С обиколка на ръба, Норис триумфира в квалификацията за Гран При на САЩ

След разочароващия спринт на „Пистата на Америките“ Ландо Норис показа, че няма да се предава в битката за титлата във Формула 1 през 2024, след като спечели квалификацията за Гран При на САЩ.

Британецът стори това с една обиколка, която беше на ръба на легалността. В много бързия завой №19 пилотът на Макларън за момента изпусна колата си, но я хвана на време, за да запише една легална обиколка, която му донесе полпозишъна.

В нея той постигна 1:32.330, за да победи с 0.032 секунди победителят от спринта Макс Верстапен. Нидерландецът не получи шанс да отговори, тъй като вторите излизания практически бяха анулирани след тежкия удар на Джордж Ръсел в стената на завой №19. Така класирането в топ 10 беше решено от първите бързи обиколки на пилотите в третата фаза на квалификацията.

От втората редица в Остин ще стартира съотборниците във Ферари Карлос Сайнц и Шарл Леклер. Двамата ще се надяват да повторят силното си представяне от спринта и да се включат в битката за победата в състезанието.

Оскар Пиастри имаше много по-добра квалификация от тази за спринта, в която отпадна още в първата фаза, след като австралиецът стигна до петото място. До него на третия ред трябва да застане катастрофиралият Ръсел, а топ 10 на стартовата решетка ще оформят Пиер Гасли, Фернандо Алонсо, Кевин Магнусен и Серхио Перес. Мексиканецът остана без време, след като загуби единствената си летяща обиколка заради излизане извън границите на пистата в завой №9.

Въпреки получената въздушна струя от Лиам Лоусън, Юки Цунода не успя да прогресира до решителната фаза на квалификацията и ще трябва да стартира 11-ти, след като беше с 0.032 по-бавен от Магнусен в спора за последното място в топ 10. Заедно с японеца участието си в квалификацията след втората ѝ фаза приключиха още Нико Хюлкенберг, Естебан Окон, Ланс Строл и Лоусън. Новозеландецът ще трябва да стартира от дъното на колоната заради използването на допълнителни компоненти в задвижващата система на своя болид.

На една от любимите си писти в календара седемкратният световен шампион Люис Хамилтън, който има шест победи в Остин, не успя дори да излезе от първата фаза на квалификацията. Отпадането на британеца не се дължеше на изтрита обиколка или нещо подобно, а той просто не направи достатъчно добра обиколка.

Пилотът на Мерцедес остана на 19-то място, изоставайки с 0.121 от Строл, който зае последното място във втората фаза на квалификацията. Първи извън нея остана Алекс Албон, който беше с 0.018 по-бавен от канадеца, а съотборникът на Албон в Уилямс Франко Колапинто се класира 17-ти, на 0.029 зад Строл, след като допусна грешка в първия сектор на финалната си летяща обиколка.

Валтери Ботас си припомни част от златните си дни в Мерцедес, след като успя да победи Хамилтън в квалификацията и ще потегли точно пред бившия си съотборник. А настоящият съекипник на финландеца в Заубер Гуаню Джоу беше най-бавен в квалификацията. Подобно на Лоусън, китайският състезател също има наказание, но от само пет места, така че той ще стартира пред новозеландеца.

Състезанието за Гран При на САЩ, 19-ти кръг за сезон 2024 във Формула 1, е предвидено за 22:00 часа българско време в неделя. То ще бъде с продължителност от 56 обиколки и ще може да бъде следено на живо на Sportal.bg.