя съперник за титлата и подготвяше своята атака. Световният шампион имаше аванс от 0.9 пред Маркес, който водеше с 0.4 пред Мартин.

7/26 - Маркес започна да се доближава до Баная в спора за първото място. Разликата между двамата беше паднала под половина секунда, а Мартин се движеше на 0.9 зад тях.

9/26 - Маркес с първа атака срещу Баная в последния завой, но световният шампион ускори по-добре за старт-финалната права и си върна водачеството.

10/26 - Още една неточност за Мартин, който излезе от пистата в четвъртия завой, но загубата на време спрямо лидерите беше минимална. Мартинатора допусна лека грешка и в последната крива, но този път остана в рамките на трасето.

12/26 - Баная и Маркес продължаваха да задават темпото в челото, което им позволи да се откъснат на 1.4 пред Мартин.

13/26 - Втора атака на Маркес в последния завой, но и този път Баная ускори по-добре за старт-финалната права, което му позволи да запази първото си място. Тази маневра почти не коства време на двамата, тъй като Мартин остана на над 1.5 зад тях.

14/26 - Гонитбата между Баная и Маркес приключи, след като Маркес изпусна машината си в осмия завой. Испанецът направи всичко възможно, за да спаси падането, но не успя и напусна битката в челото.

16/26 - Десет тура преди финала Баная водеше с 2.8 пред Мартин, който на свой ред имаше аванс от 1.9 пред Милър, който отново демонстрираше своя страхотен усет на мокро.

18/26 - Мартин започна да наваксва пасива си от Баная, но продължаваше да се движи на около 2.5 зад световния шампион.

22/26 - Акоста се изкачи на четвъртото място, след като изпревари бъдещия си съотборник Биндър в петия завой.

23/26 - След падането си по-рано Марк Маркес се върна в зоната на точките, след като изпревари бившия си съотборник Мир в третия завой, а повторенията показаха, че между двамата е имало лек контакт, който принуди Мир да изправи своя мотор и да излезе от пистата. Заради този инцидент Маркес беше наказан със загуба на една позиция.

25/26 - Биндър загуби и петото място, след като беше изпреварен от Ди Джанантонио в първия завой.

А в третия Акоста атакува Милър от външната страна, но Милър се защити на изхода от кривата. Австралиецът обаче нямаше отговор за втората атака на испанеца, която дойде в комбинацията от завои 5, 6 и 7.

26/26 - Милър за момент загуби и четвъртото място от Ди Джанантонио в първия завой, но си го върна преди да отвори прекалено много третия завой и да позволи на пилота на VR46 да го изпревари.

Финал - Пеко Баная спечели Гран При на Тайланд, Хорхе Мартин финишира втори на "Бурирам", а подиума оформи Педро Акоста.