Нов успех за Реал Мадрид, неостаряващ Модрич отново пренаписа историята на "кралете"

Реал Мадрид победи трудно с 2:1 като гост Селта в мач от 10-тия кръг на Ла Лига. В 21-вата минута Килиан Мбапе откри резултата за "лос бланкос" с красив гол, но в 52-рата минута Вилиот Сведберг изравни. В 66-ата минута обаче Винисиус Жуниор донесе победата на Реал след асистенция на Лука Модрич, който влезе в игра само три минути по-рано и се превърна в най-възрастния играч, появявал се в официален мач на Реал Мадрид. Хърватинът бе на 39 години и 40 дни, като подобри рекорда на легендата Ференц Пушкаш. Тази среща бе юбилейна и за наставника на Кралския клуб Карло Анчелоти, който записва мач номер 200 в испанския елит начело на клуба.

Така Реал Мадрид продължава преследването с големия съперник и лидер в класирането Барселона, като записа шест победи и равенство в последните си седем мача в първенството и поне временно се изравни с каталунците на върха преди техния утрешен мач срещу Севиля. Селта пък игра отлично и заслужаваше равенството, като създаде немалко положения, които за тяхно съжаление бяха спасени фамозно от Тибо Куртоа. Тимът от Виго остава в средата на таблицата.

Реал Мадрид продължи да играе повече от успешно срещу този съперник, който му е един от най-удобните. "Лос бланкос" вече се намират в серия от 9 поредни победи срещу Селта, като имат цели 19 успеха и само две равенства в последните си 21 мача в Ла Лига срещу галисийци. Последната победа над тима от Виго е точно преди 10 години - през 2014 г.

Наставникът на домакините Клаудио Хиралдес не можеше да използва наказаните Яго Аспас и Илаиш Мориба, като контузен бе и Лука де ла Торе. Така Селта игра в схема 3-4-3, а атаката на галисийци водеха Вилиот Сведберг, Борха Иглесиас и Джонатан Бамба.

Карло Анчелоти пък бе без тежко контузилия се Даниел Карвахал, както и все още възстановяващите се Дейвид Алаба и Браим Диас.

В сравнение със състава от победата над Виляреал с 2:0, днес италианският наставник направи четири промени. Тибо Куртоа се завърна на вратата на Реал, а Андрий Лунин бе на пейката. Лукас Васкес замести контузения Даниел Карвахал, а на левия бек вместо Ферлан Менди се появи Фран Гарсия. Едер Милитао също се завърна сред титулярите и партнираше на Антонио Рюдигер в центъра на защитата. В халфовата линия Лука Модрич бе оставен на пейката, а в средата действаха Орелиан Чуамени, който в предния мач игра като централен бранител, Едуардо Камавинга и Федерико Валверде. В атака започнаха големите звезди Килиан Мбапе и Винисиус Жуниор, подпомагани в задни позиции от Джуд Белингам.

Мачът започна доста активно и от двете страни, а Селта пропусна невероятна възможност да открие резултата рано-рано. В 7-ата минута след контраатака за домакините Борха Иглесиас с едно докосване изведе чудесно Вилиот Сведберг, който изскочи очи в очи с Тибо Куртоа. Шведът обаче не успя да преодолее стража на Реал Мадрид, който съумя да избие шута му в корнер. "Лос бланкос" пък отговориха само няколко минути по-късно, когато Федерико Валверде стреля силно от удобна позиция, но Висенте Гуаита отрази удара му. Така се стигна до 21-вата минута, когато Реал откри резултата. Фран Белтран допусна грешка и загуби топката пред наказателното си поле, от което се възползва Килиан Мбапе, който със страхотен далечен шут с десния крак не остави никакви шансове на Гуаита - 0:1 за гостите.

Селта опита да реагира на попадението, като изпълни няколко статични положения пред вратата на Куртоа, които обаче не създадоха особени проблеми за белгиеца и защитата пред него. Вместо това Реал Мадрид можеше и да удвои аванса си в 38-ата минута, когато Валверде намери Винисиус с центиране, но ударът с глава на бразилеца мина встрани от вратата на домакините. Малко след това пак бразилското крило се впусна в индивидуална акция и стреля от добра позиция, но шутът му пак не намери целта. Това бе и всичко по-интересно за първото полувреме.

Втората част започна с индивидуална акция на останалия до този момент извън прожекторите Джуд Белингам. Англичанинът преодоля няколко противника и стреля, но ударът му мина покрай вратата на Гуаита. В 52-рата минута обаче Селта изравни. Юношата на Барселона Оскар Мингеса центрира отлично отдясно и намери останалия сам в наказателното поле на Реал Вилиот Сведберг, а шведът намери добре топката с десния крак и този път Тибо Куртоа нямаше какво да направи - 1:1.

Реал Мадрид светкавично след попадението опита атака и комбинация между Мбапе и Винисиус завърши с гол, но французинът бе в засада и попадението не бе зачетено. В 60-ата минута пък Селта можеше да осъществи и пълен обрат, но диагонален удар на Борха Иглесиас не намери вратата на Куртоа. Малко след това пък Карл Старфелт допусна грешка в защитата на домакините, но ударът на Килиан Мбапе бе блокиран от Хави Манкийо. Междувременно в игра се появиха Родриго и Лука Модрич, който стана най-възрастният футболист в историята на Реал Мадрид, появявал се в официален мач. Хърватинът веднага оказа своето влияние в мача, като изведе чудесно Винисиус Жуниор, а бразилецът излъга Гуаита и с лекота насочи топката в мрежата - 1:2 за Реал Мадрид.

От Селта реагираха като ужилени на попадението. Само три минути след него Уго Сотело подаде отлично към Джонатан Бамба, но Тибо Куртоа отново се отлични с феноменална намеса и успя да избие. В 71-вата минута пък изнеслият силен мач Оскар Мингеса напредна и отправи много силен изстрел, който за късмет на гостите мина над вратата им. Неостаряващият Лука Модрич пък отново се понрави с изявите си, като блокира опасен удар на влезлия като резерва Алфонсо Гонсалес. В последните секунди на мача Селта отново пропусна ново много чисто положение, като удар на появилия се от пейката Анастасиос Дувикас мина на сантиметри от вратата на Куртоа и така не успя да стигне до равенството.

СЕЛТА (3-4-3): Гуаита; Манкийо, Старфелт, Алонсо; Мингеса, Белтран, Сотело, Алварес; Бамба, Иглесиас, Сведберг

РЕАЛ МАДРИД (4-3-1-2): Куртоа; Васкес, Милитао, Рюдигер, Гарсия; Модрич, Валверде, Чуамени, Камавинга; Белингам; Мбапе, Винисиус