Червен картон помогна на Брайтън да спре Арсенал

Брайтън сложи край на перфектното начало на сезона на Арсенал. “Чайките” си тръгнаха с точка от “Емиратс”, като срещата завърши 1:1. Кай Хавертц откри резултата в 38-ата минута. В началото на второто полувреме Деклан Райс бе изгонен, след като получи втори жълт картон. Жоао Педро изравни в 58-ата минута, а в последния половин час и двата отбора пропуснаха възможности да отбележат победен гол.

Лондончани започнаха вихрено и още във втората минута можеха да стигнат до гол. След блестящ пробив на Сака той стигна до малкото наказателно поле. Ударът му не се получи, тъй като беше много близо до вратаря, а след това защитата на гостите успя да изчисти. След това начало Брайтън показа, че ще е много труден съперник и организира няколко атаки. Арсенал отговори с великолепно подаване на Йодегор и удар от отлична позиция на Сака, който не затрудни Фербрюген. Последваха още няколко опасни ситуации пред вратаря на "чайките".

Сака създаваше огромни проблеми на защитата на съперника, която не успяваше да го спре. Домакините доминираха, но всеки път, когато Брайтън имаше възможност да играе с топката, успяваше да организира добра атака. В 14-ата минута гостите стигнаха до точен удар след центриране на Педро и изстрел на Минтех с глава, който бе отразен от Давид Рая.

Гостите поизравниха играта към средата на първото полувреме. Те се справяха отлично с преодоляването на пресата на “топчиите” и много бързо успяваха да стигнат в близост до вратата на домакините. В 31-ата минута Митома получи възможност да стреля след неумел опит на Хавертц да изчисти топката. Японецът обаче прати топката покрай вратата. Арсенал успя да поведе в 38-ата минута след грешка в защитата на гостите. Сака се пребори с Дънк за една топка и изведе Хавертц сам срещу вратаря. Германецът се справи отлично и прехвърли стража, като това бе вторият му гол от началото на сезона.

Тимът на Артета стартира силно и второто полувреме, но нещата се промениха в 49-ата минута при малко странна ситуация. Съдията бе отсъдил нарушение на Деклан Райс срещу Велтман. Халфът на домакините бутна топката с идея да не бъде подновена бързо играта, е веднага след това Велтман го изрита. Реферът показа втори жълт картон на Райс и го изгони, а бранителят на гостите не бе санкциониран.

Брайтън веднага взе инициативата и натисна, а изравняването дойде в 58-ата минута. Дънк даде великолепно подаване, което разсече защитата на Арсенал, и изведе Минтех. Магаляеш не успя да го спре. Ударът бе отразен от Рая, но при добавката Жоао Педро прати топката в опразнената врата. Междувременно Артета пусна в игра Калафиори на мястото на Тросар и пренареди защитата си, който стана с трима в центъра, а италианският национал застана отляво.

“Чайките” се изнесоха дълбоко в полето на съперника в търсене на втори гол. Това обаче даде някои възможности за бързи атаки на “артилеристите”. Хавретц бе изведен зад защитата. Германецът овладя великолепно и напредна, но не успя да преодолее вратаря Фербрюген, който направи отлично спасяване с крак. Секунди по-късно резервата Аяри бе близо до гол. Топката се озова в него, а Давид Рая вече се бе хвърлил на тревата. Играчът на гостите обаче успя да го уцели, а не опразнената част на вратата. При следващата атака Сака можеше да се разпише, след като засече центриране на Хавертц, но вратарят спаси.

АРСЕНАЛ - БРАЙТЪН 1:1
1:0 - Хавертц (38)
1:1 - Жоао Педро (58)