Новак в Серия "А" нанесе първо поражение на Милан при Фонсека

Новакът в Серия "А" Парма записа изненадващ успех с 2:1 при домакинството си на Милан в двубой от втория кръг на италианския елит. Попаденията за "дуковете" бяха реализирани от Денис Ман (2') и резервата Матео Канчелиери (77'), а Кристиан Пулишич (66') вкара единствения гол за гостите.

Това беше първа победа за Парма срещу този съперник от март 2014 година насам. По този начин тимът зарадва своя наставник Фабио Пекия навръх неговия 51-ви рожден ден. На противоположния полюс е неговият колега Пауло Фонсека, който стана едва вторият наставник на Милан през последните 40 години, не успял да спечели първите си два шампионатни мача начело на тима, като другият е предшественикът му Стефано Пиоли. Така "росонерите" за първи път от сезон 2011/12 не записаха нито една победа в първите два кръга на Серия "А".

Фонсека предприе цели пет промени в стартовия си състав след драматичното равенство 2:2 с Торино. В защита дебют за Милан направи Страхиня Павлович, а Тео Ернандес действаше отляво, като двамата замениха съответно Малик Тиау и Алексис Салемакерс. В халфовата линия Юнус Муса беше предпочетен пред Исмаел Бенасер. Тижани Райндерс също действаше като опорен полузащитник, така че Рубен Лофтъс-Чийк беше преквалифициран в атакуващ халф, което пък доведе до преместването на Пулишич на десния фланг на атаката за сметка на Самуел Чуквуезе. Като централен нападател този път играеше Ноа Окафор, а Лука Йович стартира на пейката. Домакините също бяха подредени в 4-2-3-1 с Анже-Йоан Бони на върха на атаката.

Двубоят започна отлично за новака в италианския елит, след като още във втората минута Денис Ман се разписа с мощен шут след асистенция на Емануеле Валери. Първият удар за гостите пък дойде чак в 21-вата минута, като изпълнението на Ернандес се оказа разочароващо.

В 30-ата минута Давиде Калабрия получи възможност да стреля отблизо, но Зион Сузуки успя да избие топката. Малко след това вратарят се справи и с удари на Павлович и Райндерс. В 37-ата минута Павлович отново не успя да се разпише с глава след центриране от корнер. Минута по-късно Науел Естевес реши да изненада Майк Менян с шут от много голямо разстояние, но стражът улови топката.

В 42-рата минута "дуковете" организираха опасна контраатака, но изстрелът на Симон Сом се оказа неточен. В 45-ата минута Ман нацели греда, но така или иначе беше отсъден фал в атака срещу Менян. Секунди преди почивката на вратаря му се наложи да се намеси с крак при удар по земя на Валентин Михайла.

Още в началните секунди на втората част Райндерс можеше да изравни за Милан, но при рикоширалия му удар топката се отклони в напречната греда. Малко след това Рафаел Леао се отчете с пропуск след шут по земя. Дойде ред и на Окафор да отправи неуспешен изстрел. В 49-ата минута Сузуки отрази удар на Пулишич, а добавката на Леао излетя в аут.

В 60-ата минута Бони прати топката в противниковата мрежа, но при вдигнат флаг за засада. Две минути по-късно Ман потърси втория си гол в двубоя, но при техничния му удар топката мина покрай вратата. В 66-ата минута Леао комбинира по отличен начин с Тео Ернандес, след което пусна пас към Пулишич, който от чиста позиция просто отклони топката във вратата.

Веднага след попадението Юсуф Фофана и Емерсон Роял се появиха в игра като резерви, с което дебютираха с екипа на Милан. Последва изстрел на Леао, който обаче се оказа несполучлив. В 77-ата минута домакините организираха опасна атака, при която появилият се от пейката Понтус Алмквист пусна пас към Канчелиери, който със своя шут върна преднината на "дуковете".

В заключителните минути "росонерите" не сътвориха нищо, с което да избегнат загубата, и така Парма се поздрави с първата си победа в италианския елит от март 2021 година насам.

ПАРМА - МИЛАН 2:1