Нова мъка за ЗАКСА! Бартош Курек се контузи, Варшава с чист успех пред 5000 зрители

Мъката и трудните моменти за полския гранд ЗАКСА (Кендженджин-Козле) продължиха и с началото на навия сезон в полската Plus Liga.

ЗАКСА спечели Шампионската лига през 2021, 2022 и 2023 година, но миналия сезон бе катастрофален за тима, който отпадна сравнително рано от ШЛ, не класира сред първите 8 тима, които участват в Купата на Полша и завърши извън първите 8 в първенството на страната си.

Новият сезон в Полша бе очакван с много надежди ЗАКСА да се върне към първите места в Plus Liga.

Тимът привлече национала Бартош Курек, а освен това за наставник тима бе назначен легендарния италианец Андреа Джани, който изведе Франция до олимпийското злато в Париж 2024.

Трикратният победител в Шампионската лига стартира катастрофално новия сезон. Възпитаниците на Андреа Джани загубиха гостуването си на Пройект във Варшава с 0:3 (22:25, 23:25, 19:25) в мач от първия кръг, който се игра пред 5385 зрители.

ЗАКСА обаче претърпя още една загуба в този мач, след като при 9:9 в първия гейм след атака на Артур Шалпук от Варшава топката попадна в областта на окото на диагонала на ЗАКСА. Капитанът на Полша и тима от Кенджинджин-Козле напусна игра, а след около 10 минути и залата.

Така домакините наложиха по-лесно волята си и стигнаха до чист успех с 3:0.

Националът Бартоломей Боландж заби 20 точки (3 аса, 1 блок, 62% ефективност в атака - +13).

Артур Шалпук добави още 10 точки (1 ас, 1 блок, 50% ефективност в атака, 22% перфектно и 41% позитивно посрещане - +6).

Заменилият Бартош Курек Матеуш Речко стана най-резултатен за ЗАКСа с 13 точки (1 блок, 52% ефективност в атака - +7).

Рафал Шимура добави още 11 точки (1 ас).

След мача стана ясно, че Бартош Курек ще се нуждае от почивка поне 2 седмици, за да се възстанови, а от ЗАКСА публикуваха официално съобщение:

„Поради контузията, претърпяна от Бартош Курек по време на първия мач от Plus Liga сезон 2024/2025, капитанът на ЗАКСА ще трябва да си вземе почивка от игра и тренировки. Бартош Курек получи травма на окото в първия гейм на мача с Пройект.(Варшава). В следващите няколко дни капитанът на нашия отбор ще бъде под постоянно офталмологично наблюдение, което ще доведе до прекъсване на тренировките“, гласи пълният текст на изявлението на клуба от Кенджежин-Козле.

ПРОЙЕКТ (ВАРШАВА) - ЗАКСА (КЕНДЖЕНДЖИНIКОЗЛЕ) 3:0 (25:22, 25:23, 25:19)

ВАРШАВА: Ян Фирлей 1, Бартоломей Боландж 20, Артур Шалпук 10, Кевин Тили 8, Якуб Кохановски 5, Юрий Семенюк 9 - Дамян Войташек-либеро (Тобиас Бранд, Линус Вебер, Михал Козловски)

Старши треньор: ПьОТЪР ГРАБАН

ЗАКСА: Марчин Януш 1, Бартош Курек 4, Даниел Кицигой 3, Рафал Шимура 11, Матеуш Пореба 9, Карол Урбанович 6 - Ерик Шоджи-либеро (Игор Гробелни 4, Матуеш Речко 13, Кайетан Кубицки)

Старши треньор: АНДРЕА ДЖАНИ.