Виети с втора победа за сезона в Moto2 след драматичен финал на „Мизано“

Челестино Вието спечели втората си победа за сезона в Moto2, след като триумфира в надпреварата за Гран При на Емилия-Романя по един драматичен начин.

В последните обиколки на второто поредно състезание на „Мизано“ Виети, Арон Канет и Тони Арболино, които се бяха откъснали в челото, допускаха грешка след грешка, като най-големите неточности бяха за Виети. Италианецът няколко пъти беше много близо до това да се озове на земята, но в крайна сметка той спечели.

Три завоя преди финала пилотът на КТМ беше на третото място, зад лидера Арболино и Канет. Арболино, който прекара почти цялото състезание начело, обърка тотално спирането за 14-ия завой и дори излезе извън пистата, което позволи на Канет да поведе пред Виети два завоя преди финала.

Това обаче не беше краят на битката за победата, която се реши на ускорението от финалната крива. Тогава Виети буквално издуха своя съперник и спечели с аванс от повече от един мотор, за да постигне шестата си победа в кариерата в средния клас.

За Канет остана второто място, а въпреки голямата неточност в края Арболино все пак се качи на подиума на третата позиция. Лидерът в шампионата Ай Огура, който спечели на „Мизано“ преди две седмици, остана четвърти пред Фермин Алдегер, който оформи челната петица.

Въпреки това си четвърто място днес Огура увеличава аванса си на върха на генералното класиране преди началото на азиатското турне. Японецът е начело с актив от 188 точки и преднина от 22 преди съотборника си Серхио Гарсия, който продължи да затъва и днес не стигна до финала след падане в шестата обиколка. Трети в подреждането с изоставане от 45 пункта е Джо Робъртс, който завърши шести днес. А победителят от Гран При на Емилия-Романя Виети е осми в класирането със 127 точки на своята сметка.

Сезон 2024 в Moto2 продължава следващата седмица с надпреварата за Гран При на Индонезия на пистата „Мандалика“.

Снимки: Red Bull Content Pool