Мечтан дебют за Олмо, който развали прокобата на Барселона на "Вайекас"

Отборът на Барселона осъществи обрат за трудна победа с 2:1 при гостуването си на Райо Валекано в мач от междинния 3-ти кръг на Ла Лига. Домакините взеха ранен аванс благодарение на Унай Лопес (9'), но с голове на Педри (60') и дебютиралия Дани Олмо (82') каталунците записаха трети пореден успех с този резултат. По този начин "блаугранас" прекъснаха черната си серия от три мача без успех на "Вайекас".

Въпреки натоварената програма Ханзи Флик предприе само една промяна в своя стартов състав. Този път Алехандро Балде беше оставен на пейката и така Жерард Мартин дебютира като титуляр за каталунците. На върха на атаката отново беше Роберт Левандовски, а новото попълнение Олмо стартира мача като резерва. Домакините също бяха подредени в 4-2-3-1 със Серхио Камейо като централен нападател.

Домакините започнаха по-добре двубоя, като в седмата минута след изпълнение на корнер Алваро Гарсия с шут по земя принуди Марк-Андре тер Стеген да направи първото спасяване в мача. Само две минути по-късно обаче вратарят не беше толкова убедителен и позволи на Лопес да открие резултата с удар в близкия му ъгъл. Последваха разочароващи удари на Жул Кунде и Феран Торес, както и изстрел на Иниго Мартинес, който не затрудни Даниел Карденас. В заключителните минути на първото полувреме вратарят на домакините спаси удар на Ламин Ямал, а Тер Стеген направи същото с изстрел на Алфонсо Еспино.

В началото на втората част Олмо влезе на мястото на Торес, с което дебютира за първия състав на Барселона. Те започнаха по-настървено втората част, като първите им пропуски в нея бяха дело на Рафиня от пряк свободен удар и Роберт Левандовски след контраатака. В 58-ата минута Олмо разтресе напречната греда с топовен шут от голямо разстояние. Барса все пак успя да изравни само две минути по-късно, когато Педри се разписа след асистенция на Рафиня.

В 71-вата минута каталунците дори постигнаха пълен обрат, след като Левандовски беше точен от добавка след избит удар на Ямал. Домакините обаче имаха сериозни претенции заради възможен фал на Жул Кунде срещу резервата Пеп Чавария в зародиша на головата атака. Така Сесар Сото Градо прегледа ситуацията с ВАР и след като видя, че френският защитник наистина е настъпил съперниковия играч, главният съдия отмени попадението.

Това развитие на ситуацията обаче не отчая гостите, които все пак наистина осъществиха пълен обрат, но в 82-рата минута. Тогава Ямал навлезе в наказателното поле и подаде топката на Олмо, който с хубав шут я прати в противниковата мрежа. Главният съдия даде добавено време от над 10 минути, в което обаче домакините не съумяха да вкарат изравнително попадение и така трябваше да се примирят със загубата.

Така Барселона излезе еднолично на върха в класирането с пълен актив от 9 точки, докато Райо Валекано засега е на осмата позиция с 4 пункта.

РАЙО ВАЛЕКАНО - БАРСЕЛОНА 1:2

1:0 Лопес (9')

1:1 Педри (60')

1:2 Олмо (82')

Райо Валекано: Карденас, Балиу, Лежюн, Мумин, Еспино, Гарсия, Лопес, Валентин, Де Фрутос, Паласон, Камейо

Барселона: Тер Стеген, Кунде, Кубарси, Мартинес, Мартин, Бернал, Педри, Ямал, Рафиня, Торес, Левандовски