С десетия хеттрик на Холанд Манчестър Сити прегази Ипсуич

Шампионът Манчестър Сити спечели и втория си двубой от началото на сезона във Висшата лига, след като с лекота надви новака Ипсуич с 4:1 на “Етихад”. И този път звездата беше Ерлинг Холанд, отчел се с три гола. Гостите изненадващо поведоха в 7-ата минута чрез Сами Шмодич, но след това пред вратата им се разрази голова буря, донесла три светкавични попадения. В 12-тата Ерлинг Холанд изравни от дузпа, две по-късно Кевин де Бройне вкара за 2:1, а след още две Холанд добави втори гол - 3:1. Норвежкият таран вкара още веднъж в 88-ата с точен удар за крайното 4:1, с което регистрира десетия си хеттрик за клуба. Общо в кариерата си пък Холанд е забивал по три гола в един мач в цели 23 случая.

Отделно домакините удариха и две греди преди почивката, а имаха и други положения. Мачът ще се запомни и със завръщането в игра за Сити на Илкай Гюндоган, който преди дни премина обратно от Барселона. Единствената лоша новина е, че Матео Ковачич получи контузия.

За футболистите на Джосеп Гуардиола това е трети пореден успех, като се включи и този в мача за "Къмюнити Шийлд". Стартовите 11 на испанеца бяха същите от гостуването на Челси преди седмица. Фил Фоудън е болен и не игра.

За Ипсуич пък това е втора загуба след 0:2 от Ливърпул преди седмица. При “трактористите” имаше две промени в състава днес, като Сами Шмодиш и Бен Джонсън получиха. Атака на тима беше водена от Лиъм Делап, който това лято беше откупен от Манчестър Сити. Това беше първи сблъсък между двата отбора от 22 години насам.

Срещата очаквано започна с натиск на домакините и в 3-тата минута Холанд за малко да получи топката на празна врата, но остана впечатление, че беше задържан в наказателното поле. Съдиите обаче не реагираха по никакъв начин.

Изненадващо обаче гостите поведоха в резултата. Това се случи в 7-ата минута, когато Шмодич излезе сам срещу Едерсон и успя да промуши топката за 1:0 за Ипсуич.

Шампионите бързо отговориха, изравнявайки за 1:1 в 12-тата минута. Тогава Холанд беше точен от дузпа. Тя беше отсъдена след намесата на ВАР за нарушение на Лейф Дейвис срещу Савиньо.

Последва светкавичен още един гол за Сити, вкаран от Де Бройне в 14-тата. Тогава той се възползва от грешка на вратаря Мурич, който загуби владението на топката след натиск от страна на Савиньо.

Това обаче не беше всичко за този луд период, защото след още две минути резултатът вече беше 3:1. Тогава Де Бройне изведе отлично Холанд, той задмина вратаря и насочи кълбото в мрежата.

Вихрените няколко минути на обрата сломиха играчите на Ипсуич. Последваха непрестанни атаки в светлосиньо и четвъртият гол "висеше на косъм". В 28-ата и 29-ата минути тимът на Пеп дори на два пъти удари напречната греда. В първия случай това беше след изстрел на Рико Люис, а във втория след такъв на Де Бройне.

В другото наказателно поле отново стана интересно чак в 42-рата минута. Тогава Дейвис нахлу и се стигна до сблъсък със Савиньо, но главният рефер прецени, че това не е нарушение.

Холанд пропусна в добавеното време на първата част да фиксира 4:1, стреляйки над гредата след отлична работа на Жереми Доку.

Веднага след паузата играта беше по-спокойна без кой знае какво да се случва. Матео Ковачич от състава на Сити обаче получи травма и трябваше да бъде заменен. Интересно стана чак в 64-тата, когато Холанд засече с глава и виждаше как отбелязва третото си попадение, но вратарят успя да отрази.

За последните около 20 минути на терена се появиха Гюндоган и Джак Грийлиш, което още повече увеличи настроението по трибуните.

Мачът стигна до логичния си завършек с още един гол, дело на Холанд в 88-ата.