Григор Димитров застава пред медиите преди супершоуто срещу Новак Джокович в София

Страхотно шоу не излъчи победител на "Йохан Кройф Арена"

Отборите на Нидерландия и Германия направиха равенство 2:2 в голямото дерби на втория кръг от турнира на УЕФА - Лига на нациите. "Лалетата" откриха с гол на Тижани Райндерс (2'), но Бундестимът направи пълен обрат в края на първото полувреме с попаденията на Дениз Ундав (39') и Йошуа Кимих (45'+3), а непосредствено след почивката Дензъл Дъмфрис (51') изравни.

Двубоят бе на "Йохан Кройф Арена" в Амстердам, а съперниците направиха истински спектакъл, като атаките пред двете врати не спряха през всичките 90 минути. Единствено грешките отнеха от сериозните качества на двубоя, но без тях нямаше да видим толкова голове, което щеше да отнеме от зрелището.

Така 4-кратните световни шампиони запазиха първото си място в група 3 на елитната група "А", като единствено головата прави предимството им.

Цяла плеяда от звездни футболисти бе на терена. За "лалетата" Роналд Куман пусна хора като Дъмфрис от Интер, тройката от Ливърпул Ван Дайк - Гравенберх - Гакпо, Тижани Райндерс от Милан, както и много други от най-актуалните имена в съвременния европейски футбол.

От другата страна на терена вратарските ръкавици сложи неуморимият Марк-Андре тер Стеген, който преди днешния мач беше в серия от два поредни мача във всички турнири без допуснат гол. Най-важният коз в ръкава на Юлиан Нагелсман пък трябваше да бъде Джамал Мусиала, който бе замесен в 4 от 5 попадения на Бундестима при домакинството на Унгария преди броени дни. Също така на терена за първия съдийски сигнал излезе и тройка от непобедимия отбор на Байер (Леверкузен) - защитникът Джонатан Та, както и халфовете Андрих и Виртц.

Мачът оправда очакванията за голямо дерби и "лалетата" нанесоха удар по амбициите на гостите след по-малко от 120 секунди игра. Тижани Райндерс открадна топката в опасна близост до наказателното поле и с бясна скорост навлезе в пеналтерията, където се оказа очи в очи с Тер Стеген и го прониза.

Бундестимът изобщо не се сломи и веднага тръгна в опит да върне попадението. Малко след подновяването на играта топката бе изсипана пред наказателното поле на "оранжевите, но храбро излизане на стража Барт Фербрюген осуети плановете на Виртц. Малко след това Шлотербек засече центриране от корнер и демонстрира, че със съотборниците му набират все по-сериозна скорост.

Точно тогава и нидерландците отправиха предупреждение към своя съперник, че няма да се прибират и да пазят преднината си. Четвърт час след началото Дъфрис демонстрира добра ориентация около точката на дузпата, за да стигне до центриране от пряк свободен удар и топката мина на сантиметри покрай гредата. След него Симонс имаше директна среща с Тер Стеген, но този път германският страж спечели сблъсъка.

В средата на полувремето Джамал Мусиала напомни за страхотното си представяне от мача с Унгария и след като преодоля няколко бранители отправи шут, който се отклони в протегнат крак и излезе в корнер. Малко след това нанесе мощен удар, който бе спрян и избит в тъч в последния момент.

Канонадата от положения пред двете врати не спря и "лалетата" на свой ред създадоха опасност. Гакпо овладя по красив начин подаване и шутира към вратата от границата на наказателното поле, но топката беше блокирана и изчистена в корнер.

Пропуските се изчерпаха при следващата интересна ситуация, когато домакините допуснаха фатална грешка пред вратата си и след суматоха около една изгубена топка Ундав от гостите получи шанса да стреля от средна дистанция, изравнявайки резултата.

Кошмарът стана пълен за "лалетата", когато почти веднага след гола, който допуснаха, играта беше прекратена за дълго, тъй като Нейтън Аке се строполи на земята след сблъсък и му бе оказана първа медицинска помощ. Той дори не успя сам да стане и да излезе от терена, поради което трябваше да влезе носилка и да го изнесе.

При тези обстоятелства Куман се принуди да извърши първата си смяна и пусна в игра защитникът на Арсенал - Куентин Тимбер.

Новото подновяване на играта доведе и до нова фрапантна грешка в отбрана за Нидерландия, а германските футболисти отново нямаха прошка към любезните си домакини. Този път Йошуа Кимих се оказа на правилното място в правилното време и осъществи пълния обрат, с който Бундестимът се прибра на почивката в приповдигнато настроение.

След почивката нищо не се промени по отношение на неизчерпаемото желание от страна на съперниците да се докажат. Голямото преобразяване бе при играчите на Нидерландия, които явно са имали сериозен разговор на полувремето със селекционера Роналд Куман. Само шест минути след началния съдийски сигнал на втората част, те вече бяха упражнили толкова сериозен пред вратата на германците, че ги принудиха да сбъркат фатално и топката стигна до Дензъл Дъмфрис, който само я добута в опразнената врата, за да възстанови равенството.

Момчетата на Нагелсман отреагираха светкавично и Хаветц достигна до центриране в наказателното поле, стреляйки в аут. Веднага след него Гравенберх припомни на гостите, че не трябва дазбравят отбраната си, като изпробва рефлексите на Тер Стеген, а 32-годишният страж показа защо дори в напредналата си футболна възраст все още е избор номер едно под рамката на вратата на клубния си тим Барселона.

След това съперниците започнаха много здрава битка с физически единоборства, в която положенията не липсваха, но точните удариха намаляваха все повече с времето.

Вместо това имаше други интересни моменти, в които неколкократно напрежението ескалира, но реферът Давиде Маса бързо поставяше футболистите на мястото им и не им даде шанс опорочат футболния празник, който се получи. Епизодът от срещата, който най-много застраши добрия тон дойде около четвърт час преди края на редовното време, когато Чави Симонс падна на терена и показа, че иска смяна. Куман се вслуша в желанието на играча си и помоли в съдийския екип да бъде пуснат Лутсхарел Геертрюда, а германците се вбесиха за бавенето на времето.

Пет минути по-късно Мусиала пропусна нова възможност да се превърне в големия герой за Бундестима, но за пореден път тази вечер бе неутрализиран от нидерландските бранители. В добавеното време пък "лалетата" се справиха с остро центриране в своята половина и запазиха точката на "Йохан Кройф Арена", като възпитаниците на Роналд Куман трябва да съжаляват наистина много, че не завършиха вечерта като крайни победители.

Германия от своя страна отново показа неподражаемата си световна класа и, че дори когато не създава положения, принуждава съперника да бърка, но някои сериозни пропуски и моменти на разсейване напомниха, че Юлиан Нагелсман има още много работа, за да върне славата на добре смазаната машина.

Това бе последният мач от септемврийската програма на Лигата на нациите, а турнирът ще се завърне с нови два кръг в средата на октомври. Тогава на 14-и октомври Германия и Нидерландия ще изиграят ответния двубой край Бундестага, който може да даде много отговори относно фаворитът за спечелването на групата. Няколко дни по-рано пък "лалетата" имат пътуване до Унгария, а Бундестимът има визита в Босна и Херцеговина.

НИДЕРЛАНДИЯ 2:2 ГЕРМАНИЯ
1 - 0 Тижани Райндерс (2')
1 - 1 Дениз Ундав (38')
1 - 2 Йошуа Кимих (45'+3')
2 - 2 Дензъл Дъмфрис (50')