Дузпи спасиха Фиорентина от огромен срам

Финалистът от последните две издания на третия по сила турнир организиран от УЕФА - Лига на конференциите, намери място в същинската част на състезанието и през сезон 2024/2025.

Италианците сториха това по изключително труден начин, след като надвиха тима на Академия (Пушкаш) след изпълнения на дузпи. Съперниците завършиха редовното време при резултат 1:1, като головете отбелязаха Мойс Кийн (54’) и Жолт Наги (90’+7’) от дузпа. При ударите от бялата точка играчите от Ботуша стигнаха до успех с 5:4.

Първият мач също предложи емоционални обрати и завърши при равенство 3:3. Така отборът от Ботуша продължи напред сумарно с общ резултат 9:8.

Унгарци шокираха Фиорентина в трилър на "Артемио Франки"

“Виолетовите” успяха да открият резултата след много мъки в началото на второто полувреме, когато Кийн се измъкна зад унгарската отбрана и стреля от границата на наказателното поле в долния ляв ъгъл, за да изведе своите напред.

След това италианците се прибраха в собствената си половина и играчите на Академия наложиха натиск, който обаче не доведе до нищо съществено освен изритани топки и няколко статични положения.

Драмата настъпи в добавеното време, когато домакините имаха претенции за дузпа, но съдията ги подмина и остави играта да продължи, като дори не преразгледа ситуацията чрез системата VAR.

Все пак до наказателен удар се стигна, когато в 95-ата минута Лука Раниери събори противников играч в собственото си наказателно поле. Този път реферът Антонио Нобре не се поколеба и посочи бялата точка, а на футболиста на италианците показа директен червен картон.

Зад топката застана Жолт Наги, който не се поколеба и преодоля Давид де Хеа, който се завърна под рамката на вратата съвсем наскоро след почти година престой извън терените.

Завръщането на Де Хеа е факт, официално премина във Фиорентина

Изявите на класния страж обаче тепърва трябваше да влизат в действие, тъй като в 97-ата минута Комуцо бе санкциониран с втори жълт картон и остави италианците с още един човек по-малко. Той се превърна в истинска “черна котка” за своите, тъй като влезе в 54-ата минута на мястото на Понграчич и вместо да даде стабилност на съотборниците си си изкара картон първо четвърт час преди края на редовното време и след това бе изгонен във възлов момент, оставайки Фиорентина с девет души на терена.

“Виолетовите” обаче показаха мъжество и запазиха мрежата си суха до последния съдийски сигнал на продълженията и докараха мача до изпълнение на дузпи, където футболистите от Флоренция, застанали зад бялата точка бяха безпогрешни.

Роналдо Мандрагора даде ход на победоносния поход при 11-метровите наказателни удари, с което той оправда доверието на старши треньора Рафаеле Паладино, който го пусна на мястото на голмайстора Мойс Кийн по време на кратката пауза преди началото на продълженията.

Нататък точни от бялата точка бяха Кристиан Куаме, Андреа Колпани, Амир Ричардсън и Кристиано Бираги.

Унгарците също показаха майсторство при дузпите, като бяха точни при четири от пет възможности. Головете вкараха Дьорд Камароми, Артемфа Ворое, Войчех Гола и Жолт Ноги, който бе човекът, пратил мача в добавено време. Той обаче не успя да се превърне в абсолютен герой за своите, тъй като Роланд Солноки се провали при четвъртата дузпа на Академия и победата отиде за Фиорентина.

Италианците влизат в основната схема с идеята да покажат, че най-накрая могат да стигнат до самия край, след като в последните две издания на турнира играха на финал, но се проваляха в най важния мач. През 2023 г. те отстъпиха в спора за трофея срещу английския Уест Хам с 1:2.

Гол в последната минута донесе мечтания трофей на Уест Хам

През настоящата 2024 г. загубиха от гръцкия Олимпиакос с 0:1 по възможно най-драматичния начин, тъй като южните ни съседи отбелязаха победния гол в 116-ата минута.

Олимпиакос донесе историческа титла на гръцкия футбол, Фиорентина отново остана с празни ръце