Баная принуди Мартин да сгреши и спечели спринта на "Мизано"

Франческо Баная стигна до своята четвърта победа в спринт от началото на сезона в MotoGP, след като триумфира в съботната надпревара за Гран При на Емилия-Романя, въпреки че отново не направи най-добрия старт.

Както и преди две седмици Баная загуби първото място в спринта до първия завой, след като беше изпреварен от Хорхе Мартин. Освен това Баная беше задминат и от Брад Биндър, но още в средата на първия тур той си върна втората позиция от пилота на КТМ.

След това той застигна Мартин и започна да го притиска, но така и не успяваше да намери път покрай Мартинатора. Това обаче се промени в осмата обиколка, когато пилотът на Прамак Дукати допусна неточност в 13-ия завой и отвори широко кривата, което отвори пътя пред Баная да излезе начело.

Впоследствие Баная се откъсна леко, но в самия край беше догонен отново от Мартин, който обаче не успя да намери път покрай световния шампион и трябваше да се примири с второто място. В подиума оформи Енеа Бастианини, който също беше изпреварен от Биндър в началото, но мина пред южноафриканеца заедно с Баная в осмия завой на състезанието.

Всъщност пилотът на КТМ дори не финишира в топ 5, оставайки шести, тъй като беше изпреварен още от Марк Маркес и Педро Акоста, които завършиха съответно четвърти и пети. Точки от спринта на „Мизано“ взеха още Фабио Куартараро, Марко Бедзеки и Франко Морбидели.

В генералното класиране с победата си днес Баная се доближава на четири точки от Мартин в битката за световната титла преди второто основно състезание на „Мизано“ утре. А победителят от Гран При на Сан Марино преди две седмици Марк Маркес остава на третата позиция в генералното класиране с пасив от 56 точки от лидера Мартин, който оглавява класирането с актив от 321 точки.

Пълно класиране при пилотите в MotoGP след спринта на "Мизано"

Основното състезание за Гран При на Емилия-Романя, 14-ти кръг за сезон 2024 в MotoGP, е предвидено за 14:00 часа българско време утре.