Първа победа при Томаш, феновете върнаха настроението в ЦСКА - София - на живо от "Надежда" след 3:0 над Локомотив

РБ Лайпциг сложи край на непобедимата серия на Леверкузен в Германия след феноменален обрат

РБ Лайпциг сътвори феноменален обрат и победи с 3:2 като гост шампиона Байер (Леверкузен) в изключително голово шоу от 2-рия кръг на Бундеслигата. “Аспирините” поведоха с голове на Джереми Фримпонг (39’) и Алехандро Грималдо (45’), но “червените викове” заиграха страхотно и вкараха три безответни гола чрез Кевин Кампъл (45+7’) и Лоис Опенда (57’, 80’)

По този начин бе сложен край на феноменалната серия на тима на Чаби Алонсо от 35 поредни мача без загуба в първенството. През изминалия сезон Байер (Леверкузен) допусна само едно поражение и то бе на финала в Лига Европа, загубен от Аталанта с 0:3. Шампионите остават с 3 точки след първите два кръга, докато РБ Лайпциг записа втора поредна победа.

Първото положение в мача се откри пред домакините, които постепенно натиснаха съперника си. В 7-ата минута Алейш Гарсия центрира от пряк свободен удар, а Едмонд Тапсоба стреля опасно с глава, но стражът на РБ Лайпциг Петер Гулачи изби. Само след три минути “аспирините” имаха нова чудесна възможност, но удар от близко с глава на Пиеро Инкапие срещна горната греда на гостите. В 15-ата минута последва още една ситуация за Байер (Леверкузен), когато опасен далечен удар на Гранит Джака мина с малко встрани от вратата на Гулачи. Междувременно наставникът на гостите Марко Розе реагира бурно на решенията на главния съдия Матиас Йоленбек, като получи два жълти картона и бе изгонен от рефера. Най-чистата ситуация за РБ Лайпциг дотук в мача дойде в 33-тата минута, когато Лоис Опенда напредна и центрира на главата на Бенямин Шешко, но словенецът пропусна страхотната възможност и стреля в аут.

Все пак обаче по-добрата игра на Байер (Леверкузен) даде резултат. В 39-ата минута Йонатан Та опита дълго подаване, а Лукас Клостерман изчисти лошо топката. Тя попадна в Джереми Фримпонг, който навлезе в наказателното поле и отблизо преодоля Гулачи - 1:0 за “аспирините”. До края на полувремето имаше още ситуации за шампионите, като първо стражът на РБ Лайпциг изби далече удар на Алехаандро Грималдо, а изстрел с глава на Виктор Бонифейс бе неточен.

Байер (Леверкузен) все пак успя да реализира второ попадение. Грешка в защитата на РБ Лайпциг доведе до там топката да попадне в Мартен Терие, който излезе сам срещу Гулачи и чукна топката към Флориан Виртц в наказателното поле. Германският национал не прояви егоизъм и чукна към Грималдо, който вкара с лекота в опразенаната врата - 2:0 за “асирините”. В дългото продължение на първото полувреме РБ Лайпциг все пак успя да върне едно попадение. Бенямин Хенрикс центрира остро отдясно и Кевин Кампъл с глава засече в мрежата за 1:2.

Голът сякаш окрили РБ Лайпциг, които започнаха много силно второто полувреме. Първо Чави Симонс излезе очи в очи с Матей Коварш, но стражът на домакините успя да улови. В 52-рата минута чешкият страж на Леверкузен направи феноменално спасяване и изби в корнер далечен шут на голмайстора Кампъл. След корнера пък РБ Лайпциг вкара, но голът бе отменен заради засада на Шешко. Шампионите веднага отговориха пък с опасен удар на Виртц, спасен от Гулачи. От последвалия корнер Мартен Терие стреля с глава в аут от много чиста позиция. Тези пропуски веднага бяха наказани от РБ Лайпциг. В 58-ата минута след бърза контра на “червените бикове”, Шешко изведе Лоис Опенда, който от малък ъгъл прокара топката между краката на Коварш и изравни - 2:2.

Леверкузен реагира веднага и последваха удари на Терие и Виртц, които бяха спасени. Така се стигна до 80-ата минута, когато след добра контра топката достигна отново до Опенда, който с хубав далечен изстрел оформи пълния обрат в мача - 3:2 в мача. Последва нови опасни изстрели на Виртц и Грималдо, отразен от Гулачи. Последва стихиен натиск на шампионите, които обаче този път не успяха да вкарат типичния за себе си късен изравнителен гол и допуснаха първа загуба от 35 мача насам.