Весела Лечева: Треньорите и спортната база са най-важните задачи след Париж 2024

Весела Лечева: Треньорите и спортната база са най-важните задачи след Париж 2024

Спортната ни общественост трябва да започне сериозен разговор за посоката на развитие, смята бившият министър

Това бяха най-успешните Олимпийски игри в последните две  десетилетия. След Париж 2024 спортната ни общественост трябва да започне сериозен разговор за посоката на развитие, а най-важните задачи са свързани с треньорите и със спортната база в страната. Това коментира Весела Лечева, председател на Българския стрелкови съюз и член на Комисията по „Обществени въпроси и корпоративни комуникации" къв МОК пред Bulgaria ON AIR.

„Трябва да поздравим нашите участници, които ни накараха да се чувстваме горди. Освен седемте медалисти, в Париж имаме и още 15 спортисти в топ 10 на своите дисциплини, което показва, че повече от 20 българи са имали шанс за медал“, каза Весела Лечева.

По повод коментарите, че четири от олимпийските медали са спечелени от натурализирани българи, Лечева каза: „Важно е да знаем, че тези елитни спортисти са се почувствали като у дома си в България, получили са условия за подготовка и възможност за участие в големи състезания, което също е важен фактор за крайния успех“.

На въпроса дали са малко или много тези медали, Лечева отговори:

„Зависи от базата за сравнение – дали сравняваме със Сеул 1988 или с миналите игри. Нека не забравяме, че дълго време българският спорт търсеше своя път. Никой на тези Олимпийски игри не успя да прогнозира колко точно медала ще бъдат спечелени и в кой спорт. Последните големи състезания показаха  колко трудно се печелят дори квотите, защото конкуренцията е изключително голяма".

След успехите в Париж 2024 е време за сериозен анализ и ясна равносметка къде се намира българският спорт. Според бившия спортен министър най-важните направления, на които трябва да се обърне внимание, са треньорите и специалистите, както и спортната база.

"Има още много таланти, но най-големият проблем е, че те тренираха и провеждаха своята подготовка в условия далеч от онези, в които са техните конкуренти. Затова след тези Олимпийски игри  българската спортна общественост трябва да направи  сериозен разговор какво трябва да направи през следващите 4 и дори 8 години. Има огромна нужда от инвестиции.  Липсват тренировъчните съоръжения, на които да се води всекидневна професионална подготовка. Не говорим за големите многофункционални зали в София, Русе или в Бургас, а за модерни по-малки обекти, с които българският спорт в момента не разполага“, добави Весела Лечева.

Според нея водеща роля трябва да има Олимпийският комитет, така както е в редица други държави.

„Ще дам пример с Олимпийския комитет на САЩ, където бях на посещение. Там отделни звена следят подготовката във всеки един спорт и на всеки един атлет, който влиза в обхвата на олимпийската подготовка. Става въпрос за добре планирана и менажирана дейност", поясни още бившият спортен министър.

Политическата нестабилност влияе и на развитието на спорта, смята още Весела Лечева.

"Ние успяхме за няколко месеца да сложим основите, треньорите да получат хоризонт за развитие и справедливо заплащане. Сега трябва да се надгражда -  нови технологии, дигитализация.  Все още в българския спорт това е далечна тема. На много места се работи само на тефтер, а някъде и той отсъства“, сподели своите впечатления Лечева.

„Няма как един министър, който има хоризонт от няколко месеца, да свърщи нещо съществено. Той няма и политическа подкрепа. Затова моят съвет към всеки следващ министър е, да не започва от нулата, а да надгражда постигнатото от неговия предшественик“, завърши Весела Лечева.

.

Следвай ни:

Още от Париж 2024

Виж всички