Манчестър Сити 1:0 Саутхамптън, пропуски на Холанд

Шампионът Манчестър Сити играе на "Етихад" при резултат 1:0 с отбора на Саутхамптън, който е на предпоследно място във временното класиране на Премиър лийг, в опит да измести Ливърпул от първото място преди утрешното гостуване на мърсисайдци на Арсенал. Ерлинг Холанд откри резултата още в петата минута.

Това е първи сблъсък между тези два отбора от април 2023 година, когато “гражданите” спечелиха с 4:1 на “Сейнт Мерис”. Сити е единственият отбор във Висшата лига, който все още няма загуба от началото на кампанията. Тимът на Джосеп Гуардиола в момента е в най-дългата си серия без поражение в Премиър лийг - 31 поредни срещи.

“Светците” пък имат само една точка до момента и нямат победа в последните си 21 мача в елита.

Гуардиола е направил четири промени в сравнение с мача със Спарта (Прага) през седмицата. Едерсон, Рубен Диаш, Йошко Гвардиол и Матео Ковачич се завръщат сред титулярите. Матеус Нунеш запазва място си, което означава, че за първи път през този сезон започва като титуляр в Премиър лийг. Фоудън пък започва в мач от първенството едва за втори път през кампанията.

Ветеранът Адам Лалана е титуляр за Саутхамптън, Юкинари Сагавара сяда на пейката, а Райън Фрейзър е наказан. Джак Стивънс обаче се завръща след наказание.

Шампионите изобщо не искаха да губят време и от самото начало наложиха натиск. В четвъртата минута Диаш стреля от границата на наказателното поле, но право в ръцете на Рамсдейл. Минута след това домакините вече водеха в резултата. Гвардиол, Бернардо Силва и Матеус Нунеш разиграха отляво, след което последният центрира почти от аутлинията. Холанд засече от около шест метра, въпреки че Беднарек го държеше. Норвежецът прати топката под напречната греда за 1:0.

Така Холанд прекъсна серията от три поредни мача без гол в Премиър лийг.

Очакванията, че след това ранно попадение, головете във вратата на гостите ще завалят, не се оправдаха. “Светците” не допускаха чисти положения пред вратата си, а дори до един момент владееха повече топката от “гражданите”. Домакините атакуваха спокойно, но стигаха единствено до корнери. В 31-вата минута Рамсдейл сгреши с подаването и Силва проби, но центрирането му в крайна сметка бе блокирано от Харууд-Белис.

В 42-рата минута Холанд получи втора възможност от началото на мача. Норвежецът получи на границата на наказателното поле, но ударът му бе блокиран. Малко след това Ковачич стреля силно от 20-ина метра, но Рамсдейл изби.

В добавеното време на първата част Саутхамптън можеше да изравни. Отбраната на Сити за пореден път от началото на сезона се пропука при контраатака на съперника и Арчър бе изведен зад защитната линия. Нападателят избяга от Диаш и стреля добре, но за негов малшанс топката срещна напречната греда.

Сити започна силно втората част и първо Фоудън пропусна добра възможност, след като стреля встрани, а след това Холанд на два пъти стреля с глава опасно. Първият му удар бе изчистен от Беднарек от голлинията, а вторият се озова в ръцете на Рамсдейл. В 52-рата Холанд пропусна още по-чиста възможност. Савиньо много добре центрира ниско към далечната греда, но от два метра норвежецът някак пропусна целта и прати топката встрани.

Манчестър Сити: Едерсон, Люис, Анжи, Диаш, Гвардиол, Ковачич, Силва, Нунеш, Савиньо, Фоудън, Холанд

Саутхамптън: Рамсдейл, Стивънс, Харууд-Белис, Беднарек, Уокър-Питърс, Манинг, Даунс, Лалана, Диблинг, Фернадеш, Арчър